Тодоров не вети дека ќе има стручни учебници за сите ученици

Значително е зголемен бројот на осмоодделенци кои годинава се запишаа во средните стручни училишта за разлика од минатите години кога поголема конкуренција за упис имаше во гимназиите, изјави денеска министерот за образование Никола Тодоров. Но, не вети дека од почетокот на новата учебна година ќе има стручни учебници за сите ученици, вели дека тоа не зависело од нив. Министерството распишувало конкурси за да се напишат потребните книги, ама како што вели Тодоров, автори не се јавувале. „Ние се трудиме да има, меѓутоа тоа не зависи целосно од нас, тоа зависи од тоа дали ќе бидат напишани сите книги од страна на автори на учебниците. - Знаете дека тука наследивме катастрофална ситуација, 536 учебници не беа воопшто напишани и немаше што да биде издадено во средните стручни, тоа било така во последните 20 години. - Она што како податок го имам сега е дека минимум 300 учебници ќе имаме напишано, испечатено и дистрибуирано за оваа учебна година од овие 536“, изјави Никола Тодоров.
| | веќе видена | слични

Според МОН во првото пријавување во јунскиот уписен рок (на 17-ти и 18 јуни) во јавните средни училишта се запишале 14.885 ученици од 25.152 полуматуранти оваа година Според министерот за образование и наука Никола Тодоров уписниот рок од 21 јуни покажува дека е зголемен интересот за уписи во средните стручни училишта. -Она што може да се забележи во однос на минатата година е зголемениот интерес за средното стручно образование. Особено во делот за економската, правната, трговската, шумарска, дрвопреработувачката струка со четиригодишно образование како и за спортската гимназија. Тоа е многу важно, затоа што знаете дека во минатото беше еден феномен кога имаше поголем број на интерес во гимназиските струки", вели Тодоров. Директорот на ДСУ "Георги Димитров", Сашо Стоименов ја потврди информацијата на министерот дека годинашниве запишани полуматуранти имаат повеќе афинитети кон стручното средно образование. - Точно е тоа дека за разлика од минатата година, оваа година новата генерација на средношколци повеќе ...
| | веќе видена | слични

Средното образование е задолжително, но над 10 илјади осмоодделенци не успеаја да се запишат во посакуваното училиште. Ги очекува вториот уписен рок кон крајот на месецот. И оваа година, најголем интерес има за гимназиите и... Средното образование е задолжително, но над 10 илјади осмоодделенци не успеаја да се запишат во посакуваното училиште. Ги очекува вториот уписен рок кон крајот на месецот. И оваа година, најголем интерес има за гимназиите и Медицинското училиште, но и за стручните економски, правни, трговски, спортски и други струки.
| | веќе видена | слични

Министерот за образование Никола Тодоров е задоволен од реализацијата на првиот уписен рок во средните училишта. Тој спомна бројка од запишани 14.885 полуматуранти, од кои 11.218 во паралелки на македонски јазик и 3.434 во паралелки со албански наставен јазик. За разлика од минатата година, министерот Тодоров рече дека оваа година има поголем интерес за професионалните училишта. Во конкурсот објавен од Министерството за образование за учебната година 2011/2012 се предвидени 35.223 слободни места во сите средни училишта. Вториот уписен рок ќе се одржи на 28 и 29 јули. „Уписот помина во најдобар ред. Позитивен тренд е зголемениот интерес за средните стручни училишта. Тоа е посебно битно затоа што во минатото интересот беше поголем за гимназиите... Зголемен е интересот за економската, правната, трговската, шумарската, дрвопреработувачката струка за четиригодишно образование и за спортската гимназија“, информираше Тодоров.
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 91 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тодоров не вети дека ќе има стручни учебници за сите ученици

Од:
До кого (е-маил):
Порака: