Слободата на Хулк - 100 милиони евра

Клаузулата во новиот договор на Бразилецот, Хулк со Порто, која ќе биде активирана доколку тој порано од најавеното реши да замине во друг клуб, изнесува неверојатни 100 милиони евра... Порто објави дека го продолжи договорот со бразилската ѕвезда, па 24-годишниот напаѓач сега ќе биде обврзан да остане во редовите на португалскиот првак се до 2016-тата година. Покрај тоа, португалскиот шампион сега веќе комплетно ги има правата над голгетерот. До овој момент, дел од правата на Хулк беа во рацете на уругвајскиот клуб Атлетико Рентисиас, но управата на Порто им плати на јужноамериканците 13,5 милиони за откуп на правата. Хулк е најдобар стрелец во португалското првенство со 23 погодоци, а Порто ја освои титулата без конкуренција, со оглед на тоа што не дозволија ниту еден пораз.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Порот, Пинто да Коста вели дека тие не помислуваат на продажба на напаѓачот Хулк Неодамна Порто купи уште 40% (и сега поседуваат 85%) од сопственоста на Бразилецот а во исто време Хулк стави потпис на нов петгодишен договор. Напаѓачот игра во извонредна форма оваа сезона и се шпекулира дека во летниот трансфер период неколку гиганти ќе достават понуда до новиот шампион на Португалија. Но претседателот на Порто, Пинто да Коста вели дека тие не помислуваат на продажба на Хулк. Тој рече: “Доколку решивме да купиме уште 40% од сопственоста на Хулк, тоа значи дека имаме намера тој да остане во клубот.” “Нашата цел е да го подобриме стандардот на составот за следната сезона и да им донесеме уште поголема сатисфакција на нашите фанови.” Извештаите на медиумите сугерираат дека Хулк го привлекува вниманието на Манчестер Сити и Милан. Но очигледно, Порто јасно става до знаење дека секој заинтересиран клуб ќе треба да ја плати откупната клаузула која е поставена на високи 100 милиони ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 386 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Слободата на Хулк - 100 милиони евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: