САД, Велика Британија и Франција се уште без конечна одлука за Сирија


6 копии

Британската Влада и даде подршка на премиеката Тереза Меј да им се придружи на САД и на Франција во планирањето на воена операција како одговор на наводниот хемиски напад во Сирија. Таа синоќа разговарала и со американскиот претседател, Доналд Трамп, со кого се согласиле дека приоритет за западот е да се спречи сириската Влада и понатаму да употребува хемиско оружје. Трамп синоќа исто така одржа состанок со неговиот тим за национална безбедност, кој заврши без конечна одлука за евентуален воен напад. Се разгледуваат повеќе опции и трите земји се убедени дека евентуалната воена операција ќе придонесе кон конечна стабилизација на регионот. „Мислам дека постои добра шанса да се смират работите на Блискиот исток, отколку да дојде до ексалации“, смета поранешниот директор на ЦИА, Џејмс Вулси. Москва ги обвини САд, Велика Британија и Франција, дека со заканите за воена интервенција ја кршат повелбата на Обединетите нации. Рускиот амбасадор во ОН смета дека неспорниот приоритет е да се спречи опасноста од војна. ...
| | веќе видена | слични

Домот на лордовите, не го прифати нејзиниот предлог-закон за Брегзит, со кој се предвидува Велика Британија по напуштање на ЕУ, да излезе и од Европската царинска унија. Домот на лордовите со 348 гласови „за“ и 225 „против“, вчера попладне го прифати амандманот на предлог-законот на Меј, со кој се бара од министрите до крајот на октомври да ги известат какви напори презеле за останување на земјата во царинската унија. Членот на домот на лордовите и поранешен еврокомесар, лорд Патен, кој го поддржа амандманот, оцени дека состојбата за Велика Британија ќе биде полоша, доколку „не продолжи со актуелните обврски“ во рамки на царинската унија.
| | веќе видена | слични
8 копии

Британската премиерка Тереза Меј денеска претрпе пораз во горниот дом на Парламентот, Домот на лордовите, кој не го прифати нејзиниот Предлог-закон за Брегзит, со кој се предвидува Велика Британија по напуштање на ЕУ, да излезе и од европската Царинска унија. Домот на лордовите со 348 гласови „за“ и 225 „против“, го прифати амандманот на Предлог-законот на Меј, со кој се бара од министрите до крајот на октомври да ги известат какви напори презеле за останување на земјата во Царинската унија. Како што јави Би-Би-Си, членот на Домот на лордовите и поранешен еврокомесар, лорд Патен, кој го поддржа амандманот, оцени дека состојбата за Велика Британија ќе биде полоша, доколку „не продолжи со актуелните обврски“ во рамки на Царинската унија. Британската Влада по гласањето соопшти дека е „разочарана“ од одлуката на лордовите, но дека нема да се откажа од нејзината „ многу јасна“ посветеност за напуштање на Царинската унија.
| | веќе видена | слични

Домот на лордовите го усвои амандманот на законот за Брегзит со кој Британија останува во царинска унија со ЕУ и по завршување на Брегзитот. Според медиумите , тоа значи пораз на владата на Тереза Меј , која се противи на какви било односи со Европската Унија по излезот на Британија од неа. Горниот дом со 348 гласа за и 225 го усвои амандманот со што Британија останува во царинската унија со ЕУ.
| | веќе видена | слични

Британската Влада по гласањето соопшти дека е „разочарана“ од одлуката на лордовите, но дека нема да се откажа од нејзината „многу јасна“ посветеност за напуштање на Царинската унија. Британската премиерка Тереза Меј денеска претрпе пораз во горниот дом на Парламентот, Домот на лордовите, кој не го прифати нејзиниот Предлог-закон за Брегзит, со кој се предвидува Велика Британија по напуштање на ЕУ, да излезе и од европската Царинска унија. Домот на лордовите со 348 гласови „за“ и 225 „против“, го прифати амандманот на Предлог-законот на Меј, со кој се бара од министрите до крајот на октомври да ги известат какви напори презеле за останување на земјата во Царинската унија. Како што јави Би-Би-Си, членот на Домот на лордовите и поранешен еврокомесар, лорд Патен, кој го поддржа амандманот, оцени дека состојбата за Велика Британија ќе биде полоша, доколку „не продолжи со актуелните обврски“ во рамки на Царинската унија. Британската Влада по гласањето соопшти дека е „разочарана“ од одлуката на лордовите, но ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Британската премиерка Тереза Меј рече дека воздушниот напад на Сирија бил легален и морално оправдан за да се спречи понатамошно кршење на човековите права. Таа рече дека пред британските парламентарци постоеле јасни докази дека режимот на Башар ал Асад е одговорен за хемискиот напад. „Велика Британија ги искористи сите можни дипломатски канали, но беше утврдено дека веќе не постоеше никаква алтернатива освен ограничена акција со цел“, рече Меј. Лидерот на лабуристите, Џереми Корбин, реагираше на ваквата изјава велејќи дека акцијата можеби е незаконска и ги побарал сите докази. „Оваа влада е одговорна пред овој парламент, а не на хировите на американскиот претседател“, рече опозиционерот.
| | веќе видена | слични

Британската премиерка, Тереза Меј денеска изјави дека воената акција во Сирија била и „морално и легално оправдана“. Таа вели дека Сирија се обидува да ги скрие фактите за хемискиот напад кој беше извршен со асистенција на својот сојузник Русија, „Одлуката Британија да изведе воздушни напади врз Сирија беше во национален интерес на земјата и не е резултат на притисокот од американскиот претседател Доналд Трамп. Не го сторивме тоа на барање на претседателот Трамп, туку го направивме бидејќи веруваме дека тоа е праведна работа и оти не сме сами. За акцијата што ја презедовме постои широка меѓународна поддршка“ – рече Меј во обраќањето пред Парламентот. Меј ја бранеше одлуката Велика Британија да им се придружи на САД и Франција во воздушните напади врз Сирија, откако дел од пратениците кажаа дека за акцијата прво требаше да се гласа во Парламентот. Само една четвртина од Британците ја поддржуваат одлуката на Велика Британија да почне воздушни напади во Сирија за да го казни режимот на земјата за наводно ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Британската премиерка Тереза Меј денеска изјави дека Сирија се обидува да ги скрие фактите за хемискиот напад што беше извршен со асистенција на својот сојузник Русија, истакнувајќи дека воената акција била и „морално и легално оправдана“. Британската премиерка Тереза Меј денеска изјави дека Сирија се обидува да ги скрие фактите за хемискиот напад што беше извршен со асистенција на својот сојузник Русија, истакнувајќи дека воената акција била и „морално и легално оправдана“. - Одлуката Британија да изведе воздушни напади врз Сирија беше во национален интерес на земјата и не е резултат на притисокот од американскиот претседател Доналд Трамп. Не го сторивме тоа на барање на претседателот Трамп, туку го направивме бидејќи веруваме дека тоа е праведна работа и оти не сме сами. За акцијата што ја презедовме постои широка меѓународна поддршка, истакна Меј во обраќањето пред Парламентот. Меј ја бранеше одлуката Велика Британија да им се придружи на САД и Франција во воздушните напади врз Сирија, откако дел од ...
| | веќе видена | слични

Сириски воздушни напади: Само четвртина од Британците ја поддржуваат одлуката на Тереза Мај да започне воени операции против режимот на Асад, откриваат нови анкети Ексклузивно: Анкетата на Индепендент, направена во пресрет на нападите, покажува дека Меј не успеала да ја убеди земјата од потребата за акција. Само една четвртина од Британците ја поддржаа одлуката на Велика Британија да започне воздушни напади во Сирија за да го казни режимот на земјата за наводно користење хемиско оружје, објави Индепендент нова анкета, направена вечерва кога почнаа нападите на Сирија.Ексклузивното истражување за "Индепендент" покажува дека повеќе луѓе се спротивставиле отколку што ја поддржале акцијата, во која американските, британските и француските сили исфрлија повеќе од 100 ракети во три објекти на сириската влада.Тереза Мај на прес-конференција во Даунинг стрит вчера: "Додека целосната процена на нападот е во тек, ние сме убедени во нејзиниот успех".Но, новите анкети ќе бидат удар за премиерката, која се закани со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Турскиот премиер Бинали Јилдирим денеска се огласи за воздушните напади во Сирија од страна на САД, Велика Британија и Франција кои беа одговор за наводниот напад со хемиско оружје во градот Дума во минатиот викенд. -Седум години луѓето беа масакрирани во Сирија, а бруталноста продолжува. Вие се сетивте на вашата човечност кога режимот искористи хемиско оружје? Каде бевте до денеска? Нашиот систем и закони не дозволуваат убивање на луѓе ниту од хемиско, ниту од нормално оружје. Рано изутрината САД и сојузниците спроведоа операција. Секако, ние тоа го гледаме како позитивен чекор. Меѓутоа, треба да се направи многу повеќе за да се дојде до мир. Турција презема неопходни чекори за регионалните проблеми. Денеска бараме глобален мир против масакрите во Источна Гута и Дума, изјави Јилдирим. Во меѓувреме, државната новинска агенција Анадолија јави дека претседателот Реџеп Таип Ердоган и британската прва министерка Тереза Меј имале телефонски разговор, каде зборувале за последните случувања во Сирија. Цитирајќи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бројот на жртвите во нападите врз цркви и хотели кои се случија на првиот ден католички Велигден на Шри Ланка е намален на 253 лица. Бројот на загинати лица е ...
сите 526 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на париската катедрала Нотр Дам, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 105 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 342 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски на трибина со младите истакна дека верува во нив и е убеден дека на 5 мај ќе знаат да го направат ...
сите 110 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 154 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена

Сѐ поголемиот број невакцинирани деца создаде пат до појавата на морбили во неколку земји низ светот денес. „Темелот за глобалната епидемија на морбили на која ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД, Велика Британија и Франција се уште без конечна одлука за Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: