Новогодишен гала-концерт на Македонската филхармонија

Вечерва во 20 часот Македонската филхармонија ќе го одржи најавениот Новогодишен гала-концерт ,насловен „Полноќни огномети“.Концертот ќе го диригира славниот маестро Јерухам Шаровски од Израел, а како солисти ќе настапат македонските истакнати вокални уметници кои кариерата ја градат надвор од земјата - Милена Арсовска, сопран и Иван Наумовски, бас-баритон. Програма: А. Пјацола, Х. П. Монкајо, А. Маркез, Џ. Пучини, Ж. Бизе, Ш. Гуно, А. Лара, В. А. Моцарт, Ј. Штраус, Ф. Лехар.
| | веќе видена | слични

Како солисти на концертот ќе настапат македонските истакнати вокални уметници кои кариерата ја градат надвор од земјата - Милена Арсовска, сопран и Иван Наумовски, бас-баритон. Од Македонската филхармонија информираат дека по неколку години пауза, конечно го враќаат овој музички настан, кој прерасна во традиционален и кој е привлечен и за пошироката пубика, за музичките сладокусци, но и за оние што професионално се занимаваат со оваа уметност. - Новогодишниот гала-концерт овој пат ќе понуди поинаква програма од вообичаената. Покрај танците, полките, маршевите од семејството на австрискиот композитор Јохан Штраус, публиката ќе слушне и дела од латино-американската музичка култура на автори како Пјацола и неговото „Адиос Нонино“, Монкајо со „Хуапанго“, Маркез со „Данцон бр.2“, наведуваат од Филхармонијата. На програмата се и дела од Бизе со Арија на Ескамијо од операта „Кармен“, Пучини со aрија на Музета од операта „Боеми“, Гуно со aрија на Јулија од операта „Ромео и Јулија“, Лара со „Гранада“ итн. Се разбира, ...
| | веќе видена | слични

Филхармонија за Драган Ѓаконовски - Шпато - 6 јануари Со својата музичка генијалност тој беше далеку над времето во кое забавната музика и џезот се наоѓаа во Македонија. Беше единствен по својата способност да ги дешифрира тонските снимки, тоа не беше препишување туку вистинска музичка креација.Бројни генерации се сеќаваат на неговите популарни композиции, како и на првата македонска џез-композиција насловена „Тема И“, што ја создал во 1947 година. Се сметал за извонредно надарен музички инструменталист кој формирал повеќе оркестри и групи. „Филхармонија за Шпато“ во сабота во 20.45 часот на МТВ 1 е програма во чест на 30-годишнината од смртта на легендарниот Драган Ѓаконовски Шпато. Македонската Филхармонија со бројни солисти и гости ќе се поклони пред ликот и делото на истакнатиот македонски диригент, аранжер и композитор. Диригент на овој концерт е Џеси Милинер од Германија, композитор, аранжер и пијанист, кој е задолжен и за оркестрациите на дел од композициите. Заедно со оркестарот на Македонската ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Македонскиот истакнат уметник, композитор, диригент и аранжер Џијан Емин на 4 и 5 јануари ќе настапи како диригент на два концерта во Будимпешта, во една од најпрестижните концертни сали во Унгарија, МУПА. Џијан Емин ќе диригира на концертите насловени „Миртил-Париз симфонија“, на кои како солистка ќе настапи Миртил Мишелер, една од најпознатите унгарски уметници, особено во сферата на европската џез-сцена. Емин ќе застане зад пултот со оркестарот „Данубија оркестра Обуда“ и бенд од Унгарија, а програмата е составена од едни од најпознатите француски шансони, кои се изведоа и во Скопје минатата година на концертот „Париз те сакам“, по повод Денот на вљубените, за чии аранжмани повторно со погрижи македонскиот уметник. Концертите се распродадени уште пред еден месец, а ќе бидат изведени познати теми од Ив Монтан, Едит Пјаф, Мишел Легранд, Жо Дасин...Џијан Емин изминатиот месец имаше полна агенда. Настапи како диригент и автор на музиката на настанот „Нојленд - Сенсориум“, кој, според порталот „Риборн“, беше ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ќе диригира на концертите насловени „Миртил-Париз симфонија“, на кои солист ќе биде Миртил Мишелер - позната унгарска уметница, особено во сферата на европската џез-сцена. Џијан Емин ќе го води оркестарот „Данубија Оркестра Обуда“ и бенд од Унгарија. Програмата е составена од француски шансони, кои беа изведени и во Скопје минатата година на концертот „Париз те сакам“ по повод Денот на вљубените, чии аранжмани беа на Емин. На концертите, кои се распродадени од пред еден месец, ќе бидат изведени познати теми од Ив Монтан, Едит Пјаф, Мишел Легранд, Жо Дасин... Џијан Емин изминатиот месец настапи како диригент и автор на музиката на настанот „Неуланд - Сенсориум“ кој, според порталот „Риборн“, беше прогласен за настан на годината, потоа на концертот на Здружението на џез-музичари со Македонската филхармонија под наслов „Baby it’s Cold Outside“, како диригент и на концертот „Филхармонија за Шпато“, на концертот „Charlie Parker & Strings“, на мултимедијалниот перформанс во соработка со „Имиџ Пи Ар“ и ...
| | веќе видена | слични

На 25.12.2015 година, понеделник, во фоајето на Македонската Опера и Балет, солистички концерт одржаа Бранко Павловски на кларинет и Емилија Потевска Попивода на пијано, во рамките на циклусот концерти „Pro Musica“ на Сојузот на Музички Уметници на Македонија. Павловски и Потевска се професори на Музичката Академија на УГД во Штип со богата интернационална музичка кариера и вистински претставници на македонската култура во светот. Тие настапувале во САД, Јапонија, Англија, Франција, Германија, Белгија, Австрија, Унгарија, Чешка, Словачка, Полска, Италија, Бугарија, Хрватска, Србија, Црна Гора… На програмата беа изведени дела од класичната музика кои содржат џез идиом од следниве композитори: Р. Вагнер, Л. Берштајн, Ф. Пуланк, А. Пјацола, А. Гргин. Задоволната публика ги награди со долг аплауз и овации, по што тие на бис ја изведоа концертната пиеса Џез Пејач од К. Лоури. Извор: UGD Life
| | веќе видена | слични
2 копии

Свечен новогодишен концерт на класична музика се одржа синоќа во големата сала на центарот за култура „Марко Цепенков“, како дел од новогодишната богата понуда во организација на Општина Прилеп. Дела од великаните на класичната музика: Хендл, Персел, Алдровандини, Офенбах, Шуберт беа изведени од академските музичари: Гоце Секулоски – труба, Денис Најдоски – пијано, Ана Митоска Стојаноска – сопран, Катерина Попоска – мецосопран, Христина Никоска – пијано, Андријана Дукоска – виолончело, Ангелка Поповска – флејта, Софија Никоска – виолина и Катерина Попоска – мецосопран.Љубителите на класичната музика, уживаа во избраните дела и изведби.
| | веќе видена | слични

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 192 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 227 | | | веќе видена

На средбите  тој посочи дека во земјава откако е СДСМ на власт имаме се потешко секојдневие, неправди на секој чекор и огромна неспособност на власта да донесе ...
сите 226 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новогодишен гала-концерт на Македонската филхармонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: