По неколку години пауза повторно новогодишен гала-концерт на Македонската филхармонија

2 копии

„Полноќни огномети“ е насловот на новогодишниот гала-концерт на Македонската филхармонија кој ќе се одржи на 28 декември (четврток) во голамата сала на Македонската филхармонија во 20 часот. По неколку години пауза, Македонската филхармонија конечно го враќа овој музички настан кој прерасна во традиционален и кој е привлечен и за пошироката пубика, за музичките сладокусци, но и за оние што професионално се занимаваат со оваа уметност.
| | веќе видена | слични

Како солисти на концертот ќе настапат македонските истакнати вокални уметници кои кариерата ја градат надвор од земјата - Милена Арсовска, сопран и Иван Наумовски, бас-баритон. Од Македонската филхармонија информираат дека по неколку години пауза, конечно го враќаат овој музички настан, кој прерасна во традиционален и кој е привлечен и за пошироката пубика, за музичките сладокусци, но и за оние што професионално се занимаваат со оваа уметност. - Новогодишниот гала-концерт овој пат ќе понуди поинаква програма од вообичаената. Покрај танците, полките, маршевите од семејството на австрискиот композитор Јохан Штраус, публиката ќе слушне и дела од латино-американската музичка култура на автори како Пјацола и неговото „Адиос Нонино“, Монкајо со „Хуапанго“, Маркез со „Данцон бр.2“, наведуваат од Филхармонијата. На програмата се и дела од Бизе со Арија на Ескамијо од операта „Кармен“, Пучини со aрија на Музета од операта „Боеми“, Гуно со aрија на Јулија од операта „Ромео и Јулија“, Лара со „Гранада“ итн. Се разбира, ...
| | веќе видена | слични

29.12.2017 Учениците и професорите од ОМУ “Ристо Јуруков“ноќта на одржување на традиционалниот новогодишен концерт навистина ја направија волшебна, каков што е и годинешниот наслов н концертот. Ја воодушевија публиката која што ја исполни салата на ЦК “Бели мугри“ до последното место. И годинава, како и во претходните, се одржаа повеќе дневни и две вечерни претстави, а последната, со своето присуство ја збогатија и министерот за култура, Роберт Алаѓозовски и министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска.
| | веќе видена | слични
2 копии

Свечен новогодишен концерт на класична музика се одржа синоќа во големата сала на центарот за култура „Марко Цепенков“, како дел од новогодишната богата понуда во организација на Општина Прилеп. Дела од великаните на класичната музика: Хендл, Персел, Алдровандини, Офенбах, Шуберт беа изведени од академските музичари: Гоце Секулоски – труба, Денис Најдоски – пијано, Ана Митоска Стојаноска – сопран, Катерина Попоска – мецосопран, Христина Никоска – пијано, Андријана Дукоска – виолончело, Ангелка Поповска – флејта, Софија Никоска – виолина и Катерина Попоска – мецосопран.Љубителите на класичната музика, уживаа во избраните дела и изведби.
| | веќе видена | слични
4 копии

Вечерва во 20 часот Македонската филхармонија ќе го одржи најавениот Новогодишен гала-концерт ,насловен „Полноќни огномети“.Концертот ќе го диригира славниот маестро Јерухам Шаровски од Израел, а како солисти ќе настапат македонските истакнати вокални уметници кои кариерата ја градат надвор од земјата - Милена Арсовска, сопран и Иван Наумовски, бас-баритон. Програма: А. Пјацола, Х. П. Монкајо, А. Маркез, Џ. Пучини, Ж. Бизе, Ш. Гуно, А. Лара, В. А. Моцарт, Ј. Штраус, Ф. Лехар.
| | веќе видена | слични

Музичари од Македонската Филхармонија, зо поддшка на иницијативата „Мрдни со прст“ одржаа предновогодишен концерт за децата од „СОС Детско Село”. Децата уживаа во класичната музика изведена од врвни музички мајстори и во програмата која специјално за овој концерт вклучуваше разнородни форми и неколку жанрови, заради едукативната нитка која е многу важна за приближувањето на класичната музика до најмладите. Децата со големо внимание ги следеа композициите: Мала ноќна музика од В.А. Моцарт, Валцерот број 2 од Д. Шостакович, тангото Por una Cabeza од А. Пјацола , но и популарните композиции Sway од Мајкл Бубле, Shape of You од Ед Ширан, нашата песна „Македонско девојче“ во специјално подготвен аранжман за гудачки квартерт и омилената детска новогодишна композиција Jingle Bells. Но, настанот не заврши со самата изведба на концертот, туку децата со музичарите Елена Талевска – прва виолина, Симон Поповски – втора виолина, Дубравка Зајкова – виола, Дејан Теодосиевски – виолончело, уште долго потоа разменуваа ...
| | веќе видена | слични

Астор Пјацола (1921-1992) е таткото на „новото танго“. Роден во Аргентина, во него цел живот одзвучувала музичката традиција на неговата земја. На осумгодишна возраст го добил, како подарок од татко му, првиот бандонеон (мала четвртеста хармоника со копчиња) и оттогаш, па до крајот на својот живот останал верен на овој инструмент. На 25 години основал свој оркестар и за него почнал да компонира, вметнувајќи нов звук и структура во тангото. Пет години подоцна победил на натпревар по компонирање со симфонијата „Буенос Аирес во три става“ и заминал на студии во Париз. Таму, под менторство на Надиа Буланже (врвна француска композиторка и професорка) го вивнал својот талент за компонирање до небеса. По нејзина сугестија останал доследен на себеси и својот стил и продолжил да експериментира со тангото, комбинирајќи со него елементи на контрапункт, класична музика и џез. Со својот специфичен композиторски стил и начин на свирење го освоил светот. Се нижеле неброени концерти и турнеи. Неговата музика се појавува и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со концертот на гудачкиот квартет составен од членови на Македонската филхармонија кој се одржа во „СОС Детско Село” во неделата, започна серијата мали новогодишни концерти под името „Еден тон, за насмевки милион“. Децата уживаа во класичната музика изведена од врвни музички мајстори и во програмата која специјално за овој концерт вклучуваше разнородни форми и неколку жанрови, заради едукативната нитка која е многу важна за приближувањето на класичната музика до најмладите. Децата со големо внимание ги следеа композициите: Мала ноќна музика од В.А. Моцарт, Валцерот број 2 од Д. Шостакович, тангото Por una Cabeza од А. Пјацола , но и популарните композиции Sway од Мајкл Бубле, Shape of You од Ед Ширан, нашата песна „Македонско девојче“ во специјално подготвен аранжман за гудачки квартерт и омилената детска новогодишна композиција Jingle Bells. Но, настанот не заврши со самата изведба на концертот, туку децата со музичарите Елена Талевска – прва виолина, Симон Поповски – втора виолина, Дубравка Зајкова – ...
| | веќе видена | слични

Вечер во Македонската филхармонија ќе се одржи новогодишниот гала концерт , насловен како „Полноќни огномети“. Овој музички настан, кој прерасна во традиционален и е привлечен за пошироката публика, за музичките сладокусци, но и за оние што професионално се занимаваат со оваа уметност, Македонската филхармонија го враќа по неколку години пауза. Се најавува поинаква програма од вообичаената. Покрај танците, полките, маршевите од семејството на австрискиот композитор Јохан Штраус, публиката ќе слушне и ќе види дела од латино- американската музичка култура, но и валцери. Со концертот ќе диригира славниот израелски маестро Јерухам Шаровски, а како солисти ќе настапат истакнатите македонски вокални уметници Милена Арсовска- сопран и Иван Наумовски, бас- баритон, кои кариерата ја градат надвор од земјава.
| | веќе видена | слични

Новогодишен гала-концерт денеска во Македонска филхармонија со почеток во 20 часот. Диригент: Јерухам Шаровски (Израел) Солисти: Милена Арсовска - сопран; Иван Наумовски - баритон Програма: А. Пјацола, Х. П. Монкајо, А. Маркез, Џ. Пучини, Ж. Бизе, Ш. Гуно, А. Лара, В. А. Моцарт, Ј. Штраус, Ф. Лехар...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 167 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 165 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 206 | | | веќе видена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По неколку години пауза повторно новогодишен гала-концерт на Македонската филхармонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: