Шефот на унгарското МНР се обрати на македонски јазик: Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се единствена гаранција за патот кон европската интеграција


4 копии

Прво сакам да се заблагодарам на поканата од моите двајца пријатели, двајцата Никола- Груевски и Поповски, двајца извонредни политичари за кои од искуство можам да кажам дека прават се што тие можат за својата татковина и затоа вие со право можете да се гордеете со нив, истакна Петерс Сијарто, министер за надворешни работи и трговија на Унгарија на вечерашниот митинг на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ во Штип. -Чест ми е што можам да бидам тука и да ви се обратам на овој собир на ВМРО-ДПМНЕ. Ние Унгарците, Македонија ја сметаме за прекрсна земја, а македонскиот народот за прекрасен народ. Македонија и Македонците навистина заслужуваат почит, но за жал во изминатите години бројни ликови од меѓународниот политички живот не покажаа почит кон Макеоднија и народот. Имаше такви кои отворено и такви кои скрено се обидуваа да се вмешаат во вашите работи. Сакам да ви нагласам дека ние Унгарците сметаме дека аа иднината на Македонија може да одлучувате само вие Македонците, истакна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Петерс Сиjaрто го поддржи брзото започнување на преговори меѓу ЕУ и Македонија. Минатата година во ЕУ имаше една нелогично ситуација. Се очекуваше од земја која не е членка на ЕУ да ја чува Шенген зоната на бегалци, кои влегуваат во ЕУ од земја членка на Унијата, а потоа минуваат низ земји кои не се членки. Од друга страна ЕУ не е подготвена да започне преговори за членство со Македонија. Тоа, го призна унгарскиот министер за надворешни работи Петерс Сијарто во Скопје, додавајќи дека оваа ситуација е неприфатлива. Тој исто така изјави дека Будимпешта ќе се заложи за отпочнување на преговорите со ЕУ, што е можно поскоро. “Знаеме дека има една соседна држава, која сигурно ќе стави вето. Сметам дека билатералните прашања треба да бидат решени, но не мислам дека тие се аргумент за блокирање на почетокот на преговорите за членство. Затоа бараме од сите пријатели да не ставааат вето за почеток на преговорите на Македонија “, рече уште унгарскиот дипломат. Според неговите зборови би требало Скопје одамна да е ...
| | веќе видена | слични

Со ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски Македонија има европска иднина, не скршнувајте од тој пат. Ова денеска го истакна министерот за надворешни работи на Унгарија, Петерс Сијарто. Сијарто вели дека Македонците во 4 последователни прилики му дадоа поддршка на Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ и никој не смее да ја доведува во прашање слободната волја на граѓаните.Додава и дека Македонија одамна требаше да биде интегрирана во НАТО и ЕУ. Погледнето го неговото обраќање на видеото на Сител:
| | веќе видена | слични

Поддршка за Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ даде министерот за надворешни работи на Унгарија, Петерс Сијарто на митингот во Штип. Тој пред собраните поддрувачи на партијата зборуваше на македонски јазик и се заблагодари на поканата што, како што рече, му ја упатиле неговите пријатели Никола Груевски и Никола Попоски. Изрази поддршка од Унгарците и посочи дека Македонија и Македонците заслужуваат почит. „Македонија и Македонците навистина заслужуваат почит, но за жал во изминатите години бројни ликови од меѓународниот политички живот не покажаа почит кон Макеоднија и народот. Имаше такви кои отворено и такви кои скрено се обидуваа да се вмешаат во вашите работи. Сакам да ви нагласам дека ние Унгарците сметаме дека за иднината на Македонија може да одлучувате само вие Македонците“, истакна Сијарто. Сијарто додаде дека Македонците во 4 последователни прилики му дадоа поддршка на Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ и никој не смее да ја доведува во прашање слободната волја на граѓаните. ...
| | веќе видена | слични

Европската унија лани очекуваше земја што не е нејзина членка да ја обезбеди шенген зоната од бегалци, што беше нелогично, а воедно и неприфатливо, порача унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто по средбата со неговиот домаќин и колега Никола Попоски, во петок во Скопје. „Во ЕУ лани имаше нелогична ситуација. Кога се очекуваше од земја која не е членка на ЕУ да ја обезбеди шенген зоната од бегалци кои што влегуваат во ЕУ доаѓајќи од земја членка на Унијата, а потоа минуваат низ земји кои не се членки на ЕУ, а од друга страна ЕУ не е подготвена да почне преговори за членство со Македонија. Тоа едноставно е неприфатливо“, рече Сијарто. Тој смета дека Македонија веќе долго време требаше да биде член на НАТО, а преговорите за членство во ЕУ требаше да бидат започнати уште пред повеќе години, за тоа што Македонија, дава значаен придонес во однос на активностите на НАТО, и е една од најзначајните земји учеснички кои не се членки на НАТО и Алијансата треба многу повеќе да го почитува тоа и да го зема ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, престојуваше во работна посета на Република Македонија. Во рамки на посетата министерот Сијарто оствари средба со заменик претседателот на Владата и министер за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски. На средбата двајацата министри констатираа дека билатералните односи и соработката помеѓу двете држави одлично се развиваат, благодарение на заложбите на двете страни за нивно постојано унапредување. Имајќи го предвид високото ниво на политички односи меѓу Македонија и Унгарија, фокусот на разговорите беше ставен на можностите за унапредување на економската соработка – зголемување на обемот на трговската размена која бележи пораст во последните години. Министерот Попоски се заблагодари за конзистентната поддршка за евро – атлантската интеграција на Република Македонија од страна на Унгарија. Министерот Сијарто истакна дека Македонија веќе одамна требаше да биде член на НАТО и дека Унгарија ќе инсистира на почнување на ...
| | веќе видена | слични

-Чест ми е што можам да бидам тука и да ви се обратам на овој собир на ВМРО-ДПМНЕ. Ние Унгарците, Македонија ја сметаме за прекрсна земја, а македонскиот народот за прекрасен народ. Македонија и Македонците навистина заслужуваат почит, но за жал во изминатите години бројни ликови од меѓународниот политички живот не покажаа почит кон Макеоднија и народот. Имаше такви кои отворено и такви кои скрено се обидуваа да се вмешаат во вашите работи. Сакам да ви нагласам дека ние Унгарците сметаме дека аа иднината на Македонија може да одлучувате само вие Македонците, истакна Сијарто. Во изминатите години, додаде тој, многумина се обидоа да се вмешаат и во работите на Унгарија. -Имаше такви кои отворено, и други кои затворено за така наречени невладини организации се обидуваа да ја детерминираат нашата татковина и да ја сметаат за ништотна вољата на унгарскиот народ, но ние Унгарците како народ сме вистински борци за слободата и не попуштивме пред притисоците. Ви предлагам ниту вие да не попуштите на обидите на ...
| | веќе видена | слични

Унгарскиот министер за надворешни работи на Република Унгарија Питер Сијарто отворено застана зад ВМРО-ДПМНЕ во овие избори во Македонија. Во своето обраќање на македонски јазик, тој нагласи „Немојте да скршнете од патот кон европската интеграција, а за тоа единствена гаранција се Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ“. -Македонија и Македонците навистина заслужуваат почит, но за жал во изминатите години бројни ликови од меѓународниот политички живот не покажаа почит кон Макеоднија и народот. Имаше такви кои отворено и такви кои скрено се обидуваа да се вмешаат во вашите работи. Сакам да ви нагласам дека ние Унгарците сметаме дека за иднината на Македонија може да одлучувате само вие Македонците- истакна Сијарто. Во изминатите години, додаде тој, многумина се обидоа да се вмешаат и во работите на Унгарија. -Имаше такви кои отворено, и други кои затворено за така наречени невладини организации се обидуваа да ја детерминираат нашата татковина и да ја сметаат за ништотна вољата на унгарскиот народ, но ние Унгарците ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 157 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 172 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена

Тони Менкиновски, кој ја предводи групата на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека имаат забелешки на 120 страници, но оти има простор за договор. Владиниот портпарол Миле ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шефот на унгарското МНР се обрати на македонски јазик: Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се единствена гаранција за патот кон европската интеграција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: