Од недела почнува „Porta Jazz Festival” во Битола

Од недела почнува „Porta Jazz Festival” во Битола Градот под Пелистер ќе биде домаќин на првиот „Porta Jazz Festival”, кој од 28 февруари до 2 март, на едно место ќе ги собере врвните имиња на македонската и светската џез сцена. На тридневниот фестивал, битолската публика ќе може да ги види и чуе Тони Китановски трио, Алек Секуловски, Сашо Поповски, Оливер Јосифовски, Sethstad, Jazzobell Quintet и Кубанецот Оскар Салас и Американецот Дејв Вилсон. Организаторот на фестивалот Влатко Христовски – Дадо изјави дека “Porta jazz fest” ќе биде настан кој ќе ја слави пред се националната џез сцена и кој ќе се обиде на едно место да ги собере најдобрите македонски џезери и нивните љубители. „Сред напливот на шунд и неквалитет со кој се соочуваме секојдневно, со овој настан ќе се обидеме да направиме уште еден донкихотски обид да ја потсетиме публиката кои се музичките вредности што и дома звучат светски“, изјави Влатко Христовски – Дадо. Фестивалот ќе го отвори големиот промотор на џез културата во Македонија, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Звуците на џезот во Битола.Градот ќе биде домаќин на првиот „Порта џез фестивал“ кој ќе трае од 28 февруари до 2 март. Настанот ќе го отвори промоторот на џез културата во Македонија, Оливер Белопета. Публиката ќе може да ги проследи настапите на „Тони Китановски трио“ чии гости ќе бидат Кубанецот Оскар Салас и Американецот Дејв Вилсон, „Сетстат“, „Џезобел квинтет“ и триото на Поповски, Секуловски и Јосифовски. Фестивалот ќе ги престави врвните дострели на домашната џез сцена и престижни музички уметници од светот. На првото издание на оваа субкултурна манифестација публиката ќе има можност да ужива во настапите на докажани македонски џез музичари и творци кои со години наназад ја крепат идејата за силна, плодотворна и пулсирачка сцена која би и доликувала на држава во која дефинитивно се случува еден од најквалитетните и најавангардните џез фестивали во овој дел на светот – Скопскиот џез фестивал. „Порта џез фестивал“ е уште едно камче во мозаикот на фестивали кои на еден или друг начин ја третираат ...
| | веќе видена | слични

Познати музички имиња од домашната и светската џез-сцена ќе бидат дел од првото издание на „Порта џез фестивал“ која ќе се одржува од 28 февруари до 2 март во клубот „Порта џез“ во Битола. Тридневниот фестивал ќе започне в петок со почеток во 21.30 часот со свечено обраќање на промотерот на џез-културата во Макеоднија Оливер Белопета а потоа следи настап на Тони Китаноски трио, кубанскиот тапанар Оскар Салас и Американецот Дејв Вилсон. На 1 март во 13 часот е најавен концерт на „Џезбел квинтет“, потоа следи проекција на филм, а од 18 часот е најаена џез работилница со Тони Китановски, Алекс Секуловски, Сашо Поповски, Оскар Салас и Оливер Јосифовски од групата „Љубојна“. Од 20 часот следи диџеј сет на диџеј Франки а по него настап имаат групата „Сетстат“.„Порта џез фестивал“ ќе финишира на 2 март со настап на трио Секуловски, Јосифовски, Поповски со почеток во 13 часот. Од 16 часот фестивалот ќе биде затворен со свечен коктел. Организатор на фестивалот е сопственикот на „Порта џез“ Влатко Христовски – Дадо.
| | веќе видена | слични

„Порта џез фестивал“ ќе биде настан кој ќе ја слави пред сè националната џез сцена, и кој ќе се обиде на едно место да ги собере најдобрите македонски џезери и нивните љубители. Идејата е одлична и таа во основа ќе зависи од два елементи – изведувачи и публика. Работата на изведувачите е да ја убедат публиката дека она што го работат е навистина добро, а публиката пред сè ќе треба да дојде во клубот па потоа да реши дали и понатаму ќе го поддржува настанот. Тони Китановски, музичар. x Сред напливот на шунд и неквалитет со кој се соочуваме секојдневно, со овој настан ќе се обидеме да направиме уште еден донкихотски обид да ја потсетиме публиката кои се музичките вредности што и дома звучат светски – ќе забележи организаторот Влатко Христовски – Дадо во пресрет на првото издание на Фестивалот кој што треба да се одржи од 28 февруари до 2 март во култниот битолски клуб, инаку препознатлив како децениско урбано уточиште на добриот звук. Од таму сосема разбирливо е што на првото издание на оваа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Врвни имиња на македонската и пошироката џез сцена ќе собере на едно место првиот „Porta Jazz Festival”, што ќе се одржи од 28 февруари до 2 март во култниот клуб „Porta Jazz“ во Битола. На тридневниот фестивал ќе се претстават Тони Китановски трио, Алек Секуловски, Сашо Поповски, Оливер Јосифовски, Sethstad, Jazzobell Quintet и Кубанецот Оскар Салас и Американецот Дејв Вилсон. - „Porta jazz fest” ќе биде настан кој ќе ја слави пред се националната џез сцена, и кој ќе се обиде на едно место да ги собере најдобрите македонски џезери и нивните љубители. Сред напливот на шунд и неквалитет со кој се соочуваме секојдневно, со овој настан ќе се обидеме да направиме уште еден донкихотски обид да ја потсетиме публиката кои се музичките вредности што и дома звучат светски, изјави организаторот на фестивалот Влатко Христовски – Дадо. Фестивалот ќе го отвори промоторот на џез културата во Македонија, Оливер Белопета. Покрај музичките настапи пред публиката, во програмата на фестивалот се предвидени и џез работилиници и ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Најостро ги осудуваме пропустите, неажурноста и непочитувањето на одредбите од Законот за извршување на санкции и Правилникот за начинот на вршење на ...
сите 64 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 103 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од недела почнува „Porta Jazz Festival” во Битола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: