Секоја втора жена и завидува на другаката поради изгледот

Голем број на жени кои се незадоволни со својот изглед за тоа ги обвинуваат другите жени, покажало истражување чии резултати ги пренесува британскиот таблоид Сан. Истражувањето за претставата која ја имаат жените за своето тело открило дека 59 отсто припаднички на поубавиот пол имаат лошо мислење за својот изглед. За овој недостаток на самодоверба, 45 отсто од жените ги обвинуваат другите жени кои со своите погледи им укажуваат на нивните недостатоци. Тие, се оптеретуваат со тоа што цело време се мерат со другите жени. Истражувањето покажало дека 54 отсто од жените им завидуваат на другарките и колешките за изгледот. Секоја осма жена смета дека идеална убавина која се наметнува е да си премногу слаб.
| | веќе видена | слични
2 копии

Повеќето жени кои се незадоволни со својот изгледа за тоа ги обвинуваат другите жени, покажуваат резултатите од едно истражување... Истражувањето за претставата која жените ја имаат за своето тело откри дека 59 проценти од припадничките на понежниот пол имаат лошо мислење за својот изглед. За овој недостиг на самодоверба, 45 проценти од нив ги обвинуваат другите жени, кои со своите погледи им укажуваат на нивните недостатоци. Тие и самите се оптоваруваат со тоа што постојано се споредуваат со другите жени. Истражувањето покажа дека 54 проценти од нив им завидуваат на своите пријателки и колешки поради изгледот. Иако постојано ја загледуваат големината на облеката на жените во нивното окружување, жените сепак не тежнеат кон „манекенска линија“. На секоја осма испитаничка не и се допаѓа денешниот идеал за убавина кој го наметнува општеството, а тоа се премногу слабите девојки. 25 проценти од жените го доживуваат како прекор кога некој ќе им рече дека имаат тенок струк, а 42 проценти сметаат дека бројот 40 е ...
| | веќе видена | слични

Истражувањето чии резултати ги пренесува британскиот таблоид "The Sun", покажува една интересна појава. Имено, повеќето жени коишто се незадоволни од својот изглед, за тоа ги обвинуваат другите жени. Истражувањето за претставата која жените ја имаат за своето тело открива дека 58% од припадничките на понежниот пол имаат лошо мислење за својот изглед. За овој недостаток на самодоверба, 45% од нив ги обвинуваат другите жени кои со своите погледи им укажуваат на нивните недостатоци. Меѓутоа, тие и самите се заморуваат со тоа што постојано се споредуваат со други жени. Истражувањето покажа дека 54% од жените им завидуваат на своите другарки и колешки поради изгледот. Иако постојано се загледуваат на големината на облеката, жените сепак не тежнеат кон "манекенска линија". Секоја осма жена смета дека идеалот за убавина кој го наметнува општеството е премногу слаб. Дури 25% од жените како прекорување го сфаќаат коментарот дека имаат тенка половина, а 42% сметаат дека конфекцискиот број 40 претставува "идеална ...
| | веќе видена | слични

Истражувањето за претставата, која жените ја имаат за своето тело откри дека 59 проценти од припадничките на понежниот пол имаат лошо мислење за својот изглед, За овој недостиг на самодоверба 45 отсто од нив ги обвинуваат другите жени, кои, како што велат, со нивните погледи им укажуваат на недостатоците. Меѓутоа тие и самите се оптоваруваат со тоа што постојано се споредуваат со другите жени. Истражувањето покажа дека 54 проценти од нив им завидуваат на своите пријателки и колешки поради изгледот. Иако постојано ја загледуваат големината на облеките на жените во нивното опкружување, жените сепак не преферираат „манекенска линија“. Секоја осма испитаничка смета дека идеалот на убавина, кој го наметнува општеството за премногу слаби жени не е во ред. Четириесет и два проценти од анкетираните сметаат дека бројот 40 е идеална големина на женска облека.
| | веќе видена | слични

Секоја втора жена што е незадоволна со изгледот на своето тело и со конфекцискиот број што го носи за тоа обвинува друга жена, а најчесто тоа е токму нејзината пријателка, покажуваат резултатите од истражувањето што го спроведе британскиот таблоид Sun. Истражувачите сакале да ја откријат реалната претстава што денешните жени ја имаат за своето тело. Резултатите покажуваат дека дури 59 отсто од жените имаат лошо мислење за своето тело и не се задоволни од конституцијата и од телесната тежина, а имаат негативни мисли за своите тела дури четири пати на ден. За овој недостиг на самодоверба дури 45 отсто од нив ги обвинуваат другите жени, а според нивните зборови, за тоа се виновни негативните погледи на останатите девојки, кои така ги нагласуваат нивните недостатоци. Исто така, жените постојано си создаваат непотребни грижи со споредувањето на останатите жени што се во нивната околина. Истражувачите дошле до заклучок дека 54 отсто од девојките им завидуваат на своите пријателки и колешки поради надворешниот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бегалец но и пратеник со добра плата е во моментов Никола Груевски. Иако полицијата го бара со потерница, поради изречената казна од две години, тој се уште го ...
сите 392 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски. ВМРО-ДПМНЕ беше вчера под ...
сите 140 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 101 | | | веќе видена

– Политичкиот прогон во Република Македонија од ден за ден завзема се поголеми размери. Полициската хајка која се одвиваше во текот на вчерашната вечер ...
сите 80 | | | веќе видена

Екипата на 1ТВ е на пат кон Будимпешта по трагата на побегнатиот екс премиер Никола Груевски. Тргнаа по непотврдени информации за тоа каде се наоѓа, а нешто по ...
сите 215 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Секоја втора жена и завидува на другаката поради изгледот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: