Поранешен директор на Јунајтед ќе биде новиот претседател на ФА

2 копии

Поранешниот директор на Манчестер Јунајтед, Грег Дајк беше едногласно назначен за нов претседател на фудбалската асоцијација на Англија. Дајк (65) ќе ја превземе функцијата од Дејвид Бернстин кој ќе го напушти местото во јули, две ипол години откако беше поставен. Назначувањето ќе биде на 13 јули. Дајк претходно беше директор на “Олд Трафорд” во доцните 90-ти и сега е еден од неизвршните претседатели на Брентфорд од 2006 година – позиција од која ќе мора да се повлече на крајот од сезоната. ‘Очигледно како претседател на ФА ќе мора да бидам неутрален и затоа ќе треба да се откажам од мојата позиција на претседател на Брентфорд, што ќе ми недостига”. – изјави Дајк кој бил верен навивач на “Пчелите” уште од дете но призна дека подоцна станал фан на Јунајтед. Дајк работеше и како генерален директор на BBC. “Би сакал да му честитам на Грег Дајк за неговото назначување. Му посакувам многу успех во оваа стимулативна но навистина напорна улога” . – ијзави сегашниот претседател Бернстин.
| | веќе видена | слични

Поранешниот директор на Манчестер Јунајтед, Грег Дајк беше едногласно назначен за нов претседател на фудбалската асоцијација на Англија. Дајк (65) ќе ја преземе функцијата од Дејвид Бернстин, кој ќе го напушти местото во јули, две ипол години откако беше поставен. Назначувањето ќе биде на 13 јули. Дајк претходно беше директор на „Олд Трафорд“ во доцните 90-ти и сега е еден од неизвршните претседатели на Брентфорд од 2006 година - позиција од која ќе мора да се повлече на крајот од сезоната. - Очигледно како претседател на ФА ќе мора да бидам неутрален и затоа ќе треба да се откажам од мојата позиција на претседател на Брентфорд, што ќе ми недостига - изјави Дајк. Тој бил верен навивач на „Пчелите“ уште од дете, но призна дека подоцна станал фан на Јунајтед. Дајк работеше и како генерален директор на Би-би-си. - Би сакал да му честитам на Грег Дајк за неговото назначување. Му посакувам многу успех во оваа стимулативна, но навистина напорна улога - ијзави сегашниот претседател Бернстин.
| | веќе видена | слични

Останато

Околу 80 кучиња скитници биле заловени и соодветно третирани во изминатите четири месеци во Кавадарци, информираше денеска Петар Камчев од Јавното ...
сите 137 | | | веќе видена

Кога на 28 јуни 1914 година Гаврило Принцип како резултат на околности кои се уште се истражуваат во историјата успева да изврши атентат врз надвојводата Франц ...
сите 175 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп се најде на удар на критики, зошто не го посетил меморијалниот центар на американските војници во Франција. Белата куќа ...
сите 86 | | | веќе видена

Скопје/Охрид, 12. ноември 2018 (ИНПРЕС) – МВР ќе поднесе соодветни пријави против Јанко Бачев и демонстрантите кои протестираа пред куќите на пратениците од ...
сите 101 | | | веќе видена

Според Влатко Ѓорчев, членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, најавените налепници на автомобилите, не се решение за чистење на воздухот, и порача Заев, Макрадули и ...
сите 19 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ и пионот Мицкоски се ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поранешен директор на Јунајтед ќе биде новиот претседател на ФА

Од:
До кого (е-маил):
Порака: