Пари - Фирмите без нови работници

Раководителите на фирми во наредниот период очекуваат да се зголеми производството во компаниите, но тоа, според нив, нема да значи и зголемување на бројот на вработени, оцениле во анкетата на Државниот завод за статистика. Негативни се очекувањата и за цените на производите, односно, според менаџерите на фирмите, во наредниот период се очекува просечните набавни цени на увозот да се зголемат, како и продажните цени на готовите производи. Според статистичките податоци, менаџерите на фирмите одговориле дека економската состојба во компаниите во мај годинава била поповолна во однос на истиот месец лани и во однос на претходниот месец. Оценката за обезбеденоста на производството со порачки е иста како и во претходниот месец. Обемот на производството на деловните субјекти во мај бележи мал пад во споредба со претходниот месец, но се очекува тоа да се зголеми. Резервите, пак, на готовите производи се зголемени во споредба со претходниот месец.
| | веќе видена | слични
3 копии

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во мај 2011 година во однос на мај 2010 година изнесува 106,9. Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во мај 2011 година, во однос на мај 2010 година, бележи пораст од 27,3 отсто, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 11,9 отсто, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 24,4 отсто. Според главните индустриски групи, производството во мај 2011 година, во однос на мај 2010 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 12,2 отсто Капитални производи за 87 отсто, Трајни производи за широка потрошувачка за 103,9 отсто и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 10,2 отсто, додека кај Енергија бележи опаѓање за 30,1 отсто. Индексот на индустриското производство во периодот јануари - мај 2011 година, во однос на периодот од јануари до мај 2010 година, изнесува 111,8.
| | веќе видена | слични

Порастот на индустриското производство во мај изнесува 6,9%, објави Државниот завод за статистика. По одделни сектори, најголем раст од 204% има во производство на електрична опрема, 150% кај производството на мебел, 50% кај производството на машини и опрема и производство на тутунски производи. Но, сепак, некои сектори сe уште се соочуваат со проблеми во работењето и бележат пад на производството. Најголеми падови се евидентирани кај производството на кокс и рафинирани нафтени производи за 70%, преработка на дрво и дрвени производи за 55%, секторот за снабдување со електрична енергија за 25% и производството на текстил за 13%. Во периодот од почетокот на годината до мај, индустриското производство бележи раст од 11,6% и тоа е показател дека и бруто-домашниот производ (БДП) во овој период може да оствари солидни стапки на пораст.
| | веќе видена | слични

Индустриското производство во мај годинава пораснало за 6,9 проценти во однос на истиот месец лани, објави Државниот завод за статистика. Најголемо зголемување на производството од 27,3 проценти минатиот месец оствариле рудниците. Пораст на производството од 11,9 проценти имало и во преработувачката индустрија, додека пораст од 24,4 проценти е постигнат и во енергетскиот сектор. Според главните индустриски групи, производството во мај 2011 година во однос на мај 2010 година бележи пораст кај интермедијарните производи, освен енергија за 12,2 проценти, капитални производи од 87 проценти, кај трајните производи за широка потрошувачка од 103,9 проценти и кај нетрајните производи за широка потрошувачка од 10,2 проценти. Опаѓање за 30,1 проценти имало кај енергијата. Пораст на индустриското производство од 11,8 проценти, Заводот пресметал и за периодот јануари-мај годинава во однос на истиот период лани.
| | веќе видена | слични

Индустриското производство во мај годинава бележи зголемување од 6,9 отсто во однос на истиот месец минатата година, објави вчера Државниот завод за статистика. Во првите пет месеци од годинава е евидентиран раст на индустриското производство од вкупно 11,8 проценти во однос на истиот период лани. Мајскиот индустриски раст достигнал 6,9 отсто, а, според експертите, станува збор за раст само на хартија. Тие велат дека во секојдневниот живот тоа не подразбира и поголема економска активност, што би требало да биде логична импликација на растот на индустријата. Експертите сметаат дека бројките на зголемено индустриско производство, сепак, не се знак дека земјава излегла од криза и оти економијата од лер ќе уфрли во прва. „Иако индустријата бележи раст, тој е повеќе само на хартија, а не и реален. Освен тоа, ланската споредбена основа е пониска, па нормално е секое позитивно раздвижување да даде позитивен раст. Мајските буџетски приходи покажуваат пад во однос на април, што алармира дека стопанството, сепак, не ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Раст од 6,9 проценти бележи индустриското производство во мај годинава во споредба со истиот период минатата година, објави Државниот завод за статистика. Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во бележи пораст од 27,3 проценти, а во секторот Преработувачка индустрија од 11,9 проценти, додека во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација има опаѓање од 24,4 проценти. Според главните индустриски групи, пораст има кај Интермедијарни производи, освен енергија за 12,2 отсто, Капитални производи за 87 отсто, Трајни производи за широка потрошувачка за 103,9 отсто и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 10,2 проценти, додека намалување има кај Енергија за 30,1 отсто. Во периодот јануари - мај индустриското производство бележи зголемување од 11,8 проценти во однос на истиот период лани.
| | веќе видена | слични

Вкупно 2,3 милијарди евра лани земјава извезла индустриски производи, наспрема увозот тежок четири милијарди евра. За 28% поскапеле продажните цени на индустриските производи на домашниот пазар лани споредено со цените во 2009 година, покажува Годишникот на Државниот завод за статистика за 2010 година. Индустриското производство пак, во 2010 година пораснало 5,1% споредено со 2009 година. Според овој извештај, бројот на работниците во индустријата на годишно ниво паднал за само за 2%. Рударството лани пораснало за 13% споредено со 2009 година. Текстилната индустрија пак, на годишно ниво паднала 32%. Пад од 15% лани бележи градежништвото, според Годишникот на Заводот за статистика. Раст од 11% на годишно ниво бележи металната индустрија, додека пак, раст од 10% бележи индустријата за снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација. Годишните податоци на Заводот покажуваат и дека лани се произведени 7.116 гигават-часови електрична енергија, што е за 435 гигавати повеќе споредено со 2009 година. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 162 | | | веќе видена

Скопје, 20 септември 2018 Договорот ги потврдува македонскиот идентитет и државност, ВМРО-ДПМНЕ да даде поддршка ЗА европска Македонија Разногласието и ...
сите 202 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 50 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Фирмите без нови работници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: