Бидете внимателни - отженото возење поради магла и дожд на неколку патни правци

4 копии

Поради обилните врнежи од дожд и одрони на патот има прекини и отежнувања на сообраќајот на неколку патни правци низ државата. Поради обилните врнежи од дожд и одрони на патот има прекини и отежнувања на сообраќајот на неколку патни правци низ државата.Целосен прекин на сообраќајот од еден часот по полноќ има на регионалниот пат Валандово - село Удово кај месноста викана Калковска река поради надојдена вода. Сообраќајот се пренасочува.Непрооден е и локалниот пат село Железнец – село Мало Илино во Демир Хисар.Отежнато се одвива сообраќајот на патниот правец Делчево – Македонска Каменица поради обилните врнежи од дожд и честите одрони на патот, а на патот Виница – Берово кај месноста викана Рибарник, поради одрон, сообраќајот се одвива по една коловозна лента во должина од 10 метри. Сообраќајот се одвива отежнато и на патот Маврово – Галичник, 100 метри пред Царева Чешма, поради излевање на вода на коловозот. Од Авто мото сојузот на Македонија препорачуваат да не се користи овој патен правец се до ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Сообраќајот на патниот правец Кичево – Охрид, кај превојот Пресека, се одвива во една коловозна лента поради одрон, информираат од ЈП Македонија Пат. На патниот правец А2, Кичево – Охрид на планинскиот превој Пресека поради одрон сообраќајот се одвива по една коловозна лента во должина од два до пет метри. Екипите на Јавното претпријатие работат на негово расчистување и нормализирање на сообраќајот. Се препорачува внимателно управување со возилата и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Посочуваат дека нивни екипи работат на расчистување на одронот и нормализирање на сообраќајот.
| | веќе видена | слични

Попова Шапка и новата сезона ќе ја дочека во старо руво. Хотелите „Славија“ и „Попова Шапка“ се во лоша состојба. Во насјстариот ски-центар во земјава со години не е регистриран ниту денар. Засега нема најава за приватизација и Шапка останува во рацете на државата. Дали приватен инвеститор ќе ги врати туристите на Попова Шапка?
| | веќе видена | слични
6 копии

Сообраќајот низ државата се одвива тековно, по наместа влажни коловози на повисоките и суви коловози на пониските места. Слаб снег провејува на Попова Шапка, каде наместа има остатоци од кашест снег на коловозот, информира ЈП Македонија пат. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково. ЈП Македонија пат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на патот. Дежурните екипи на ЈП Македонија пат се на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.
| | веќе видена | слични

Слаб снег провејува на Попова Шапка, каде наместа има остатоци од кашест снег на коловозот, информира ЈП Македонија пат. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково. ЈП Македонија пат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на патот. Дежурните екипи на ЈП Македонија пат се на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. /МИА
| | веќе видена | слични

Попова Шапка е единственото место каде вечерва провејува снег. Според информациите, снегот е со послаб интензитет а температурата околу 8 степени под нулата. Сообраќајот во овој дел на Македонија се одвива отежнато поради остатоци од кашест снег на патиштата. Во останатите места од Македонија сообраќајот се одвива нормално, а на места коловозите се влажни. Температурите на останатите места низ Македонија во моментов се движат од минус 1 до 4 степени.
| | веќе видена | слични
12 копии

Појава на магла со видливост од 30 до 50 метри се бележи на патиштата на планинските премини Стража и Плетвар, соопшти Автомото сојузот на Македонија. Оттаму информираат дека сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по местимично влажни коловози и апелираат на внимателно возење и прилагодување на брзината на условите на патот. На одредени патни правци кои поминуваат низклисури и усеци можна е појава на поситни одрони.
| | веќе видена | слични

Можеби се уште нема доволно снег за скијање, но сликите кои доаѓаат од нашите зимски центри се вистински одмор за очите, особено за оние кои уживаат во снегот. Во Маврово, може да се забележи дека во подножјето се уште нема доволно снег но затоа, на ски патеките веќе се гледа добар слој. Од Попова Шапка слична слика. Се е побелено, но се чини снег за скијање се уште нема.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Средбата со Гаши е закажана во 15 часот, а средбата со Тачи во 16 часот. Двете средби, како што најавија од СДСМ, ќе се одржат во Клубот на пратениците. Заев ...
сите 199 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 271 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 302 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бидете внимателни - отженото возење поради магла и дожд на неколку патни правци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: