Макрон: Ризикуваме европска граѓанска војна


На денот кога Македонија официјално и симболично се врати на патот кон ЕУ и европските вредности, Макрон оддржа историски и инспиративен говор пред европратениците. „Пред авторитаризмот кој е насекаде околу нас, одговорот не е демократски авторитаризам, туку авторитетот на демократијата“. Емотивен, на граница на страственост, со таа толку карактеристичка, француска потрага по честа, Макрон ја зема за рака Европа, која е во надолна линија. Макрон веднаш ја фрла ракавицата кон евроскептиците, совранистите и веќе ослабената Меркел, и ја црта границата на идниот европски политички судир. „Ова не се нормални времиња, сомнежите кон Европа се преголеми, и на површина испливува една европска граѓанска војна, но не треба да потклекнеме пред нелибералната демократија и националните егоизми“, ќе забележи Макрон. „Мораме да го слушнеме бесот на луѓето во Европа. Не им требаат предавања, туку нов проект кој нуди секојдневна ефикасност. А тие кои тргуваат со бесот, кои го потхрануваат, ни ја предлагаат како иднина, ...
| | веќе видена | слични

Говорот на претседателот на Франција Емануел Макрон, во Европскиот парламент имал експлозивна сила која може да предизвика заострување на кризата на западен Балкан, нешто што може да предизвика и слабеење на поизицијата на Европската унија во регионот, смета директорот на Центарот за либерална стратегија во Софија, Иван Крастев за Дојче веле. Повикувајќи се на цитат од Шарл де Гол, дека „вистинскио„т лидер секогаш има некаков адут во раковот“, Крастев истакнува дека Макрон нагласил дека не сака Балканот да се сврти од Русија или Турција, но додал исто така дека не сака Европа лошо да функционира со 28 членки. „Има нешто во тоа. Повеќето Европјани би му дале за право кога ќе каже дека нема смисла да се говори за проширување, ако сеуште нема одлука за тоа што Унијата би требало да биде. Во моментов дефинитивно нема премногу големо воодушевување за некакво проширување. Без оглед дали се говори за Балканот, Турција или Украина. Запрашани за желбата за идната големина на ЕУ, многу европски гласачи повеќе се ...
| | веќе видена | слични

Пораката на францускиот претседател Емануел Макрон кој во Стразбур пред неколку дена рече дека не сака Балканот да се сврти кон Турција или кон Русија…но и дека не сака Европа која веќе и со 28, наскоро 27, членки лошо функционира“ е политичка катастрофа, пишува Иван Крстев, раководител на „Центарот за либерални студии“ во Софија и член на Институтот за науки во Виена во напис за „Дојче веле“. Европската Комисија има причини забелешката на Макрон да ја сфати како забивање нож во грб… а проевропските реформисти во балканскиот регион имаат причини да го обвинат Макрон дека им ги поткопува позициите, вели Крастев во анализата на изјавата на Макрон која предизвика различни коментиари, но и сериозни дилеми. „Конструктивната повеќезначност долго беше стратегија која Брисел ја преферираше во однесувањето кон Балканот. Кога станува збор за членството на државите од Западен Балкан во ЕУ, политичарите во Унијата со задоволство велат дека единствено прашање е – ‘кога?’ Реално никој- ниту во Брисел ниту во Белград – не ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пораката од говорот на Макрон во Стразбур има експлозивна моќ да ја заостри кризата на Балканот, смета Иван Крстев. Тоа ја ослабнува и позицијата на ЕУ во регионот. Говорот на Макрон во Европскиот парламен беше стартен истрел за изборната кампања за европските избори во 2019 година. Откако го слушнавме убавиот говор, и натаму не знаеме дали француускиот претседател ќе се обиде во Европа да го стори истото што го направи во Франција пред само една година - имено, да ги уништи постоечките политички партии и да создаде нова проевропска платформа, чие јадро е отфрлање на статус-квото. Ќе ризикува ли партиите на конзервативниот центар - кои владеат во поголемиот дел од Европа - да ги предизвика до тој степен за да дојде до влошување на неговите односи со Ангела Меркел? И како ќе се справи со растечките тензии меѓу Истокот и Западот во Европа? Како ќе донесе нова демократска енергија во европскиот проект - посебно во оние општества, кои неговите говори ги читаат само во преведени верзии? Со векови, во Германија ...
| | веќе видена | слични

Говорот на Макрон, дочекан со плакати на кои пишувало "Тргнете ги рацете од Сирија" Пратениците во Европскиот парламент, држеле натписи на кои пишувале "Тргајте ги рацете од Сирија" за време на говорот на францускиот претседател Емануел Макрон. Макрон во својот говор ја изложил својата визија "за длабока пробразба" во самата ЕУ, со што државите членки да ја напуштата "себичноста и негативноста" за "она што нас се здружува". Тој моменталната политичка клима во ЕУ ја окарактиризирал како "граѓанска војна" и повикал на поголемо единство пред новите "авторитетни сили", кој настојуваат да го поткопаат блокот. Сепак, страсниот апел на Макрон за единство, ладно е дочекан од страна на повеќе од 30 застапници во ЕП кои покажале плакатина кои пишувало "Тргнете ги рацете од Сирија" и "Сопретеја војната во Сирија" во знак на протест против заедничките ракетни напади кои ги спровеле САД, Франција и Велика Британија против Дамак во саботата Каде е демократијата за која зборувате кога недемократски го нападнавте ...
| | веќе видена | слични

Останато

Видеоиграта Assassins Creed: Unity би можела да биде вистинскиот спасител во реставрацијата на катедралата Нотр Дам, која во голем дел изгоре во пожар за кои ...
сите 684 | | | веќе видена

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 281 | | | веќе видена

Кога реков пред неколку месеци дека нема да добиеме датум за преговори во јуни, цела влада велеше ќе има датум. Сега и вицепремиерот Османи и премиерот Заев ...
сите 136 | | | веќе видена

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.-Посакувам Силјановска да ...
сите 152 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Пробиштип и Карбинци, каде од жителите на овие општини побара масовна ...
сите 54 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 119 | | | веќе видена

Нема никаква опасност од растурање на државата, напротив, со тоа ја јакнете кохезијата на општеството и граѓаните кои имаат право сега да го користат ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Макрон: Ризикуваме европска граѓанска војна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: