Телефонскиот разговор Заев – Ципрас една од централните теми во грчките медиуми


10 копии

„Контакти на високо ниво за скопското прашање“; „Разговор на премиерот на Скопје со Ципрас и Коѕијас“; „Заев: има волја за решение“; „Оптимизам за решение на името“ – се дел од насловите во грчките медиуми, кои ги пренесуваат изјавите на македонскиот премиер од вчерашната прес - конференција. За разлика од претходно, кога ретко кога имаше простор во вестите за проблемот со името, како што јавува дописникот на МИА од Атина, сега, последните случувања во македонско – грчките односи се дел од изданијата на централните вести на сите грчки телевизии. Новинарите во нивните прилози детално ги пренесуваат ставовите и од официјално Скопје и од официјална Атина, а акцентот го ставија на телефонскиот разговор на Зоран Заев со Алексис Ципрас и Никос Коѕијас за време на приватна посета на македонскиот премиер на Солун. - Оптимизам за решение на прашањето за името изразија премиерите на Грција и Скопје, само неколку дена по нивниот телефонски разговор, објави телевизијата Антена, пренесувајќи ги и ставовите на ...
| | веќе видена | слични

Во очекување на новата рунда разговори за името во Њујорк, деновиве се интензивираа средбите помеѓу македонските и грчките државници, во чиј фокус е барање на компромис за долгогодишниот спор. Граѓаните велат дека сакаат компромис, но истиот не треба да е на наша штета Во очекување на новата рунда разговори меѓу посредникот на ОН Метју Нимиц и преговарачите од Македонија и од Грција, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис која треба да се одржи на 17 јануари во Њујорк, денеска средба помеѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас Пред два дена и вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи се сретна со министерот Коѕијас во Атина, а по враќањето, во интервју за телевизија 24 вести, изјави дека постои консензус терминот Македонија да се најде во која било варијанта за решавање на спорот. Османи вели дека и двете страни во процесот нудат предлози, а преговарачот Метју Нимиц е тој кој треба да даде заедничко прифатливо решение. Во период на интензивни преговори за ...
| | веќе видена | слични

Консултациите и разговорите за името очигледно влегуваат во поделикатна фаза, која бара дискреција и мир, далеку од љубопитните новинари и „окото“ на камерите. Индиција за тоа е денешната средба меѓу македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров и неговиот грчки колега, Никос Коѕијас, која ќе се одржи на непозната локација. Во соопштението на македонското МНР само се наведува дека „разговорите ќе се фокусираат на прашања од билатерален интерес, како и на понатамошно зајакнување на мерките за градење доверба“, но не посочува каде ќе се сретнат двајцата министри. Идентично соопштение дистрибуираше и грчкото МНР. Дипломатски извори за Дојче веле потврдуваат дека „средбата ќе се одржи во Грција“, а дел од грчките медиуми шпекулираат дека место на средбата е Солун. Премолчената локација не е единствениот елемент што ја заинтригира јавноста, бидејќи само еден ден претходно од Атина се врати вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, кој исто така се сретна со шефот на грчката дипломатија. А ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Покрај официјалните политички разговори, анализи за важни прашања, меѓу кои и за спорот за името, во дискреција се одржани во Британија и Германија, со учество на министри, пратеници, експерти, невладини активисти... Консултациите и разговорите за името очигледно влегуваат во поделикатна фаза, која бара дискреција и мир, далеку од љубопитните новинари и „окото“ на камерите. Индиција за тоа е денешната средба меѓу македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров и неговиот грчки колега, Никос Коѕијас, која ќе се одржи на непозната локација. Во соопштението на македонското МНР само се наведува дека „разговорите ќе се фокусираат на прашања од билатерален интерес, како и на понатамошно зајакнување на мерките за градење доверба“, но не посочува каде ќе се сретнат двајцата министри. Идентично соопштение дистрибуираше и грчкото МНР. Дипломатски извори за Дојче веле потврдуваат дека „средбата ќе се одржи во Грција“, а дел од грчките медиуми шпекулираат дека место на средбата е Солун. Премолчената локација ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Професорот на правниот факултет Јустинијан Први во Скопје, Тони Дескоски во своето гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма истакна дека грчкиот став оти Македонија е измислена нација е срцевината на спорот за името. Дескоски не верува дека Грците ќе се откажат од она што според нив е суштина на спорот. Во однос на подобрување на добрососедските односи помеѓу двете држави кој би го донело евентуалното решение на спорот, тој вели дека прашањето на добрососедски односи и пријателство со Грција е решено со времената спогодба. Токму првиот дел А што стои пред првиот член од времената спогодба го носи името пријателство и мерки за доверба. За професорот ова е важен податок со кој не е запознаена македонската јавност, односно дека Македонија и Грција веќе имаат склучено договор за добрососедство уште во 1995 година со времената спогодба. Во времената спогодба само едно прашање е оставено отворено во договорот за добрососедство, а тоа е спорот со името. Македонската страна има позиција дека времената ...
| | веќе видена | слични

Пред новата рунда разговори за разликата за името, македонските дипломати оценуваат дека веќе постои предлог и дека треба само да се финишираат деталите за решението. Според нив, нормално е секогаш да има незадоволни на двете страни. „ Битно е Македонија да најде една солуција којашто ќе ѝ овозможи од една страна да го сочува идентитетот, а од друга да ѝ овозможи со таа солуција да влезе како членка на НАТО и да почне преговори за Европската унија“, вели поранешниот амбасадор Нано Ружин. „Не треба да има никаков сомнеж дека во чантата на медијаторот има конкретен предлог кој веќе и се најавува. По обичај, нас ни доаѓа од Грција, Албанија или од некои трети земји, и по с ѐ изгледа дека тоа се концентрира на Нова Македонија, што е најлошото решение од сите што досега биле спомнати“, смета поранешниот амбасадор Ристо Никовски. Никовски вели дека референдум мора да има пред конечното решение, додека Ружин е со став дека граѓанското изјаснување треба да биде по решението пред приемот на македонија во НАТО ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„ЕУ не може и нема да увезува билатерални спорови. Сите заинтересирани партнери од Западен Балкан мора да ги решат споровите како најитно прашање“, стои во нацрт-текстот на Стратегијата за проширување за Западен Балкан. На крајот на месецот ќе има конкретен предлог за името, а сега не е време да се разговара за предлози, изјави вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи по вчерашната средба во Атина со грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас. „Посветено работиме за во следниве шест месеци да изнајдеме решение“, рече Османи. Но, според дипломатски извори, не е исклучено конкретен предлог да биде ставен на разгледување и на средбата што медијаторот Метју Нимиц ќе ја има со преговарачите на Македонија и Грција, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, на 17-ти јануари во Њујорк. Сепак, таа можност ќе зависи од неколку фактори: доколку се утврдат опипливи резултати од досегашните јавни контакти на официјалните лица од двете земји, од политичките разговори зад сцената, но и од анализи на експерти ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот амбасадор на Македонија, Ристо Никовски смета дека во преговорите за решавање на проблемот со името потребна е црвена линија, бидејќи во спротивно земјата може да се соочи со несакани последици. Според него, државата треба да се обиде да најде решение за спорот со името што нема да биде на штета на македонскиот народ. Според Никовски, промената на името води кон промена на идентитетот, што, како што вели, е неприфатливо. Од друга страна, пак, иако премиерот Зоран Заев бара поддршка и од опозицијата во овој процес, сепак лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вели дека тие воопшто не се вклучени во преговорите. Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката телевизија Алфа изјави дека не постои црвена линија од македонска страна за решавање на долгогодишниот спор. Тој рече дека двете страни имаат капацитет до крајот на јуни да го решат спорот со името. Арменд Мурсели
| | веќе видена | слични

Два дена порано од најавеното, односно на 17 јануари, во Њујорк ќе се одржи следната рунда од разговорите меѓу Македонија и Грција за разликите за името, потврдија извори и од македонското Министерство за надворешни работи, и од грчката државна новинска агенција АНА-МПА, која се повикува на дипломатски извори. На новата средба по повеќе од еден месец со посредникот на Обединети нации, Метју Нимиц, македонската делегација ќе ја предводи Васко Наумовски, а грчката Адамантиос Василакис. Последната се одржа на 12 декември во Брисел и на неа Нимиц изрази оптимизам дека во 2018 година конечно ќе се изнајде заемно прифатливо решение за името на македонската држава и најави интензивирање на процесот под покровителство на ОН.
| | веќе видена | слични
11 копии

Новата рунда разговори за решавање на спорот за името ќе се одржи на 17 јануари во Њујорк, потврдија од МНР за МИА. Предвидено е медијаторот на ОН Метју Нимиц да се сретне со преговарачите од Македонија и од Грција, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Последната рунда разговори за името, по тригодишен застој, се одржа во Брисел на 11-ти и 12-ти минатиот месец. Тогаш беше најавено дека медијаторот Нимиц секој месец ќе одржува средби со преговарачите, со цел да се најде решение. Новата рунда разговори доаѓа во период на интензивирани активности и оптимизам во Скопје, Атина, Брисел и Вашингтон, за конечно затворање на дводеценискиот спор за името. Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во изминатите денови изјавија дека постојат можности да се најде решение за спорот во првата половина на 2018 година.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 201 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Телефонскиот разговор Заев – Ципрас една од централните теми во грчките медиуми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: