Лондон со најскап јавен превоз-155 евра месечно

Интернет страницата Expatistan ја објави листата на 15 градови со најскап јавен превоз. Анализата е направена врз база на тоа во кој град колку пари месечно се потребни за јавен превоз. На прво место е Лондон со 155 евра и тој е најскап град за јавен превоз. На листата следуваат 2. Даблин 116 евра 3. Окланд 109 евра 4. Њујорк 106 евра 5. Токио 98 евра 6. Амстердам, 96.4 евра 7. Сиднеј 96.1 евро 8. Цирих 96 евра 9. Мелбурн 93 евра 10. Торонто 91 евро 11. Чикаго 90 евра 12. Велингтон 89 евра 13. Стокхолм 80 евра 14. Франкфурт 78 евра 15. Берлин 77 евра
| | веќе видена | слични
2 копии

Најевтино сместување е во Црна Гора, храната во Бугарија. Ако патувате во Грција, најмалку пари трошите ако пазарувате во хипермаркети. ЦРНА ГОРА Следна дестинација во која нашите туристи одат во “сопствена режија” е црногорскиот брег. Најпопуларна е Будва, каде сместување може да се најде за 8 евра на вечер, како што тоа е најевтиното сместување во Херцег Нови. Во Петровац соби може да се најдат за 9, додека најевтиниот сместување во сутоморе е 6 € за една ноќ. Во Чање може да изнајмите куќа од 60 квадратни метри, но за 20 евра на ден. Чадори за сонце зависи од локацијата, така што на Рафајловиќ чини 1,5 €, додека во Будва, чадор е повеќе од 5 € на почетокот на сезоната, до 10 евра во шпиц. И ВО барови, цените се слични на нашита – најниска цена на пиво е 1,5 евра, додека сокови околу 1,70. Цените се движат ЗА сладолед 0,70-2 евра. Ако дојдеТЕ до Црна Гора со воз или авион, можете да изнајмите автомобил за 20 евра на ден. такси Е 1 € старт и по километар 80 центи. Но внимавајте таксистите знаат да наплатат ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Ако се решивте оваа година да одите за Грција, спремете поголем буџет. Македонските туристи кои од почетокот на јуни го „окупираа“ егејскиот брег велат дека има значителна разлика меѓу ланските и цените од оваа година. На пример, фрапето на плажа кое лани можеше да се купи за околу 3 до 3,5 евра сега се продава во зависност од плажата меѓу 4 и 5 евра. Поскапо е и гирото. Најпопуларниот грчки фаст-фуд лани се продаваше од 2,2 до 2,5 евра. Оваа година гиро тешко се наоѓа под 3 евра велат туристите. Шише пиво, во моментов чини околу 4 евра, а лани, на истите плажи можело да се купи и за помалку од 3 евра. За 1 до 2 евра е поскапа и пицата, а зголемување на цените има и во супермаркетите, и тоа оние големите познати ланци како Лидл, Масутис и слично. Оние кои веќе резервирале сместување велат дека и тука има разлика во однос на ланските цени. Повеќе на Готви.мк: Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како ...
| | веќе видена | слични

Добриот приход од изминатата сезона по се изгледа во најголема мера ќе му стои на располагање на Алегри кој пак има големи планови за засилување на средниот ред. Во пресрет на официјалниот старт на трансфер пазарот Тутоспорт ја објави листата на желби на Алегри која ја сочинуваат шест фудбалери за кого се планирани да се потрошат 200 милиони евра. Шик (Сампдорија) – 25 милиони евра Де Шиљо (Милан) – 12 милиони евра Н’Зонзи (Севиља) – 40 милиони евра Паредез (Рома) – 25 милиони евра Даглас Коста (Баерн М.) – 45 милиони евра Бернардески (Фиорентина) – 50 милиони евра
| | веќе видена | слични
3 копии

Во истражувањето опфатени се околу 200 метрополи, Загреб е на 141 место. Во Загреб во хостелите цената е 13 евра, а во хотелите се движи од 97 до 292 евра. Во Монте Карло хостел чини 28 евра, а за хотел ќе треба да платите од 285 до 2.505 евра. Зад него е Сен Тропе со цени од 176 до 2.194 евра. Потоа следат Рејкјавик, Сан Франциско и Њујорк. Најевтини се дестинациите на Далечниот Исток и на Балканот. Во Куала Лумпур хотел чини од 55 до 285 евра, а потоа следи Скопје, Тирана, Анталија и Софија. Хостел за само 5,59 евра има во Киев.
| | веќе видена | слични
4 копии

Лондон е на првото место на листата на градови со најскап јавен превоз, со оглед на тоа што за таа услуга месечно е потребно да се издвојат неверојатни 150 евра. Анализирајќи ги трошоците на животот во големите светски градови според статистиката на интернет страната Expatistan, Business Insider направи листа на најскапи градови кога станува збор за цени на јавниот превоз. Петнаесет градови со најскап јавен превоз: Лондон, 155 евра Даблин, 116 евра Окланд, 109 евра Њујорк, 106 евра Токио, 98 евра Амстердам, 96,4 евра Сиднеј, 96,1 евро Цирих, 96 евра Мелбурн, 93 евра Торонто, 91 евра Чикаго, 90 евра Велингтон, 89 евра Стокхолм, 80 евра Франкфурт, 78 евра Берлин, 77 евра
| | веќе видена | слични

Главниот град на Македонија е меѓу најевтините метрополи за сместување заедно со Тирана, Анталија и Софија, но пред Куала Лумпур, пренесува „ Travel Weekly “. Во Монте Карло хостел чини 28 евра, а за хотел ќе треба да платите од 285 до 2.505 евра. Зад него е Сен Тропе со цени од 176 до 2.194 евра. Во Загреб во хостелите цената е 13 евра, а во хотелите се движи од 97 до 292 евра Потоа следат Рејкјавик, Сан Франциско и Њујорк. Најевтини се дестинациите на Далечниот Исток и на Балканот. Во Куала Лумпур хотел чини од 55 до 285 евра, а потоа следи Скопје, Тирана, Анталија и Софија. Хостел за само 5,59 евра има во Киев.
| | веќе видена | слични
2 копии

Според анализата на Accommodation Price Index 2017, Загреб е еден од најевтините градови за сместување во светот за туристи, а најскапо е во Монте Карло. Во истражувањето опфатени се околу 200 метрополи, а Загреб е на 141 место. Во Загреб во хостелите цената е 13 евра, а во хотелите се движи од 97 до 292 евра. Во Монте Карло хостел чини 28 евра, а за хотел ќе треба да платите од 285 до 2.505 евра. Зад него е Сен Тропе со цени од 176 до 2.194 евра. Потоа следат Рејкјавик, Сан Франциско и Њујорк. Најевтини се дестинациите на Далечниот Исток и на Балканот. Во Куала Лумпур хотел чини од 55 до 285 евра, а потоа следи Скопје, Тирана, Анталија и Софија. Хостел за само 5,59 евра има во Киев.
| | веќе видена | слични

Предметите запленети од даночни обврзници за неколку дена ќе се најдат на комерцијална продажба на јавна аукција организирана од УЈП. Како што се соопштува на таа аукција ќе може да се купат мерцедеси од 1984-та, 1985-та и 1986-та година по почетна цена од од 1.000 до 1.500 евра, Шевролети за истата таа сума, како и Ситроен и КИА. Ќе се продаваат и магацини во општина Чашка за 145.000 евра и државно градежно неизградено земјиште во Свети Николе за 65.000 евра. Доколку сте заинтересирани за учество во е-аукциите на УЈП потребно е само да се регистрирате како корисник на e-aukcii.ujp.gov.mk.
| | веќе видена | слични

Не мора да си ја потиснувате желбата за патување ако имате мал буџет. Чудни дестинации може да бидат неверојатни, а можеби и веќе да се наоѓате во листата предложени градови за патување кои се со ниски цени. Фото извор: Thinkstock Куала Лумпур е вистински избор за Вас, а и е прогласен за град со најпристапни хотелски цени. Онлајн компанијата Campsy ги споредила цените на повеќе од 200 градови ширум светот, вклучително и цените на хотелите со една, но и оние со пет ѕвезди. Според истражувањето, Малезија е најевтина со цени на хостели за ноќ од 7,37 евра, издавање на станови за 57 евра, а престој во хотел со пет ѕвезди од 258 евра. Зад Куала Лумпур се наоѓа Скопје, потоа Тирана, Анталија, а Софија е на петто место на листата на најевтини градови за сместување. Што се однесува до издавањето на становите , дефинитивно најевтин град е Скопје каде денот чини околу 32 евра. Најскапи градови се Монте Карло, Монако, Сен Тропе, Рејкавик, Сан Франциско и Њујорк.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ДУИ нема да успее да обезбеди повеќе гласови во вториот круг од претседателските избори, а СДСМ ќе доживее фијаско на следните парламентарни избори, смета ...
сите 394 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп истакна денеска важност за вакцинирање во момент во кој епидемијата на сипаници ги зафати и САД. – Луѓето треба да се ...
сите 157 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски повикаа граѓаните на масовна излезност и поддршка на опцијата Заедно Напред во ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лондон со најскап јавен превоз-155 евра месечно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: