Мартин Мила со поинаков статус за Влатко Илиевски – Откри нов детал и им се налути на колегите (ФОТО)


По одекнувањето на лошата вест за македонскиот поп – рок пејач Влатко Илиевски, голем дел од неговите колеги од македонската естрада и јавниот живот на социјалните мрежи поставија многубројни пораки неговиот живот и ја искажуваа својата љубов и некои од среќните моменти заедно! Пејачи, пејачки, музичари, ТВ водители, актери, модели… на своите профили напишаа зборови на последна почит за нивниот колега, пријател, и соработник кој за жал не напушти прерано. И навидум сето тоа изгледа достоинствено, зашто човечки е достоинствено и да се простиш од некого со кого си се знаел, дружел, соработувал, делел иста сцена, иста маса, шанк, улога, микрофон… Но дали сите беа и се искрени во своите зборови, во својот напишан статус, во своето сочувство со семејството, во емоциите кон заминатата личност? Или можеби беа само лицемерни, а искрени во почитта онолку, колку што вистински го почитуваа и додека Влатче беше жив? Без оглед на сите негови доблести и маани, предности и недостатоци, убавини и пороци…? Но, сепак останува ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Помина повеќе од една недела откако Влатко Илиевски стана ѕвезда која сјае од небото и за голема жал ги напушти семејството, саканите, пријателите, роднините, колегите, обожавателите… а тагата по него и неверувањето не поминуваат. Тешко се прифаќа фактот дека повеќе го нема, особено кога на радио или ТВ во спомен ќе ги слушнеме и погледнеме неговите песни и спотови. Рапавиот глас кој веднаш ни ѕвони во ушите и не потсетува на ужасната вистина дека Влатче повеќе го нема. Деновиве во медиумите се појавија многу проштални пораки, но и спотот на песната „До крајот“ кој е снимен пред две години, а Влатко ја чувал за некое друго време. Инаку, оние што подобро го познаваат или редовно го следеа на социјалните мрежи, занаат дека тој беше сестрана душа на која уметноста и уникатноста му е во секој здив и тоа сакана со цело срце. Па така, многу ги сакаше уметничките слики со кловнови, а такви имаше и во својот дом. Влатко беше колекционер на плочи за кои издвојуваше доста. Во срцето му беа и автомобилите олдтајмери, ...
| | веќе видена | слични

Загубата на секој млад живот е голема, а посебно се чувствува кога ќе не напушти некој млад и познат. Како Влатко Илиевски, кој си замина мирно и тивко, како животот кој го водеше… Влатко беше омилен меѓу пријателите, колегите,но според некои постови се наметнува и’ прашањето – колку вистински пријатели имал? Бидејќи, да се постира прашање – „Дали да се оди или да не се оди на рехабилитација“ не е лесно. Можеби е начин на комуникација, можеби очаен повик на помош, можеби…Тајната ја знае само Влатко а ја однесе со себе во гроб. Но, коментарите на неговите Фејсбук пријатели покажуваат дека се знаело за неговата зависност, а тие го советуваа да оди…веднаш,вчера, утре…што побргу… Но, очигледно не ги послуша бидејќи 22. часа пред смртта тој сподели друг пост – „Шарене пилуле за лилуле…“, а потоа коментарите се нижеа во еден правец – РИП…. Сепак, еден пост од Ален Исламовиќ (пејач на „Бијело дугме“) како да ја кажува вистината за болката на Влатко – многу, неописливо многу сакаше да биде успешен во тоа што ...
| | веќе видена | слични

Влатко Илиевски важеше за комуникативен човек, а иако беше познат, тој луѓето не ги делеше на познати и непознати, за него сите беа исти. Тој беше музичка ѕвезда ама од оние посебните, кои можеа да се дофатат, а не само да сјаат од далеку. Познато е дека во својот живот има посетено повеќе од 150 концерти, одеше специјално во странство за да ја слуша омилената музика, но знаеше да направи респект и на своите домашни и балкански колеги кога доаѓаа во Македонија. Неговиот Фејсбук профил секогаш ќе сведочи на многуте заеднички моменти кои ги имаше со познатите музичари од регионот како: Горан Бреговиќ, Ѓуле од „Ван Гог“, Сања Долежал од „Нови фосили“, Ален Исламовиќ, Шербеџија, Бајага и многу други со кои беше близок. Веста за неговото заминување нема кого не шокираше, а Ален Исламовиќ на својот Фејсбук деновиве му посвети статус на нашиот актер и пејач за кого напиша: Не напушти Влатко Илиевски, музичар, актер, пејач… Македонско момче со добро, златно срце и искрен пријател. Кога во Белград ме праша како да ...
| | веќе видена | слични
6 копии

„Фабрика продукција“ на својот официјален канал на „Јутјуб“ објави нов спот на Влатко Илиевски. Станува збор за видеозапис за песната „До крајот“. Нема детали кога е снимен овој проект, а видеото е споделено и на „Фејсбук“ на една од фан-страните на трагично починатиот пејач. Безживотното тело на Илиевски беше пронајдено во неговиот автомобил во Скопје. Македонската јавност тагува по пејачот кој прерано загина, но барем неговите дела ќе останат засекогаш со нас.
| | веќе видена | слични

Колекцијата песни на Влатко Илиевски побогата за уште една, односно постхумното дело насловено како „До крајот“ . Видео записот е снимен од „Фабрика продукција“ , кои вчера го објавија на нивниот профил на Фејсбук. „Премиерно! Последната соработка со Влатко Илиевски. Почивај во мир друже.“ – стои во објавата. Имено, Влатко Илиевски беше пронајден мртов во својот автомобил пред една недела. Погледнете:
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчера постхумно беше објавена новата песна и спот на починатиот пејач Влатко Илиевски, со наслов „До крајот“. Спотот бил снимен од „Фабрика продукција“, кои го објавија на нивниот профил на Facebook. „Премиерно! Последната соработка со Влатко Илиевски. Почивај во мир друже“ – стои во објавата. Влатко беше пронајден мртов во својот автомобил пред шест дена. Тој имаше 33 години.
| | веќе видена | слични

Македонија сè уште е во шок од ненадејната и прерана смрт на популарниот рок-пејач Влатко Илиевски, кој на 6 јули беше пронајден мртов во својот автомобил, а резултатите од истрагата се очекуваат наскоро. Голем број од неговите колеги и пријатели открија дека пејачот и актер имал големи музички планови, но не успеа да ги реализира и лично да ги претстави пред публиката…ПРЕМИЕРНО…Влатче, до крајот, се до рајот, ти ветувам ќе се борам никогаш да не бидеш заборавен. Нека ми биде ладно пивото кога ќе се видиме. До следното видување драги. Gepostet von Vlatko Ilievski am Mittwoch, 11. Juli 2018Благодарение на продукцијата „Фабрика“, на нивниот канал на Јутјуб денеска осамна нова песна на која Илиевски работел во изминатиот период. Станува збор за уште еден одличен рок-сингл насловен „До крајот“, во карактеристичниот стил на Влатче…„До крајот, сè до рајот, да дишеме во еден здив…“, пее тој, а како звучи и изгледа сето тоа дознајте во продолжение…
| | веќе видена | слични

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мартин Мила со поинаков статус за Влатко Илиевски – Откри нов детал и им се налути на колегите (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: