Хулиган нападна погрешен голман (видео)


3 копии

На натпреварот помеѓу Ајакс и АЗ Алкмар, од осминафиналето на холандскиот Куп се случи тежок инцидент откако еден навивач се обиде да го нападне Естебан Алварадо, голманот на гостите. Грешка... На голманот од Костарика ова воопшто не му се допадна и во очигледна самоодбрана неколку пати го удри 19 годишниот хулиган, кој имаше многу среќа што обезбедувањето веднаш реагираше и го спаси од „убав“ ќотек. Но, откако се расчисти мешаницата судијата му покажа на Алварадо црвен картон што наиде на жестока реакција кај фудбалерите на АЗ Алкмар. Тренерот Фербек реши да ги повика играчите и демонстративно го напуштија натпреварот, при резултат 1-0 за Ајакс. Во меѓувреме хулиганот е уапсен, а Франк де Бур, тренерот на Ајакс изјавил дека сосема ја разбира реакцијата на фудбалерите и тренерот на АЗ Алкмар.
| | веќе видена | слични

Фудбалската федерација на Холандија го поништи црвениот картон на голманот на АЗ Алкмар Естебан Алварадо, кој го удри хулиганот за време на натпреварот со Ајакс. Натпреварот на "Амстердам Арена", во средата, беше прекинат во 38. минута при резултат 1:0 за Ајакс, бидејќи тренерот на АЗ Гертјан Вербек ги повлече играчите од теренот, откако голманот на неговата екипа беше нападнат од навивач кој втрча од трибините. "Голманот е нападнат неочекувано и не го видел напаѓачот како доаѓа. Обвинителот смета дека неговата реакција нема основа за дисциплинска мерка, така што нема да биде суспендиран, се наведува во соопштението на сајтот на ФФ на Холандија. Костариканскиот голман, по нападот на хулиганот му се нафрли и го собори на земја, а потоа два пати го шутна пред да биде запрен од член на обезбедувањето. На 19-годишниот напаѓач, за кого се сомнева дека бил под влијание на алкохол, му е изречена доживотна забрана за влегување на стадионот на Ајакс.
| | веќе видена | слични

Уште долго ќе се памети завчерашниот натпревар од рамките на осминафиналето во холандскиот куп, одигран на арената „Амстердам“ помеѓу екипите на домашниот Ајакс и АЗ Алкмар. Во 36-тата минута од средбата гостинскиот голман Естебан Алварадо заработи црвен картон, откако претходно „му ја расплака мајката“ на еден од залутаните хулигани на теренот. Токму тоа беше иницијалниот повод тренерот на гостите Герт Јан Вербек да ја повлече својата екипа во соблекувалните, по што натпреварот беше прекинат. Сепак, во текот на денешниот ден беше објавено официјално соопштение од страна холандските фудбалски власти (КНВБ) дека црвениот картон за чуварот на мрежата од Костарика ќе биде поништен. Разбирање за борачките вештини што Алварадо ги демонстрираше во самоодбрана изрази и тренерот на Ајакс, воедно и поранешната легенда на холандската репрезентација, Франк де Бур. „Видов дека Естебан беше нападнат и се бранеше. Навистина не би можел да кажам како јас би реагирал во таква ситуација, но во потполност можам да го ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Холандскиот фудбалски сојуз го поништи црвениот картон на голманот на АЗ Алкмар, Естебан, кој го заработи поради удирањето на навивач за време на мечот против Ајакс во осминафиналето од холандскиот куп. Натпреварот беше прекинат во 38-та минута, откако тренерот на АЗ Алкмар, Вербек нареди на своите играчи да го напуштат теренот откако голманот беше нападнат од хулиган. -Голманот неочекувано беше нападнат и затоа сметаме дека неговата реакција беше инстинктивна, стои во соопштението на Холандскиот фудбалски сојуз. (Извор на текст и фото - Дејли меил)
| | веќе видена | слични

Откако симпатизер на Ајакс влегол на терен и го клоцнал чуварот на мрежата на АЗ, овој му вратил, но продолжил и да го удира, за што заработил црвен картон Натпреварот од холандскиот Куп меѓу Ајакс и АЗ Алкмар е прекинат, откако голманот на гостите Естебан Алварадо го удрил хулиганот кој влегол на теренот. Судијата, поради овој потег, му покажал црвен картон на чуварот на мрежата. Навивачот на Ајакс во 36. минута втрчал на теренот на стадионот во Амстердам и го клоцнал голманот на тимот од Алкмар, а овој не му останал должен и му го врати ударот. Судијата Бас Нијхуис, веднаш по инцидентот, го исклучи голманот, а подоцна ја образложи својата одлука. - Разбирам да се бранеше. Но кога навивачот падна на земја, тој можеше да запре.Сепак, тој продолжи да го шутира, па морав да му дадам црвен картон, изјави Нијхуис, кој постапи според правилата. Тренерот на АЗ Герт Јан Вербек бесен на судијата, поради доделениот црвен картон им нареди на своите играчи да се повлечат од теренот. - Вербек оваа одлука ја донесе ...
| | веќе видена | слични

Инцидентот се случи во 37. минута од средбата на Амстердам Арената помеѓу Ајакс и АЗ Алкмар, во рамките на купот на Холандија. Еден пијан фан влезе во теренот и се обиде да го нападне голманот на АЗ Алкмар , Естебан, кој во самоодбрана му зададе неколку удари. Откако стујардите ја расчистија ситуацијата и го изнесоа фанот надвор од теренот, судијата му покажа црвен картон на голманот, а тренерот на АЗ Алкмар им нареди на своите фудбалери да го напуштат теренот во знак на протест кон чудната одлука. Сепак се чини дека правдата е задоволена, откако Фудбалската Федерација на Холандија реши да го поништи црвениот картон. Сеуште не е донесена одлука за тоа дали натпреварот ќе продолжи, или ќе се регистрира со службен резултат во корист на Ајакс. 19 годишниот фан кој влезе во теренот е уапсен, и доби доживотна забрана за влез на натпреварите на Ајакс.
| | веќе видена | слични

Голманот на АЗ Алкмар Естебан Алварадо мина без санкции откако Холандската фудбалска федерација одлучи дека неговата физичка конфронтација со фанот на Ајакс била во самоодбрана. Синоќешниот дуел од холандскиот куп меѓу Ајакс и АЗ Алкмар беше прекина во 38. минута при водство од 1-0 на домаќинот откако Алварадо заработи црвен картон бидејќи му се спротивстави на хулиганот кој втрча во теренот и се обиде да го нападне. Тренерот на гостите, негодувајќи поради судиската одлука и стравувајќи за безбедноста на своите фудбалери, ги повлече своите играчи од теренот. Но откако денеска е прегледана снимката, правдата е задоволена, а суспензијата на Алварадо укината. Хулиганот (19), кој веднаш по инцидентот беше уапсен, доби доживотна забрана на мечевите на Ајакс, а деновиве ќе биде познато дали дуелот ќе се доигра или преигра, или пак ќе се регистрира службено во корист на Ајакс.
| | веќе видена | слични

Мечот од холандскиот Куп меѓу Ајакс и Алкмар беше прекинат кога еден 19- годишен домашен навивач влезе на терен и го нападна голманот на гостите, кој потоа го турна на тревата и продолжи да го шутира. За таа своја суровост голманот доби црвен картон. Тоа го разлути тренерот на Алкмар, Вербек. Тој одлучи да ја повлече екипата, бидејќи веќе не се чувствуваше безбедно на стадионот, а тренерот на Ајакс Франк де Бур ја разбра неговата одлука и кажа дека и тој би го направил истото. Ајакс се извини за пропустите во обезбедувањето и најави доживотна забрана за пијаниот навивач. Судијата, пак, се обиде да објасни зошто му дал црвен картон на голманот. „Разбирам дека се бранеше. Но, кога навивачот веќе падна на земја не мораше да продолжи да го шутира, па затоа морав да му дадам црвен картон“, кажа Нијхис, кој постапи по правилата, колку тоа да изгледа неправедно.
| | веќе видена | слични

Холандската фудбалска асоцијација ја укина казната за голманот на АЗ Алкмар, Естебан, кој претепа хулиган на Ајакс, откако токму тој беше нападнат на теренот за време на мечот. Имено, еден навивач на Ајакс во 38.минута влета во теренот со намера физички да го нападне Естебан, но голманот реагираше брзо, со карате удар го легна хулиганот на тревата, а потоа почна да го шутира. Судијата Бас Нијхуис му покажа црвен картон на Естебан, но тренерот на АЗ Алкмар, Гертјан Вербек, незадоволен од оваа одлука реши да ја повлече својата екипа, по што мечот беше прекинат. Меѓутоа, денеска откако беше прегледана снимката од мечот, Холандската фудбалска асоцијација му ја укина казната на Естебан. Инаку, 19-годишниот навивач на Ајакс е казнет со доживотна забрана за влез на натпреварите на овој холандски тим.
| | веќе видена | слични

На синоќешниот натпревар помеѓу екипите на Ајакс и АЗ Алкмар дојде до необична ситуација кога хулиган го нападна голманот на АЗ. Но наместо од ситуацијата голманот да настрада, подебелиот крај го извлече хулиганот кој буквално беше претепан од страна на храбриот голман. Сепак за оваа своја постапка тој доби црвен картон а со тоа судијата предизвика голем број на негативни реакции. Погледнете што точно се случуваше на натпреварот:
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Пејачот Шабан Шаулиќ ќе биде закопан во петок, на 22-ри февруари, во алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград, пренесуваат српските медиуми. ...
сите 194 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хулиган нападна погрешен голман (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: