Мукоски: Ова не се изгубени денови во Собранието, туку историски денови на бранење на државата

6 копии

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Крсто Мукоски, на денешната седница на Собранието на Република Македонија нагласи дека сите овие денови на дебата во Собранието не се воопшто изгубени денови, туку се денови кои ќе влезат во историјата како Македонците си ја бранат државата. -Овие денови во Собранието на Република Македонија не се изгубени денови, туку историски денови на бранење на државата од нејзино разнебитување, рече Мукоски. Мукоски, дополнително упати апел за лидерска средба помеѓу партиите за да се избегнат се почестите скандалозни изјави како на пример изјавата на градоначалникот на Општина Дебар која што беше осудена и наиде на згрозеност од македонската јавност.
| | веќе видена | слични
6 копии

Денот на трудот 1-ви мај (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Од Министерството за труд и социјална политика на сите граѓани во Република Македонија им го честитаат празикот. Извор:МРТ
| | веќе видена | слични

На припадниците на хороскопски знак Девица им претстои добра заработка, Стрелците ќе треба да обратат внимание на својот имунолошки систем, а Рибите ќе преземат чекори кои ќе ги доведат до вистинската љубов. ДЕВИЦА Работа: Меркур, водачот на Девица, во месец мај ќе биде лоциран во куќата на кариерата. Тоа ќе донесе дополнителна амбиција и желба за истакнување. Претстои солидна финансиска заработка. Здравје: Избегнувајте кревање на тешки предмети и стресни ситуации. Внимавајте на сезонските настинки и вирози. Љубов: Месец мај, планетата Јупитер ќе се погрижи за вашите романтични моменти, а и во дадени ситуации ќе ви даде храброст да го направите првиот чекор. Не двоумете се многу, прифаќајте ги понудите за состанок од личностите кои ви се допааѓаат. СТРЕЛЕЦ Работа: Првите две недели од месец мај ќе ви бидат активни на професионално поле, благодарение на Сонцето, кое ќе биде лоцирано во Стрелец во куќата на работата. Планетата Меркур исто така добро ќе се покаже. Таа ќе биде во многу јака позиција која ветува ...
| | веќе видена | слични

Многу неработни денови во месец мај - еве кои денови ќе одмараме Во текот на мај следуваат уште три државни празници, кои согласно Законот за празници се неработни денови. 1 Мај (понеделник), Ден на Трудот24 Мај (среда), „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители 27 мај (сабота), првиот ден на Рамазан Бајрам
| | веќе видена | слични
17 копии

Во мај годинава неработни денови за сите граѓани се 1 мај (понеделник) - Денот на трудот и 24 мај (среда) - Ден на сесловенските просветители, соопшти Министерството за труд и социјална политика, реагирајќи на одредени написи во медиумите поврзани со неработните денови во мај 2017 година. Потенцираат дека согласно Законот за празниците на Република Македонија и Програмата на неработни денови за 2017 година, покрај овие два неработни денови за сите граѓани, неработен само за граѓаните припадници на влашката заедница е 23 мај (вторник) - Национален ден на Власите.
| | веќе видена | слични

Во текот на мај следуваат уште државни празници, кои во согласност со Законот за празници се неработни денови. 1 Мај (понеделник), Ден на трудот 24 Мај (среда), Св. Кирил и Методиј – Ден на сесловенските просветители
| | веќе видена | слични
2 копии

Потенцираат дека согласно Законот за празниците на Република Македонија и Програмата на неработни денови за 2017 година, покрај овие два неработни денови за сите граѓани, неработен само за граѓаните припадници на влашката заедница е 23 мај (вторник) - Национален ден на Власите. Од МТСП потенцираат дека согласно Законот за празниците на Република Македонија и Програмата на неработни денови за 2017 година, 25 јуни (недела) Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни (понеделник) е неработен ден. - Со оглед на тоа што со написите се создава забуна во јавноста ги повикуваме медиумите на внимателност при објавувањето на информациите поврзани со неработните денови и напоменуваме дека Програмата на неработни денови за 2017 година е јавен документ кој што е достапен на следниот линк: http://www.mtsp.gov.mk/programa-za-nerabotni-denovi.nspx , се вели во соопштението од Министерството за труд и социјална политика. 
| | веќе видена | слични
2 копии

- Очекував дека и албанските политички партии ќе ја осудат изјавата на градоначалникот на Дебар која не води кон унапредување на соживотот во Македонија, изјави од собраниската говорница пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Лилјана Затуровска, на продолжението на конститутивната седница на која 17 ден се расправа за избор на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Во фокусот на дебата, меѓудругото, беше и изјавата на дебарскиот градоначалник Ружди Лата, која, како што забележаа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, е последица на она што го направиле СДСМ со тиранската платформа. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ оценија дека дебатата во законодавниот дом е повеќе од потребна, иако како што посочија, ги обвинуваат дека ја опструираат работата на Собранието. Според нив, граѓаните се изманипулирани од страна на СДСМ со постизборната тиранска платформа. Крсто Муковски упати апел за лидерска средба помеѓу партиите за да се избегнат се почестите скандалозни изјави како на пример изјавата на дебарскит градоначалник која што беше ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, во продолжението на 17-то продолжение на конститувната седница на Собранието, во понеделникот истакна дека сите изминати денови од парламентарната дебата не се воопшто изгубени денови, туку се денови кои ќе влезат во историјата како Македонците си ја бранат джавата. „Овие денови во Собранието на Република Македонија не се изгубени денови, туку историски денови на бранење на државата од нејзино разнебитување“, рече Мукоски. Мукоски упати и апел да биде организирана средба меѓу челниците на партиите за да се избегнат, како што посочи, сé почестите скандалозни изјави, како на пример изјавата на градоначалникот на Општина Дебар, која беше осудена од македонската јавност.
| | веќе видена | слични

-Овие денови во Собранието на Република Македонија не се изгубени денови, туку историски денови на бранење на државата од нејзино разнебитување, рече Мукоски. Мукоски, дополнително упати апел за лидерска средба помеѓу партиите за да се избегнат се почестите скандалозни изјави како на пример изјавата на градоначалникот на Општина Дебар која што беше осудена и наиде на згрозеност од македонската јавност.
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, на својот Фејсбук профил сподели став во однос на референдумот и претстојното гласање во Собранието за ...
сите 90 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 104 | | | веќе видена

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 116 | | | веќе видена

Пред почетокот на продажбата на iPhone XS и XS Plus на мрежата се појавија првите рецензии во кои повеќето се фалат со нови опции од овие уреди, но многумина ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 77 | | | веќе видена

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети ...
сите 256 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мукоски: Ова не се изгубени денови во Собранието, туку историски денови на бранење на државата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: