Кливленд им се врати на победите, ДеРозен броеше до 45


Вицепрвакот во НБА лигата Кливленд брзо го преболе поразот оа Милвоки пред два дена со кој беше прекината успешната низа на победи. Сепак „Кавси“ ноќеска на домашен терен потешко од очекуваното ја совладаа екипата на Чигаго со 115-112. Повторно Леброн Џејмс беше предводник на својот тим со 34 поени, а му недостасуваше само еден скок (9) да оствари дабл-дабл учинок. https:// Сепак, Кливленд останува на третата позиција во Источната конференција во која и натаму лидер е Бостон кој ноќеска загуби на гостувањето кај Њујорк со 102-93, додека второ пласираниот тим Торонто предводен од Демар ДеРозен со 45 поени ја победи Филаделфија со 114-109. https://youtu.be/0_LGW1FjN1M На преостанатите две средби победи остварија домашните тимови. Феникс минимално со 97-95 го победи Мемфис, а Јута беше подобра од Сан Антонио со 100-89.
| | веќе видена | слични
3 копии

Кошаркарите на Шарлот ноќеска приредија изненадување откако постигнаа победа на теренот на првакот Голден Стејт со 111:100. Ова за Шарлот е 13-та победа сезонава со 22 пораза и се наоѓа во долниот дел на табелата на „Исток“, додека Голден Стејт е тимот со најдобар биланс во лигата 28-8 (победи-порази). Голден Стејт и на овој дуел настапи без повредениот Стеф Кари, а најпрецизен во нивниот тим беше Кевин Дјурант со 27 поени. Најдобар играч на дуелот беше Двајт Хауард со 29 поени и 13 скокови. Од другите дуели одиграни ноќеска во градскиото дерби на Лос Анѓелес „Клиперси“ ги совладаа „Лејкерси“ со 121:106.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Милвоки Бакас ги совладаа Оклахома Сити Тендерс со 97:95, а победничкиот кош за гостите го постигна Јанис Антетокунмпо во претпоследната секунда од регуларниот тек на мечот, но откако во продорот крај Џош Хестис ја нагази линијата којашто го означува просторот на игралиштето и со тоа овој потег го направи нерегуларен. Домашната екипа протестираше, бараа од судиите проверка на ситуацијата преку достапна видео снимка, но судиите одбија тоа да го сторат бидејќи правилата во НБА тоа не им го дозволуваат. Имено, за да се прегледа снимката, некој од судиите мора да се огласи со свирчето. Во оваа кација не се слушна судиската свирка, па затоа судиите објаснија дека не можат да ја прегледаат снимката од акцијата во којашто не виделе ништо спорно. Меѓутоа телевизиската снимка недвосмислено покажува дека Јанис Антетокунмпо во обидот да продре по десната страна ја нагазува почетната линија, кога со првиот чекор тргнува да забие во акцијата со којашто заврши натпреварот. Покрај тоа, се чини дека грчкиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Милош Теодосиќ се почесто го краде шоуто со своите настапи во НБА лигата и предизвикува посебни реакции меѓу НБА фановите со генијалните потези, а еден таков изрежира и изминатава ноќ во големото градско дерби на Лос Анџелес. Клиперси успеаја да слават над Лејкерски со 106:121, а Теодосиќ беше човекот кој ги разигруваше своите најрасположени соиграчи, во случајот Блејк Грифин и Лу Вилијамс кои запишаа по 24, односно 23 поени. Популарниот Тео забележа седум асистенции, од кои една беше неверојатна, предизвикувајќи феноменални реакции од НБА фановите. Српскиот плејмејкер од аут позиција го прогира Грифин, а центарот потоа брутално заби во свој стил. Покрај асистенциите, Теодосиќ имаше двоцифрен учинок кога се во прашање поените (11), а придодаде и со 5 скокови. Milos Teodosic welcoming Blake back with a no-look dime #SCtop10 pic.twitter.com/oB506pc1w0 — SportsCenter (@SportsCenter) December 30, 2017 Од другите мечеви кои се одиграа во НБА, за издвојување е големото изненадување кое го направи Шарлот на ...
| | веќе видена | слични

Во НБА лигата одиграни се девет натпревари. Вашингтон го совлада Хјустон, кој влезе во серија од пет последователни порази, а дербито на Лос Анџелес му припадна на Клиперс, Голден Стејт поразен од Шарлот. Вашингтон славеше во дуелот против Хјустон со 121:103 и ја продолжи агонијата на тимот од Тексас кој влезе во серија од четири порази едно по друго. Лидер во тимот од престолнината со 26 поени, седум асистенции и шест скока беше Ото Портер, Бредли Бил и Кели Убре постигнаа по 21 поени додека во поразениот тим Џејмс Харден мечот го заврши со 20 поени и четири асистенции. Ерик Гордон беше стрелец на 16 поени, а Џерлад Грин додаде 18 поени и два скока. Лос Анџелес Клиперс го совлада ЛА Лејкерс со 121:106 и на противникот му го нанесе петтиот последователен пораз. Клучната предност домаќинот ја обезбеди уште во првиот период и на крајот стигна до втората победа во низа. Блејк Грифин стигна до 24 поени, шест скока и шест додавања, Лу Вилијамс постигна 23 поени, а Монтрезл Харел забележа 15 поени и девет освоени ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шампионот Голден стејт доживеа пораз на свој терен од тимот на Шарлот Хорнетс со 100:111, Вашингтон лесно го победи Хјустон со 121:103. Голден стејт беше огромен фаворит во дуелот со слабиот тим на Шарлот, но гостите направија изненадување. Првиот дел од мечот беше изедначен, на одморот се замина со 53:53, во последните две четвртини Шарлот создаде предност и на крајот без поголеми проблеми победи. Хауард со 29 поени и 13 скока беше најзаслужен за победата, во тимот на Голден стејт Дурент реализираше 27.
| | веќе видена | слични

Шампионот Голден Стејт изненади уште еднаш, но сега непријатно. Со пораз на домашен терен во дуелот со Шарлот (100:111). Пред се затоа што Двајт Хауард потсети дека некогаш беше вистински „Супермен". Му недостасуваа само уште три асистенции за да направи трипл-дабл. Застана центарот на Бобкетс на 29. поени, 12.скока и 7.асистенци. Кај поразените, Кевин Дурент изброја до 27, Клеј Томпсон до 24, а на Дрејмонг Грин му недостигаа три поени за трипл –дабл ефект (16 асистенции и 11 скокови). Дербито на Лос Анџелес уште еднаш им припадна на Клиперс, славеа убедливо со (121:106). Доминираа Блејк Грифин со 24 и довчерашниот Лејкерс, Лу Вилијамс кој имаше еден поен помалку, а двоен број на поени, 11 (со седум асистенции и пет скока) имаше Србинот Милош Теодосиќ. Џордан Кларксон беше прво име на „езерџиите" реализираше 22. поени. Во уште еден дуел на Западот, Феникс излезе како победник против Сакраменто (111:100). Санси имаа одлишно отворање, 35 поени во првиот период и водствот од десет поени. Домашната екипа стигна ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Шарлот хорнетс приредија огромно изненадување откако успеаја да триумфираат на синоќешното гостување против Голден стејт со 100-111. Дуелот со шампионот беше дополнителен мотив за хорнетси кои одиграа одлично, шест гостински кошаркари завршија со двоцифрен број на поени, а во главна улога беше Двајт Хауард, кој реализираше 29 поени и 13 скокови. Кевин Дурант беше најрасположен за игра кај Голден стејт, постигнувајќи 27 поени, Клеј Томпсон стигна до 24, но и тоа беше премалку за да се триумфира на овој натпревар. Градското дерби на Лос Анџелес заврши со убедлив триумф на клиперси (106-121), кои беа предводени од страна на својата суперѕвезда Блејк Грифин. Тој се врати на терените откако ги пропушти последните 14 средби на ЛА клиперс и експресно ја презеде лидерската улога, постигнувајќи 24 поени во победата на својот тим. Најинтересно беше во Оклахома сити, каде домаќините по голема борба загубија од Милвоки со 95-97. Расел Вестбрук постигна 40 поени, но човек на одлука беше грчкиот ...
| | веќе видена | слични

Блејк Грифин се врати по пауза од 14 натпревари за да ги предводи Лос Анџелес клиперс (15-19) до 121:106 победа над градските ривали Лејкерс (11-23) во „Стејплс центарот“. Откако пропушти повеќе од месец дена со повреда, Грифин беше најефикасен во мечот со 24 поени, шест скока и шест асистенции за Лејкерси да го забележат својот петти пораз во низа. Покрај Грифин уште шест играчи на Клиперси имаа над двоцифрени поени, вклучувајќи ги Монтерзл Харел (15 поени, 9 скока) и Деандре Џордан (12 поени, 16 скока). Феникс санс пак, стигнаа до 111:101 победа над Сакраменто кингс, додека Шарлот хорнетс славеа против актуелниот шампион Голден Стејт вориорс со 100:111. Санси водеа во текот на целиот меч, пред Кингси да се вратат во финишот на мечот. Девин Букер и Тиџеј Ворен имаа по 26 поени, додека Зек Рендолф постигна 14 поени. Хорнетси пак, одиграа одлична партија против Вориорси откако по израмнетото прво полувреме во второто блесна Двајт Хауард со 29 поени и 12 скокови за импресивна победа.
| | веќе видена | слични

Домашните екипи беа неприкосновени во НБА лигата и на пет натпревари запишаа пет победи. Една од нив беше дело на Бостон Селтикс, состав кој успеа да се врати од негатива од 26 поени и да слави над Хјустон Рокетс со 99-98. Клучните поени за победа беа дело на центарот Ал Хорфорд кој рутински, мајсторски во свој стил погоди од табла за ерупција на „Ти-Ди-Гарден“. Овој негов потег се најде на првото место на најновата Топ 5 листа.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 240 | | | веќе видена

Имавме состанок со лидери и претставници на политичките партии кои се дел од коалицијата „За подобра Македонија“, која ја предводи ВМРО-ДПМНЕ. Разговаравме ...
сите 197 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 178 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кливленд им се врати на победите, ДеРозен броеше до 45

Од:
До кого (е-маил):
Порака: