Спасовски за новиот закон за следње на комуникации: Подготвени сме за амандмани по предложеното решение


4 копии

Успешни реформи на Законот за следење на комуникациите налагаат да бидат спроведени во транспрентен процес, со вклучување на сите субјекти од македонското општество. Тоа е исклучително важен процес за спречување на злупотреби на системот какви што се случуваа во минатото. Ова денеска го истакна министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски пред медиумите после средбата со неговиот албански колега Фатмир Џафај. Спасовски укажа на последиците од неконтролирано прислушување, притоа посочувајќи го примерот од изминатиот период кога 11 години наназад беше спроведувано масовно прислушување граѓани. – Оваа Влада, Министерството на внатрешни работи и јас лично влеговме во реформите, се со цел формирање систем кој може да функционира и истовремено нема да биде злоупотребуван. Во насока на успешни реформи на системот, процесот се одвиваше во целосна транспрентност, со влучување на сите фактори во македонското општество, со многу разговори, расправи со заинтересинраните субјекти, стручната јавност, рече тој. По однос ...
| | веќе видена | слични

Продавачка преживеала хорор, нападната, ограбена и повредена, Со автоматска пушка ограбиле бензиска на „Првомајска“... Кражбите во Скопје, но и во целата земја станаа секојдневие за граѓаните. Во полициските билтени што ги објавува Министерството за внатрешни работи од почетокот на годината се информираше за дваесетина тешки кражби во куќи и во станови низ градот. „Кога го отворив дуќанот утрово барајќи еден алат во мојата работилница забележав дека ми фалат поглем дел од машините и рачниот алат за работа.Штетата е околу 30 илјади денари, крадците немаа направено неред , точно знаеле каде ми стојат работите, па си ги земале“, вели 30-годишниот автомеханичар Александар од Драчево. „Пред неколку дена кога влегов дома забележав расфрлени, предмети, документи и облека на подот...Бидејќи влезната врата ја отворив со клуч, сфатив дека станот ми е провален преку балконот. Крадците барале, но јас дома не чувам пари во готово, забележав дека во кујната беа претурани полиците каде ми е наредена зимницата и домашната ...
| | веќе видена | слични

Работен состанок со г. Сем Блек дел од тимот на ВИНПPО III разговаравме за Регионалната програма за заштита на сведоци во борбата против организиран криминал и корупција.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Скопје потребно е да се вработат најмалку 300 нови полицајци за да се воведе позорникарска служба. СВР Скопје се соочува со недостиг на кадар. По Куманово, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски планира и во главниот град да го реализира проектот маалски полицаец, но по месец март кога ќе заврши со обука последната генерација кадети во Идризово. За почеток оваа служба ќе биде воведена во неколку скопски општини. Овој проект почна со реализација во Куманово , а во службата се ангажирани 70 полицајци распоредени во 17 реони од градот. Според првичните анализи, маалскиот полицаец позитивно е прифатен од граѓаните вели Спасовски. Од недела во недела се намалува криминалитетот на кумановските улици , но треба време порача министерот. Во Штип, Тетово и Битола има доволен број службеници и побрзо ќе биде формирана оваа служба.
| | веќе видена | слични
2 копии

Возачите во Македонија возат брзо и под дејство на алкохол. Во полициските билтени овие два прекршока се најчести. При една полициска акција во Скопје 40 проценти од возачите пиеле пред да седнат зад воланот. Контролите и казните треба да ја подигнат сообраќајната безбедност и култура. Иако последните податоци говорат дека бројот на сообраќајни несреќи е намален, министерот Спасовски најавува засилени акции на сообраќајната полиција. МВР ги отвора вратите за соработка со младите образувани кадри од областа на безбедноста. Од Факултетот за безбедност велат дека ниту едно општество не може да се надева на успешност без следење и практично имплементирање на новите, современи, стручни сознанија, без континуирана образовна наградба на луѓето и без реална кооперативност меѓу теоријата и практиката. На Факултетот за безбедност во Скопје беа промовирани 78 дипломирани студенти и десет магистри. Наташа Јанчиќ
| | веќе видена | слични
5 копии

Факултетот за безбедност-Скопје денеска свечено ги промовираше дипломираните студенти од прв и втор циклус на студии. Чест ми е што сум присутен на овој свечен чин и имам можност директно да се обратам до новите дипломци, односно новиот и остручен кадар кој што во иднина ќе треба да се фати во костец со реалните предизвици во општеството, рече министерот Спасовски во денешното обраќање на промоцијата на новите дипломци од првиот и втор циклус студии на Факултетот за безбедност при Универзитетот „Св. Климент Охридски“. -Институциите и општеството се должни да ги отворат сите перспективи за што поквалитетна професионална реализација на младите луѓе. Сакам да нагласам дека МВР има примарна цел што повеќе да се отвори за целосна и континуирана соработка со младите образувани кадри од областа на безбедноста. Особено што ние сме свесни дека ниту едно општество не може да се надева на успешност без следење и практично имплементирање на новите, современи, стручни сознанија, без континуирана образовна наградба на ...
| | веќе видена | слични

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски смета дека зачестените контроли и казни треба да ги подигнат сообраќајната безбедност и култура. Возачите во Македонија возат брзо и под дејство на алкохол и овие два прекшоци се најчести во дневните билтени. При една полициска акција во Скопје 40 проценти од возачите пиеле пред да седнат зад воланот.Иако последните податоци говорат дека бројот на сообраќајни несреќи е намален, министерот Спасовски најавува засилени акции на сообраќајната полиција. МВР како институција има примарна цел што повеќе да се отвори за целосна и континуирана соработка со младите образувани кадри од областа на безбедноста, порача денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски пред дипломираните студенти и магистри на Факултетот за безбедност во Скопје. - Институциите и општеството се должни да ги отворат сите перспективи за што поквалитетна професионална реализација на луѓето. Ние сме свесни дека ниту едно општество не може да се надева на успешност без следење и практично ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на денешното обраќање пред новите дипломаци од првиот и втор циклус студии на Факултетот за безбедност при Универзитетот „Св. Климент Охридски“ рече дека новиот и остручен кадар во иднина ќе треба да се фати во костец со реалните предизвици во општеството. „Институциите и општеството се должни да ги отворат сите перспективи за што поквалитетна професионална реализација на младите луѓе. Сакам да нагласам дека МВР има примарна цел што повеќе да се отвори за целосна и континуирана соработка со младите образувани кадри од областа на безбедноста. Особено што ние сме свесни дека ниту едно општество не може да се надева на успешност без следење и практично имплементирање на новите, современи, стручни сознанија, без континуирана образовна наградба на луѓето кои ја сочинуваат институцијата и без реална кооперативност меѓу теоријата и практиката. Сакам да потенцирам дека сум уверен оти многумина од вас ќе го најдат своето место во општеството, вклучително и како дел од ...
| | веќе видена | слични

Министерот истакна дека од тие причини МВР речиси една недела спроведува акции на улиците низ градот, се со цел подигнување на свеста кај возачите. Министерот Спасовски, заедно со вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи присуствуваа на свечената промоција на дипломираните студенти на Факултетот за безбедност во Скопје.  Во своето обраќање пред студентите, Спасовски рече дека МВР ќе продолжи да соработува со Факултетот за безбедност бидејќи потребно е да се зајакнат капацитетите на МВР, а со тоа и безбедноста на граѓаните. Во изјава за медиумите посочи дека новиот проект “позорен полицаец”, освен во Куманово и Штип ќе биде проширен и во другите градови. Спасовски рече дека засега проектот нема да се спроведува во главниот град поради недостаток на полициски службеници, но очекува  дека со новите обуки ќе се зголеми бројот на полицајци позорникари. Целта на проектот е полицијата да биде во постојана и поблиска комуникација со граѓаните со цел да се зголеми безбедноста.
| | веќе видена | слични
4 копии

МВР како институција има примарна цел што повеќе да се отвори за целосна и континуирана соработка со младите образувани кадри од областа на безбедноста, порача денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски пред дипломираните студенти и магистри на Факултетот за безбедност во Скопје.- Институциите и општеството се должни да ги отворат сите перспективи за што поквалитетна професионална реализација на луѓето. Ние сме свесни дека ниту едно општество не може да се надева на успешност без следење и практично имплементирање на новите современи, стручни сознанија, без континуирана образовна надградба на луѓето кои ја сочинуваат институцијата, истакна Спасовски.Министерот потенцираше дека е уверен оти дипломираните студенти ќе го најдат своето место во општеството вклучително и Министерството за внатрешни работи со кое тој раководи.Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи на дипломците им порача дека без квалитетен инпут на нова интелектуална сила, без експертизата и знаењето кои доаѓаат од образовната ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 192 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 227 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 164 | | | веќе видена

На средбите  тој посочи дека во земјава откако е СДСМ на власт имаме се потешко секојдневие, неправди на секој чекор и огромна неспособност на власта да донесе ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спасовски за новиот закон за следње на комуникации: Подготвени сме за амандмани по предложеното решение

Од:
До кого (е-маил):
Порака: