Авганистанец убил петгодишно Русинче во Германија


Напаѓач од Авганистан убил едно петгодишно момче Русинче и ја ранил неговата мајка во баварскиот град Арншваг. Убиството се случило во центар за мигранти во саботата попладне, соопшти тамошната полиција, а пренесе „Раша тудеј“. Полицијата кога пристигнала на местото на настанот, го застрелала напаѓачот, кој бил идентификуван како 41-годишен Авганистанец, кој живеел во истиот центар како и жртвите. Лицето што ја повикало полицијата рекло дека напаѓачот го зел детето и го напаѓал со нож. Пред да биде неутрализиран, напаѓачот ја повредил мајката на момчето, 47-годишната Русинка, која била хоспитализирана со повреди што не биле опасни за нејзиниот живот. Нејзиното друго дете, 6-годишно момче, кое било таму во моментот кога се случил бруталниот напад, било потресено, но физички не било рането, соопшти полицијата. Тој исто така бил хоспитализиран. Засега не е јасно која била причината за нападот, а полицијата отвори истрага за случајот. - Истрагата е на самиот почеток – стои во соопштението на полицијата. Во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Шеснаесет години по убиството на дописникот на „Вечерње новости„ од Јагодина, Милан Пантиќ, полициската истрага речиси стигна до крајот, собрани се докази за мотивот и кои се нарачателите. Сторителите се од територијата на Белград и од Јагодина, рече претседателот на Комисијата за истрага на убиствата на новинари, Веран Матиќ. Матиќ за порталот Цензоловка изјави дека ова е прв пат една работна група на МУП Србија, да му предаде нанадлежниот обвинител извештај, во кој се наведуваат конкретни имиња на осомничени и нарачатели, како и дефинирање на мотивот за убиството. Новинарот Милан Пантиќ е убиен на 11 јуни 2001 година во Јагодина. Мотивот на убиството има врска со неговата новинарска истражувачка работа, се вели во извештајот за неговото убиство. Loading...
| | веќе видена | слични
5 копии

Денеска е шестгодишнината од протестите против полициската бруталност што избувнаа по убиството на Мартин Нешковски вечерта на 5 јуни 2011 година, за време на прославата на изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ, пишува „Мета“. Специјалното јавно обвинителство на почетокот на минатата година го презеде во своја надлежност случајот за убиството на Нешковски, кој, како што информираат оттаму, сè уште е во предистражна постапка. Инаку, полицаецот Игор Спасов, кој беше осуден на 14 години затвор за убиството на Нешковски, е првиот кој беше на распит во Специјалното јавно обвинителство во февруари минатата година. Овој случај стана предмет на работа на СЈО бидејќи убиството на Мартин Нешковски беше дел од прислушуваните разговори што лидерот на СДСМ, сега премиер, Зоран Заев, ги објави во текот на 2015 година. Од „29. бомба“ што Заев ја објави на 5 мај пред две години, се појавија индиции и сомневања дека тогашното раководство на Министерството за внатрешни работи и вработени во МВР, меѓу кои и Дејан Митровски-Урко, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонецот Панде Велески (36), кој е обвинет дека уби француски турист во ноември лани во Австралија, се обидел да се убие, поради што е во притвор во болница за лица со нарушено ментално здравје. Неговата психичка состојба е причината зошто не се појавил пред суд да даде изјава за трагичниот инцидент, па дури во март годинава сведочел пред судот преку конференциска видеоврска. Тој боледува од шизофренија, па прима и редовно терапија. Kако што „Дневник“ веќе информира, иселеникот од Македонија, кој се лекувал од проблеми со менталното здравје во изминатите години, без причина му забил нож во вратот на Французинот Филипе Џегузо (33) на автопат во Северната Територија во Австралија. Сопругата на Џегузо со маса за пикник го гаѓала убиецот, кој избегал по убиството. Тој првин бегал со својот автомобил, а кога забележал дека го бркаат полициски хеликоптери, го оставил возилото и почнал да бега пеш низ пустината. Таму ја поминал ноќта, а кога полицијата го уапсила утрото, бил гол. Она што досега е познато е дека ...
| | веќе видена | слични

Тригодишниот Денис, државјанин на БИХ кој беше убиен во Пула, го зави цел регион во црно. Според најновите детали од убиството, приказната добива уште поцрни размери. Кога малолетната мајка која е осомничена дека си го убила синот Денис побегнала од Домот за деца каде била сместена, полицијата била информирана за тоа. Исто така, биле предупредени и дека девојчето е проблематично. Пред убиството направиле рација во познато кафуле, каде се собирале и малолетници од домот и елита и политичари. Иако нема конкретни докази, во Пула е јавна тајна дека има мрежа на проституција во која се вовлечени и малолетници. Полицијата била предупедена дека девојчињата од Домот се активни и на социјалните мрежи, пишува Аваз. Социолозите велат, Домот е темперана бомба и може да експлодира секој момент, односно може да има нова жртва. За потсетување полицијата ја сомничи малолетничката и 32-годишна жена за убиството на бебето. Десет дена пред убиството малолетничката пријавила силување. Потоа рекла дека се измислила. 32-годишната ...
| | веќе видена | слични

Останато

Иако не преставува закана по Русија, влезот на Македонија во Алијансата и ЕУ заедницата ќе помогне да се стабилизира историски немирниот дел на Европа, напиша ...
сите 226 | | | веќе видена

Со сведочењето на Сашо Тасевски вечерва во 23 часот заврши целодневното рочиште за настаните во Собранието за 27 април минатата година. Судијката Добрила ...
сите 211 | | | веќе видена

Грчкиот весник „Екатимерини" открива дека по интервенција од Атина македонската државната новинска информативна агенција ја сменила изјавата на премиерот Зоран ...
сите 118 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 14:00 часот во Куманово на бул.„Октомвриска Револуција“ во близина на крстосницата со ул.„Пионерска“, се случила сообраќајна ...
сите 218 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев оствари средба со претставници и припадници на заедниците на Бошњаци и Горани во Македонија и ...
сите 170 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 177 | | | веќе видена

Полицијата вчера уапси кавадарчанец во Струмица под сомнение за обид за убиство како и за повеќе кражби во станови во повеќе градови во државата. Според ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Авганистанец убил петгодишно Русинче во Германија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: