АПОЕЛ, Марибор, Партизан... можни противници на Вардар во ЛШ

Македонскиот старо-нов фудбалски првак Вардар во новата сезона на меѓународната сцена ќе стартува од второто квалификациско коло во Лигата на шампионите. Kако потенцијални кандидати за противници на македонскиот првак Вардар на стартот од ова натпреварување во групата на национални прваци се кипарскиот АПОЕЛ, словенечкиот Марибор, српскиот Партизан, хрватската Риека... Ждрепката за двојките од оваа елиминаторна рунда е закажана за 19 јуни во Нион, а натпреварите ќе се играат на 11/12 јули - првите мечеви и на 18/19 јули - реванш-средбите. На комплетниот список со можни противници на Вардар во 2. квалификациско коло се наоѓаат следните екипи: Селтик (Шкотска), Салцбург (Австрија), Kопенхаген (Данска), Лудогорец (Бугарија), БАТЕ Борисов (Белорусија), Легија Варшава (Полска), АПОЕЛ (Kипар), Марибор (Словенија), Kарабах (Азербејџан) Малме (Шведска), Астана (Kазахстан), Партизан (Србија), Риека (Хрватска), Розенборг (Норвешка), Шериф Тираспол (Молдавија), Хапоел Бер-Шева (Израел) и Хафнарфјардур (Исланд). Сепак ...
| | веќе видена | слични

Српскиот стратег и тренер на Партизан, Александар Џикиќ, ги напушта „црно-белите“ денеска, откако го раскинале спогодбено договорот двете страни, тоа денеска го потврди и Партизан. Извесно е дека овој стратег, кој пред извесен период ја водеше и селекцијата на Македонија, има опција за трансфер во екипата на Будуќност, со кој веќе имале начелен договор. Александар Џикиќ клупата на Партизан ја превзема во јануари минатата година, а во првата сезона од неговата работа, со Партизан се изборија за 5. позиција во АБА лигата, за финале во националниот Куп и домашната лига. Но сезоната им заврши со шокантната и неочекувана елиминација од ФМП во полуфиналето на српското првенство, и прв пат по 19 години нема да играат финале. Од таборот на Партизан му се заблагодарија на Џикиќ за се што сторил досега, и му посакаа успех во неговиот следен предизвик.
| | веќе видена | слични
2 копии

Како што е познато, на самиот ден на ждрепката, тимовите се делат во четири групи, и ќе се намали изборот на екипи кои што може да му бидат противник на "црвено-црниот" тим Познати се сите можни противници на актуелниот шампион на Македонија, тимот на Вардар, во 2. квалификациско коло од Лигата на шампионите, кое ќе се игра на 11/12 односно на 18/19 јули. Избраниците на Гоце Седлоски ќе го дознаат својот противник на 19 јуни, за кога е закажана ждрепката за првото и второто квалификациско коло од најпрестижното клупско натпреварување. Како што е познато, на самиот ден на ждрепката, тимовите се делат во четири групи, и ќе се намали изборот на екипи кои што може да му бидат противник на "црвено-црниот" тим. Вардар во 2. квалификациско коло може да игра против некои познати противници како што се АПОЕЛ со кој играше пред две сезони во квалификациите. Еден од можните противници е и тимот на Марибор со кого шампионот на Македонија одигра пријателска средба минатото лето на подготовките во Хрватска. Еве ги сите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Крадењето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието од страна на обвинетите Сашо Марковски и Оливер Радулов било по наредба на директорот ...
сите 258 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 88 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 182 | | | веќе видена

На 30 септември ќе имаме референдум и гласачкo-избирачка битка. Според планот увезен од странство, бој ќе бијат космополитите, кои се веќе дел од ЕУ и од НАТО, ...
сите 69 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 179 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

АПОЕЛ, Марибор, Партизан... можни противници на Вардар во ЛШ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: