„Политико“ анализира кој колку јаде и пие во ЕУ


5 копии

Белгијците јадат најмногу, Французите најмногу време поминуваат на трпеза, Литванците најмногу пијат, а најмногу пушачи во ЕУ има меѓу Грците, покажа анализата на „Политико“. Во однос на храната, односно сметајќи колку калории дневно конзумираат, први на листата се Белгијците со 3.793 калории, потоа Австријците со 3.784 и Ирците - 3.591. Франција и Германија се во златната средина - 3.524 и 3.539, како и Италија. Бугарите во просек внесуваат по 2.877 калории дневно, речиси исто колку и Словаците - 2.902. Односот кон трпезата се гледа и според времето кое се минува на неа. Прваци се Французите, кои во просек, дневно, минуваат по 135 минути јадејќи. Следуваат Италија и Белгија - 114 и 109 минути, Полска - 94 минути, а Финците се уште побрзи - 81 минута минуваат на трпеза. Кога станува збор за алкохолниот пијалок, први на листата се Литванците, каде секој од нив во просек пие по 15,4 литри алкохолни пијалоци годишно. Зад нив се Романците со просек од 14,4 литри годишно по глава на жител. Унгарците ...
| | веќе видена | слични

Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека просечно, еден граѓанин во Македонија годишно јаде 70 килограми леб, 29,9 килограми компир, девет килограми пилешко месо, 7,3 килограми ориз, 13,1 килограми јаболки, 10,5 килограми лубеница, 11,5 килограми зелка, 19,7 килограми пиперки, 14 килограми домати...Граѓаните во Македонија годишно конзумираат и по 6,7 килограми сирење, 24,3 литри млеко во тетрапак, 13,8 литри јогурт, 5 литри кисело млеко, 1,5 килограми кисела павлака, урда и кашкавал по три килограми и топено сирење 0,3 килограми.Меѓу пијалоците предничат газираните сокови. Просечно годишно еден македонски граѓанин пие 23,9 литри газиран сок, 19,4 литри минерална вода, 9,4 литри пиво, 5,5 кашести овошни сокови, 1,9 литри вино, 0,7 литри природна ракија. Најмалку или воопшто според анкетата не се конзумира ликер и шток. Пушачите во текот на годината просечно пушат 40 кутии, а кафе еден граѓанин троши просечно 2,3 килограми. Чоколадо годишно јадат 1,1 килограм.Просечната плата лани во ноември ...
| | веќе видена | слични

Меѓу пијалоците предничат газираните сокови. Просечно годишно еден македонски граѓанин пие 23,9 литри газиран сок, 19,4 литри минерална вода, 9,4 литри пиво, 5,5 кашести овошни сокови, 1,9 литри вино, 0,7 литри природна ракија. Најмалку или воопшто според анкетата не се консумира ликер и шток.Пушачите во текот на годината просечно пушат 40 кутии, а кафе еден граѓанин троши просечно 2,3 килограми. Чоколадо годишно јадат 1,1 килограм.
| | веќе видена | слични
9 копии

Леб, компири, ориз, пилешко месо зелка, пиперки, јаболки и лубеници се меѓу производите што годишно најмногу ги конзумираат граѓаните во Македонија.Статистиката покажува дека просечно еден граѓанин во Македонија јаде 70 килограми леб, 29,9 килограми компир, девет килограми пилешко месо, 7,3 килограми ориз, 13,1 килограми јаболки, 10,5 килограми лубеница, 11,5 килограми зелка, 19,7 килограми пиперки и 14 килограми домати.
| | веќе видена | слични
6 копии

Статистиката покажува дека просечно еден граѓанин во Македонија јаде 70 килограми леб, 29,9 килограми компир, девет килограми пилешко месо, 7,3 килограми ориз, 13,1 килограми јаболки, 10,5 килограми лубеница, 11,5 килограми зелка, 19,7 килограми пиперки и 14 килограми домати. Македонците, покажува анкетата на статистика, јаделе 5,4 килограми макарони, и 182 јајца во годината. Од морската храна најмногу јадат ослиќ 4,3 килограми, свежа пастрмка 0,6, и свеж крап и црвеноперка по 0,2 килограми. Сардини во зејтин конзумират просечно по 0,3 килограми, а туна 0,4 килограми. Според анкетата, граѓаните воопшто не конзумираат тестенини во сос, говедска печеница, замрзнато овошје, ананас во конзерва и компот . Сирење јадат просечно по 6,7 килограми годишно. Македонскиот граѓанин пие млеко во тетрапак годишно 24,3 литри, јогурт 13,8 литри, кисело млеко пет, кисела павлака 1,5, овошен јогурт 0,3, урда и кашкавал по три килограми и топено сирење 0,3 килограми. Македонците најмногу пијат газиран сок Меѓу пијалоците ...
| | веќе видена | слични

Македонците најмногу јадат леб и пијат газирани сокови, покажала анкетата на Статистика. Меѓу производите што годишно најмногу ги конзумираат граѓаните на Македонија освен лебот, се и компирите, оризот и пилешкото месо. Македонците на своето мени исто така имаат и зелка, пиперки, јаболка и лубеници. Според статистиката, просечно еден граѓанин во Македонија јаде 70 килограми леб годишно, 29,9 килограми компир, 9 килограми пилешко, 7,3 килограми ориз, 13,1 килограам јаболка, 10,5 килограми лубеница, 11,5 килограми зелка, 19,7 килограми пиперки и 14 килограми домати. Според анкетата на Статистика, македонците јадат 5,4 килограми макарони и 182 јајца во годината. Според истата анкета, годишно граѓаните јадат просечно по 6,7 килограми сирење. Тетрапак млеко пијат годишно 24,3 литри, јогурт 13,8 литри, кисело млеко 5 литри, кисела павлака 1,5 литри, овошен јогурт 0,3. Урда и кашкавал по 3 килограми а топено сирење 0,3 килограми. Од пијалоците најмногу се консумираат газираните сокови. Еден македонски граѓанин ...
| | веќе видена | слични

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 158 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Политико“ анализира кој колку јаде и пие во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: