Општина Гостивар: ДУИ му ги одзема ингеренциите во образованието на Таравари

2 копии

ДУИ успеа преку разни притисоци врз владата на Заев да му ги одземе ингеренциите во образованието на градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари. Алудирајќи на тоа дека ќе воведат ред во образованието, донесоа принудни директори кои ги кршат законските одредби, реагира Општина Гостивар. Според нив, во средното медицинско училиште директорот Агрон Алили на 23 април објавил оглас за работни места на определено време до 31.08.2018 година, за истите работни места во кои претходно беа ангажирани професори и педагогот на училиштето, со договор од 18.01 до 31.08.2018 година. „Со оглед на тоа што директорот објавува конкурс без да има итна потреба или недостиг на кадри, во време кога има наставници ангажиран во истиот временски период, тој прави законски прекршок, што нема како поинаку да се објасни освен како политички реваншизам, што сериозно го поткопува квалитетот на наставниот процес и правата на работникот кој е во работен однос. Бараме јавно, а ќе побараме и институционално од надлежните органи како што се ...
| | веќе видена | слични

Спротивно на Правилникот за изведување на екскурзии во основно образование, училиштето „Мехмед Дерала“ од село Градец општина Врапчишта објавило јавен оглас за ...
| | веќе видена | слични

Раководителката на Секторот за образование при Општина Гостивар, Аслан Снопче, ги информираше денеска новинарите дека сите училишни екскурзии ќе се реализираат ...
| | веќе видена | слични

Сите училишни екскурзии во гостиварските училишта ќе се реализираат според предвидениот план, соопшти денес општина Гостивар, по појавувањето на информации ...
| | веќе видена | слични

Продолжуваат политичките препирки меѓу Алијанса за Албанците и ДУИ во Гостивар. Темата, овој пат, се распишаните огласи за ангажирање на професори и педагог на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 720 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 230 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 114 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Општина Гостивар: ДУИ му ги одзема ингеренциите во образованието на Таравари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: