Австралиски воени авиони го изведоа првиот напад врз позициите на ИД

2 копии

Австралиски воени авиони го изведоа првиот напад врз позициите на Исламска држава во Сирија, соопшти денеска австралискиот министер за одбрана, Кевин Ендрјус. Ендрјус, како што пренесува Танјуг, изјави дека во нападот е уништен еден оклопен транспортер на џихадистите. „Нападот, што го изведоа два авиона од типот „хорнет“ на кралските воздухопловни сили на Австралија, претставува продолжение на борбата против Исламска држава, не само на северот од Ирак, туку и на истокот од Сирија со цел да се елиминираат борците на оваа екстремистичка организација“, вели Ендрјус.
| | веќе видена | слични

Бројот на загинати во поплавите предизвикани од поројните дождови во американската сојузна држава Јута се искачи на 16. 12 од жртвите се деца. Најдраматична е состојбата во градот Хилдал на границата со Аризона. Нови напади на курдските борци врз турските безбедносни сили Не запираат нападите на курдските борци врз турските бебзедносни сили. Најмалку 3 полицајци загинаа кога нивниот авотмобил налетал на екплозивна направа поставена покрај пат во источна Турција. Бомбата била активирана со далечински управувач. Од јули досега најмалку 100 полицајци и војници се убиени,отако турски воени авиони почнаа да бомбардираат позиции на курдските борци во југоисточна Турција и во Северен Ирак Австралија се вклучи во нападите против џихадистите во Сирија Австралиски воени авиони го изведоа првиот напад врз позициите на Исламска држава во Сирија. Во нападот е уништен еден оклопен транспортер на џихадистите, изјави австралискиот министер за одбрана Кевин Ендрјус . САД, Турција , Канада и заливските земји веќе ...
| | веќе видена | слични

Франција планира да нанесе во следните неколку седмици воздушни напади врз борци на „Исламска држава“ во Сирија, за да се ограничи нивното се поголемо присуство во земјата, изјави денеска францускиот министер за одбрана Жан-Ив ле Дриан.Франција досега учествуваше во кампањата за нанесување воздушни напади врз џихадистите во Ирак, но пред една седмица почна да врши разузнавачки летови над Сирија, за да собира информација за позициите на ИД.– Веднаш штом прецизно ќе ги одредиме целите, ќе можеме да нанесуваме удари врз непријателот, додаде Ле Дриан.
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 244 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вечерва во Гостивар, коментирајќи ги последните случувања во државата, оцени дека Владата не ја води државата ...
сите 283 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 127 | | | веќе видена

Постои ли белоруска врска во бегството на Груевски, повеќе унгарски медиуми пренесуваат изјава на добро информиран дипломат кој тврди дека според дипломатските ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Австралиски воени авиони го изведоа првиот напад врз позициите на ИД

Од:
До кого (е-маил):
Порака: