Културно-забавна - Возбудливи приказни за посвежо лето

Летните горештини, а и годишните одмори што доаѓаат со нив, граѓаните многу често ги поврзуваат со книгата, велат дел од македонските издавачи, што е и главната причина за организирање на тековните акции за попусти на книги. Според нивните најави, во текот на летово попустите на дел од изданијата ќе се движат од 20 до 70 проценти, а книгата ќе биде достапна и на отворени тезги низ сите поголеми туристички места низ земјава за да им се доближи на граѓаните. Своите акции, како и секоја година, книжарниците ги реализираат и со организирање традиционални мали саеми, а не изостануваат ни најавите за нови наслови во текот на летните месеци. „Со книга на плажа“ е името на книжевната акција што 13 години по ред, секое лето, ја организира клубот „Матица“. Од таму велат дека периодов, за време на годишните одмори, се издвоиле неколку наслови што побудиле огромен интерес кај читателите, кои за хит-книга ја одбраа „Рингишпил“ на авторката Јелена Бачичиќ-Алимпич. - Практиката од минатите години говори дека македонскиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во рамки на двомесечната иницијатива „Летни приказни со Или-Или“, што ќе трае до 25 август годинава, книгите од едицијата ПРОаЗА се достапни со попуст од 20 до 50 отсто. Читателите можат да набават повеќе романи и збирки раскази од Бернхард Шлинк, Џон Фаулс, Даниел Келман, Борис Вијан, Вуди Ален, Рејмонд Карвер, Хенрик Сјенкјевич, од Јорданова, Русјаков, Мило, Анѓелков... Од издавачката куќа „Или-Или“ информираат дека имаат цел квалитетната преводна и домашна литература да биде достапна секому, особено во летниот период.
| | веќе видена | слични

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 151 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 242 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ чиј автобус во средата попладне излета од патот кај село Ласкарци и во смрт однесе 14 животи без проблем можел сам да ...
сите 323 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 121 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Возбудливи приказни за посвежо лето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: