Лавров го поканил Ким Јонг Ун да ја посети Русија


Рускиот министер за надворешни работи престојува во Пјонгјанг, каде разговарал со лидерот Ким Јонг Ун околу севернокорејската атомска програма. Продолжуваат подготовки за можен самит Трамп-Ким Јонг Ун. На својата средба со севенокорејскиот лидер во Пјонгјанг, шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров го поканил Ким Јонг Ун да ја посети Русија, соопшти руското Министерство за надворешни работи. Од Москва се соопштува дека тема на разговорите меѓу Лавров и Ким Јонг Ун е севернокорејската атомска програма и прашања поврзани со билатералните односи. Посетата на Лавров се случува среде подготовките за можен самит помеѓу севернокорејскиот лидер и американскиот претседател , што Доналд Трамп официјално го откажа, но потоа ретерираше. Американскиот министер за надворешни работи синоќа во Њујорк го примил севернокорејскиот генерал Ким Јонг Чол, со кого денеска ќе има натамошни разговори. Ким е заменик-претседател на Централниот комитет на севернокорејската Работничка партија и близок соработник на ...
| | веќе видена | слични

Двојникот на севернокорејскиот лидер, кон крајот на минатиот месец, позирал на фотографии со граѓаните на Сингапур. Двојникот на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, тврди дека полицијата го задржала во притвор и го испрашувала кога пристигнал во Сингапур, неколку дена пред самитот меѓу Ким и Доналд Трамп. Имитаторот од Хонгконг, кој се претставува како Хауард Икс, дошол во Сингапур поради деловни промоции поврзани со самитот. Според неговите зборови, полицајците кои го сопреле на аеродромот во Сингапур, го испрашувале и му рекле да го напушти островот Сентоса и хотелот "Шангри Ла". Историската средба на двајцата лидери би требало да се одржи во вторник во хотелот "Капела" на островот Сентоса, а се очекува Трамп да биде сместен во хотелот "Шангри Ла" во текот на својата посета, потсетува "AP". Двојникот на севернокорејскиот лидер кон крајот на минатиот месец позирал на фотографии со граѓаните на Сингапур, каде, како што рекол, се појавил за да им посака успех на Ким и Трамп на самитот и преговорите за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека е можно за време на неговата средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун на 12 јуни во Сингапур, да биде потпишан договор за ставање крај на Корејската војна од почетокот 50-те години на минатиот век. – Тоа би можело да се случи. Би можеле да потпишеме договор, Тоа би било прв чекор, изјави Трамп на заедничка прес-конференција со јапонскиот премиер Шинѕо Абе по нивната средба во Вашингтон. Трамп нагласи дека би сакал „еден ден“ да дојде до нормализација на односите меѓу САД и Северна Кореја, најавувајќи дека сигурно ќе го покани Ким да го посети Вашингтон, доколку „разговорите во Сингапур минат добро“. – Верувам дека Ким Џонг-ун е подготвен да стори нешто што ќе биде добро за неговата земја, неговото семејство и за него самиот, додаде Трамп.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе размисли да го покани севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун во Белата куќа ако средбата во Сингапур помине добро. Трамп го даде коментарот по средбата со јапонскиот премиер Шино Абе на која раговараа за самитот закажан на 12 јуни. Тој додаде дека можно е да биде постинат договор за ставање крај на Корејската војна, иако рече дека тоа ќе биде „лесниот дел“ од преговорите. „Што ќе се случува потоа, тоа е она најважното“, рече тој пред новинарите. САД и нивните регионални сојузници сакаат Северна Кореја да се откаже од нејзината нуклеарна програма, но Трамп призна дека ќе треба повеќе од една средба за да се реализира таа цел. Државниот секретар на САД Мајк Помпео подоцна во Белата куќа рече дека Ким Џонг Ун лично му укажал дека е подготвен за денуклеаризација, но не е јасно дали тоа значи дека Северна Кореја се доближува до визијата на САД за тоа што тоа точно значи. Трамп претходно имаше став за вршење „максимален притисок“ врз Северна Кореја за да ја натера ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поради угледот на неутрална и исклучително безбедна држава, односно поради богатото искуство кое го поседува во организирање на меѓународни средби со висок профил, Сингапур, беше логичен избор за местото на разговор помеѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг ун. Сингапур е една од најбезбедните држави во светот и една од најнапредните во поглед на технологијата, инфраструктурата и банкарството. За историскиот состанок на 12 јуни Сингапур наводно е одбран во конкуренција со Швајцарија, Монголија и Кина. „Ни треба град кој има инфраструктура за доведување на голем број на новинари и владини службеници, односно за организација на состанок со оваа величина и важност“, стои во соопштението на Белата Куќа. Главен адут на Сингапур е неговата неутралност Главен адут на Сингапур е неговата неутралност, тврдат аналитичарите. Овој град-држава одржува пријателски односи и со Вашингтон и со Пјонгјанг. „Сингапур се гордее со својот статус на искрен посредник со силни односи со ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп изрази оптимизам во поглед на својата средба со севернокорејскиот челник Ким Џонг-ун, изразувајќи убедување дека нивната средба во четири очи ќе биде „многу повеќе“ од можност за фотографирање, дури и доколку од прво не го решат проблемот. „Сѐ е подготвено за средбата на врвот. Сѐ добро напредува, се надевам дека така ќе биде и натаму“, изјави Трамп во Овалната канцеларија каде што ги прими јапонскиот премиер Шинзо Абе, пет дена пред најавениот самит во Сингапур. Одговарајќи на прашањето како се подготвува за оваа историска средба, 45-от претседател на САД ја истакна својата решеност. „Не мислам дека морам многу да се подготвувам. Тоа е во прв ред работа на состојба на духот и волјата работите да се придвижат. Можеби за почеток ќе оствариме добар однос, што е многу важно поради остварувањето на крајната цел, а тоа е договорот“, изјави Трамп потсетувајќи на условот на САД – Пјонгјанг да мора да се ослободи од своето нуклеарно оружје. „Доколку не го отстрани нуклеарното ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претсдател Доналд Трамп изјавил дека би можел да го покани севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун во САД, ако нивниот состанок во Сингапур помине добро, пренесува Си-Ен-Ен.„Да…ако помине добро, би можело тоа да се случи“ им рекол Трамп на новинарите, за време на прес-конференција со јапонскиот премиер Шинзо Абе.Трамп исто така рекол дека може да предвиди нормализација на односите меѓу САД и Северна Кореја, доколку постигне договор со Ким.„Нормализација на односите е нешто што можам да очекувам, кога се ќе биде завршено. Ние секако дека сакаме да постигнеме нормализација“ порачал Трамп.Тој додаде дека санкциите против Северна Кореја се уште остануваат, но терминот максимален притисок, сега за сега е пензиониран.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека се е подготвено за неговиот состанок со севернокорејскиот лидер Ким Јонг ун закажан за 12. јуни во Сингапур. “Сега се е подготвено за состанокот со Ким, кој накратко беше откажан,” изјави Трамп во Вашингтон, откако го пречека јапонскиот премиер Шинзо Абе. Трамп најави дека со Абе ќе разговара и за Северна Кореја, како и за трговијата. Абе изрази надеж дека состанокот меѓу Трамп и Ким ќе биде “преобразувачки момент” за североисточна Азија.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател, сепак, беше дециден дека, во спротивно, е подготвен да ги напушти разговорите, закажни за 12-ти јуни На заедничката прес-конференција со јапонскиот премиер Шинзо Абе, кој се наоѓа во посета на Вашингтон, претседателот на САД Доналд Трамп, кажа дека Абе бил „од неверојатна помош“ во преговорите со Северна Кореја. Трамп на 12-ти јуни ќе се сретне со севернокорејскиот претседател Ким Јонг Ун во Сингапур. „Ќе биде одлично за Северна Кореја, Јужна Кореја, Јапонија, САД и светот“, истакна американскиот претседател. Тој додаде дека САД е можно да потпишат договор со Северна Кореја и дека „ако работите се одвиваат добро, ќе го покани Ким Јонг Ун во Вашингтон“, но и дека е подготвен, „ако не одат добро, да ги напушти разговорите“. Јужнокорејскиот премиер истакна дека Трамп постигнал нешто „што ниту еден претходен претседател не успеал да постигне“. Трамп за престојниот самит во Сингапур кажа: „Ова нема да биде само можност за фотографирање“. Ќе треба да се денуклеаризираат, не може да ги ...
| | веќе видена | слични

Јапонскиот премиер Шинзо Абе денеска е во посета на Белата куќа и се очекува пред претседателот Доналд Трамп да ги претстави интересите на Јапонија, воочи историската средба меѓу Трамп и севернокроејскиот лидер Ким Јонг Ун. Трамп претходно кажа дека во фокусот на разговорите со Абе ќе бидат Северна Кореја и трговијата. За престојниот самит во Сингапур, американскиот претседател истакна: „Ова нема да биде само можност за фотографирање“. Ќе треба да се денуклеаризираат, не може да ги укинеме санкциите“. Пред да замине за Вашингтон, Абе истакна дека неговата влада сака да види напредок во ограничувањето на нуклеарната програма на Северна Кореја и балистичките проектили. Тој воедно од Трамп ќе побара со Ким Јонг Ун да разговара за состојбата на јапонските државјани, киднапирани од Северна Кореја во текот на 1970-те и 1980-те години. Во меѓувреме, лидерите на Кина и Јужна Кореја двапати се состанаа со Јонг Ун пред самитот во Сингапур. Абе сигнализираше дека е отворен за разговори со севернокорејскиот претседател, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев тврди дека не добил телефонски повик, ниту се чул со специјалната обвинителка, Катица Јанева кога полицијата пристигнала во нејзиниот дом ...
сите 454 | | | веќе видена

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 109 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 80 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ вчера по петти пат победи на неофицијалното Светско првенство Вимблдон победувајќи го Роџер Федерер кој важееше за голем ...
сите 314 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 134 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лавров го поканил Ким Јонг Ун да ја посети Русија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: