Политичка криза во Албанија

Албанскиот претседател, Илир Мета, одби да го потврди именувањето на Гент Чакај на местото министер за надворешни работи и со тоа предизвика сериозен политички потрес во земјата, а во кој се вклучија и политичари од Косово, пренесуваат албанските медиуми. Албанскиот премиер, Еди Рама, синоќа упати остри пораки до противниците за именување на Чакај за шеф на дипломатијата. Рама посочи дека одлуката на претседателот Мета да го одбие неговиот кандидат е „противуставна и срамна“, пренесува РТС. „Аргументите кои ги понуди господинот претседател се на застрашувачко скандалозно ниво. Јас упатувам извинување до Косово поради овој срам“, напиша Рама на „Твитер“. Чакај, кој во моментов е заменик-министер за надворешни работи, се најде во центарот на контроверзноста поради неговата поддршка што му ја пружи на косовскиот премиер Хашим Тачи во идејата за демаркација со Србија, на што остро реагираше и поранешената шефица на приштинскиот тим за преговори во Брисел, Едита Тахири. Тахири силно го поддржа ставот на Илир ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот парламент ја поддржа реконструкцијата на владата на предлог на премиерот Еди Рама, кој во иднина ќе ја врши и функцијата шеф на дипломатијата. Парламентот го поддржа изборот на девет нови министри, а опозицијата го бојкотираше гласањето. Рама, исто така, ќе биде и министер за надворешни работи, откако албанскиот претседател Илир Мета одби да го потврди назначувањето на кандидатот на Рама, Гент Цакај на таа функција, наведувајќи дека тој не ги исполнува стандардите. Мета, без објаснување, не го прифати ни разрешувањето на доскорешниот шеф на дипломатијата Дитмир Бушати. Рама започна процес на реконструкција на владата кон крајот на декември по студентските протести.
| | веќе видена | слични
7 копии

На вонредната седница албанскиот Парламент со гласовите на владејачкото мнозинство избра нови министри во Владата на премиерот Еди Рама. Пред гласањето седницата ја напуштија пратениците од опозицијата,откако не им беше прифатено барањето да дебатираат околу предлозите. Од денеска Ерјон Браче е нов вицепремиер, Косовката Беса Шахини, министерка за образование, Анила Денај министер за финансии и економија додека Белинда Балуку министер за инфраструктура и енергетика. Бледи Чучи е министер за земјоделство,Елва Маргарити министерка за култура, Едуард Шалси е нов државен министер,додека Елса Спиропали минисерка за однос со парлементот,ресор кој повторно го врати Рама. Ресорот министер за Европа и надворешни работи останува празно,откако претседателот Илир Мета не потпиша уредба оваа функција паралено со премиерската да ја извршува Рама. Претходно Мета не ја потпиша уредбата шеф на дипломатијата да биде Косовецот Гент Цакај. Откако Рама ги соопшти имињата на новите министри,на крајот на минатата година, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По напуштањето на собранската сала каде владејачкото мнозинство гласаше за новите министри, лидерот на опозициската демократска партја, Љуљзим Баша со остар тон изјави дека „со денешниот чин уништен е парламентот“. -Ова е последователен акт на зграпчување на извршниот систем од страна на Еди Рама. Сега опозицијата ќе изврши целосна мобилизација на опозициските ресурси за соборување на премиерот Рама од власта, -порача Баша. Според Баша земјата се наоѓа во вонредна состојба. -Ја претставуваат неговата лична моќ заедно со олигарсите. Со денешниот чин беше уништено Собранието. За првпат по 28 години демократија опозцијата побара парламентарна дебата за вистината околу назначувањето на куклите и олигарсите на Рама. Опозицијата поднесе барање, ниту еден член од деловникот на законодавниот дом не ја спречува опозицијата да се произнесе, туку само еден претседател на Собрание, киднапиран од психички крадец,кој се обидува да ги зачува кражбите,-обвини Баша. За Баша, Владата,која дошла со гласовите на криминалот, до ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, го условува учеството на локалните избори на 30 јуни, со формирање преодна влада на чие чело нема да биде актуелнот премиер Еди Рама. -Преодна влада значи влада која ќе создаде услови за избори кои нема да бидат заложници на криминалот и парите од дрога, каде граѓаните ќе го создадат тој простор, со враќање на Парламентот. Тоа не може да го направи еден премиер чија политичка егзистенција избра да преживее за интересите на грст олигарси и криминалци,-изјави Баша гостувајќи во емисија на тиранската телевизија Ора њуз. Тој посочи дека преодна влада со подготовката на клучните реформи и спроведвањето слободни и фер избори ќе дадат можност на Албанја за ги запоне разгворите со ЕУ а потоа да спроведе и предвермени парламентарни избори. Баша,повторно обвини дека со Еди Рама Албанија потонала во криминал. -Со овој човек, Албанија е потоната во криминал. Основно прашање на кое тие одговорија негативно: Дали со оваа влада имаме повеќе или помалку ...
| | веќе видена | слични

„Преодна влада значи влада која ќе создаде услови за избори кои нема да бидат заложници на криминалот и парите од дрога, каде граѓаните ќе го создадат тој простор, со враќање на Парламентот. Тоа не може да го направи еден премиер чија политичка егзистенција избра да преживее за интересите на грст олигарси и криминалци“-изјави Баша гостувајќи во емисија на тиранската телевизија Ора њуз. Тој посочи дека преодна влада со подготовката на клучните реформи и спроведувањето слободни и фер избори  ќе  дадат можност на Албанија за ги започне разговорите со ЕУ а потоа да спроведе и предвремени парламентарни избори. Баша,повторно обвини дека со Еди Рама Албанија потонала во криминал. „Со овој човек, Албанија е потоната во криминал. Основно прашање на кое тие одговорија негативно: Дали со оваа влада имаме повеќе или помалку криминален извоз во други земји. Помалку и повеќе илегални имигранти? Одговорот е многу повеќе криминал од Албанија, многу поголема емиграција. Еди Рамасе откажа да управува со земјата според ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Недоразбрањата меѓу албанскиот претседател, Илир Мета, и премиерот, Еди Рама, се продлабочуваат, поради различните ставови околу повеќе прашања. Последно во таа низа, како што јави дописникот на МИА, е непотпишувањето на донесените закони за катастар и за нотаријат, од страна на Мета. Во образложението на Мета на ваквата одлука стои дека законите се враќаат, поради „аргументите дека се неуставни“. – Почитувајќи го Уставот на Република Албанија, а во согласност со член 85 алинеја 1, институцијата претседател на Репуликата соопштува дека одлучи да ги врати во Собранието Законот за катастар и Законот за нотаријат, со цел повторно разгледување врз основа на причните кои се наведуваат, стои меѓу другото во соопштението на Кабинетот на Мета. Претходно, Мета на 13. декември не го потпиша Законот за буџет за 2019 година и го врати до Собранието на повторно разгледување. Во образложението беше наведено дека Буџетот треба да обезбеди простор за исполнување на студентските барања. Мета во изминатиот период не потпиша ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Албанскиот премиер Еди Рама одлучи да ја преземе и должноста шеф на дипломатијата, зашто претседателот на Албанија одби да го потврди именувањето на Гент Чaкај, кој требаше да го замени Дитмир Бушати, кој беше сменет. Како што пренесува „Балкан инсајт“, Мета одбил да го потпише указот за именување на Чакај за министер со образложение дека нема доволно кредибилитет за така висока функција, а Рама на Твитер напиша дека неговиот потег е во спортивност со Уставот и дека со тоа ќе се занимава Уставниот суд. „До тој ден на таа позиција де јуре, ќе бидам јас, бидејќи немаме време за губење“ нагласи Рама. „Балкан инсајт“ оценува дека не е вообичаено премиерот да обавува и министерска функција, но исто така додава и дека пред Илир Мета не бил забележан случај претседател да одбие да именува министер предложен од премиерот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Албанскиот парламент утре на вонредна седница ќе гласа за предлогот на премииерот Еди Рама за избор на нови министри во неговиот Кабинет. Со оваа прва темелна реконструкција на Владата од нејзиното формирање во септември 2017 година, за што уредба веќе потпиша албанскиот претседател Илир Мета, Ерјон Браче ќе биде вицепремиер, Косовката Беса Шахини, министерка за образование, а Анила Денај ќе раководи со Министерството за финансии и економија. Белинда Балуку ќе биде министер за инфраструктура и енергетика, Бледи Чучи за земјоделство, Елва Маргарити за култура, додека Едуард Шалси е нов државен министер.Премиерот Рама го воведува повторно Министерството за односи со Парламентот и за негов прв човек ја назначува Елса Спиропали. Пратенците утре ќе гласаат за овие предлози, што имајќи го во предвид бројот на пратенците од владејачкото мнознство ќе биде само формално.Рама го смени и министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати, предлагајќи го на негово место Косовецот Гент Цакај, но Мета не ги потпиша ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот премиер Еди Рама сега планира да биде и министер за надворешни работи сѐ додека претседателот на државата не го прифати неговиот кандидат за оваа функција. Тој, меѓутоа, е спорен. До пред една година, речиси ниту еден Албанец не го знаеше името Гент Чакај. Сега 28-годишниот Косовец е на усните на сите. Еди Рама, социјалистичкиот премиер на Албанија, сака сегашниот заменик-министер за надворешни работи да биде шеф на албанската дипломатија. Претседателот Илир Мета, кој припаѓа на опозицискиот табор, категорично го отфрла ова и одбива да го потпише неговото назначување. Рама сака да го изнесе случајот пред Уставниот суд, како што напиша на Твитер по денешниот состанок на президиумот на неговата Социјалистичка партија: „Дотогаш, што пак ќе биде многу наскоро, јас де јуре ќе ја преземам оваа улога“, напиша Рама. „Неискусен“ и „н еодговорен“ Како образложение за неговото одбивање Мета истакна дека на Гент Чакај му недостасува искуство во „партиската политика, во администрацијата, во дипломатијата и со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку ...
сите 369 | | | веќе видена

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 267 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 255 | | | веќе видена

Комисијата во МВР која со решение на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев беше формирана поради ограничениот број обрасци на патни исправи, на вчерашниот ...
сите 189 | | | веќе видена

Врз основа на пронајдените материјали и факти дека жртвите се главно од странско потекло мораме да тргнеме од тоа дека станува збор за злосторство мотивирано ...
сите 77 | | | веќе видена

Ливерпул загуби од Атлетико Мадрид (1:0) во вторникот во првиот натпревар од осмото финале во Лигата на шампионите. Атлетико Мадрид успеа да постигне гол уште ...
сите 92 | | | веќе видена

Денес е седиште на партија должник во огромен долг од 8 милиони евра! Христијан Мицкоски е стечаен управник, извршител на неговиот шеф, Никола Груевски - ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Политичка криза во Албанија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: