Легализирани 6100 дивоградби во Велес

2 копии

Во Велес од почетокот на процесот на легализација до денес легализирани се 6100 дивоградби. Раководителот на Одделението за општо-правни работи во општината Елизабета Јовчевска за МИА изјави дека досега се поднесени 9638 барања за легализација на дивоградби од кои позитивно решени се 6100. – Од останатите 3538 барања, 1547 биле одбиени поради некомплетирање на документите,а 1991 се во фаза за постапување, вели Јовчевска. Од оваа бројка, минатата 2017 година се легализирани 580 дивоградби, а за четирите месеци од годинава решени легализирани се 32 дивоградби. – Рокот за поднесување сеуште трае. За оние кои поднесуваат прв пат е до 31 декември оваа година, а за оние кои што имале поднесено барање во 2011 година кое поради некомплетност било одбиено/отфрлено имаат можност да поднесат ново барање до 30 јуни 2018 година, појаснува Јовчевска.
| | веќе видена | слични

Во Делчево досега за субвениции се пријавиле 620 земјоделци што е 41 отсто од годишните пријави. Според раководителот на Подрачната единица на Министерството за земјоделство Иле Каранфиловски, процентот на пријавени земјоделци е помал, бидејќи подоцна почнало одбележувањето на добитокот и земањето крв, постапка што ја реализира Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). - Лани беа поднесени 1.516 барања. Се апелира до земјоделците по завршената работа на АХВ да се јават во канцелариите на ПЕ и да си поднесат барање, да не го чекаат последниот рок, истакна Каранфиловски. Во тек р пријавувањето на предаденото млеко во преработувачки капацитети за октомври, ноември и декември, а рокот за поднесување на барањата е 16 мај. Пријавувањето за субвенции почна на 26 март 2018 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинителката во Специјалното јавно обвинителство Фатиме Фетаи денеска изјави дека СЈО продолжува со застапување на предметите во судница без разлика што на ...
сите 250 | | | веќе видена

За Законот за јавно обвинителство ќе се расправа во Собранието, откако работните групи на власта и опозиција не постигнаа договор пред сè за судбината на СЈО, ...
сите 189 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 194 | | | веќе видена

По четиричасовен распит во Обвинителството за организиран криминал и корупција од страна на шефицата Вилма Рускоска, специјалната обвинителка Катица Јанева ...
сите 556 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Легализирани 6100 дивоградби во Велес

Од:
До кого (е-маил):
Порака: