МВР: Посебни безбедносни мерки за фудбалскиот надпревар “Шкендија“ – “Партизан“

5 копии

Во врска со фудбалскиот натпревар меѓу екипите на ФК “Шкендија“ од Тетово и ФК “Партизан“ од Белград што ќе се одигра вечерва, со почеток во 20,45 часот, на националната арена “Филип II“ во Скопје, МВР ценејќи ја моменталната безбедносна состојба и пројавениот интерес за натпреварот, презеде бројни безбедносни мерки и активности со цел негово безбедно одржување, информираат од министерството. Во таа насока изготвен е посебен план за физичко и сообраќајно обезбедување, врз основа на кој мерките и активностите се одвиваат во три фази: пред отпочнување на натпреварот, за време на одигрување на натпреварот и по завршување на натпреварот. Наедно, на ниво на МВР, а заради целосно следење и информирање околу активностите пред, за време и по завршување на натпреварот, формиран е оперативен штаб кој ќе биде задолжен за следење и координирање на мерките и активностите на сите служби преку мониторинг центарот. Во текот на вчерашниот ден, согласно предвидениот план, по пристигнувањето на екипата на “Партизан“ и дел ...
| | веќе видена | слични

И покрај договорот на двата клуба и претставници на УЕФА, раководството на македонскиот шампион Шкендија решило да ги пушти влезниците за реванш натпреварот од Лигата на шампионите против Партизан во слободна продажба, така што во случај на евентуален инцидент на трибините на арената Филип Втори во Скопје одговорноста ќе падне на домаќинот, пишуваат српските медиуми. Одлуката значи дека навивачите на Партизан, особено оние во Македонија може да дојдат на стадионот. Според правилата на УЕФА, на Партизан треба да му припаднат пет отсто влезници за реваншот, но црно белите одлучиле да не земат билети исто како Шкендија во првиот дуел. Управата на Партизан пред неколку дена апелираше до навивачите да не доаѓаат во Македонија за да се избегнат инциденти. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Шкендија вечерва во 20.45 часот го пречекува српскиот шампион Партизан во реванш-средбата од второто квалификациско коло за Лигата на шампиони (ЛШ). Првиот меч заврши со победа на Партизан од 4-0, а мечот на „Филип Втори” лишен од резултатската неизвесност, вниманието го привлекува со можните инциденти меѓу навивачката група на Шкендија – “Балисти” и симпатизерите на српскиот тим – “Гробари”. Двете екипи пред мечот во Белград со посредство на УЕФА се договорија да не носат навивачи на гостувањата, а домаќинот да не продава билети на противничките симпатизери. Србите го испочитуваа својот дел од договорот, а нивните медиуми два дена по ред „трубат” дека Шкендија продава влезници на српски државјани. Партизан веќе еднаш беше казнет за однесувањето на неговите навивачи со отстранување од европските купови, по инцидентите во Мостар на средбата со Широки бријег и не сакаат повторно д а им се случи истото. - Договор на двата клуба и на УЕФА е да не се продаваат влезници на гостински навивачи. Ние својот дел го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Јужната трибна на Националната Арена „Филип Втори“ во Скопје да остане затворена од безбедносни причини побарале официјалните лица на УЕФА при синоќешниот состанок со раководството на Ф.К. Шкендија во пресрет на реванш натпреварот со српскиот шампион Партизан од Белград во рамките од второто квалификациско коло на Лигата на шампиони на УЕФА што се игра денеска со почеток во 20 часот и 45 минути, изјави спорстскиот директор на Шкендија Бесир Шаќири. Според него барањето на УЕФА било поддржано и од претставниците на македонското МВР. - Иако ние ги преземаме сите мерки за безбедно одигрување на натпреварот и гарантираме 100 процентна сигурност за сите присутни, соочени сме со вакво барање, што според Шкендија е одлука што покажува недоверба кон клубот, македонскиот фудбал и државата. Ние пред три дена во продажба ги пуштивме сите 32 илјади билети колку што има капацитет стадионот во Скопје, но сега најверојатно и покрај големиот интерес, само 20 илјади ќе може во живо да го гледаат натпреварот, рече Шаќири. Во ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Шкендија вечерва од 20:45 часот на „Националната Арена Филип 2“ го играат реванш натпреварот од второто квалификациско коло од Лигата на Шампионите против белградски Партизан. Резултатот од првата средба во Белград му ветува на Партизан мирен реванш во Скопје но и покрај тоа тие најавуваат претпазлива игра и секако дека ќе одат на победа и на оваа средба. Од Партизан предупредуваат дека не смеат да се опуштат затоа што примен гол во раната фаза на натпреварот може да ги подгрее надежите на домашната екипа. Од друга страна во Шкендија се свесни за квалитетот на противникот но се надеваат на позитивен резултат , а тоа е победа во нивниот премиерен натпревар пред своја публика во еврокуповите. Овој натпревар воедно е голем тест за Шкендија и на организационен план затоа што се очекува на стадионот во Скопје да дојдат многу навивачи на Партизан од Македонија кои ќе сакаат да го видат својот омилен клуб во живо.
| | веќе видена | слични

Вечерва на арената „Филип Втори“ во Скопје се игра реваншот меѓу Шкендија и Партизан во рамките на квалификациите за Лигата на шампиони. Три безбедносни зони околу Арената Филип втори. Вечерва во Скопје се игра реваншот меѓу Шкендија и Партизан. Околу стадионот веќе се обележува просторот со полициски ленти. Формиран е оперативен штаб кој ќе ги следи навивачите. Истовремено засилена контрола има на граничните премини со Србија, бидејќи на гостинските навивачи им е забрането да ги бодрат црно – белите. И Балистите минатата недела останаа во Тетово и не им беше дозволено да навиваат за своите фанови. Јужната трибина ќе биде затворена. Публиката ќе седи на Север, а наместо 32.000 карти за натпреварот се пуштени во продажба 20.000. Раководството на Шкендија е навредено од ваквиот однос кон клубот. Домаќините очекуваат мирен меч, без инциденти. Онака како што беше и во Белград. Навивачите на Шкендија денеска доаѓаа да купат билети за натпреварот во Скопје, но наместо број на столче за нив беше ...
| | веќе видена | слични

"Поради големиот интерес за фудбалскиот натревар Шкендија-Партизан кој вечерва ќе се одржува на националната арена „Филип Втори“, Министерството за внатрешни работи презема повеќе безбедносни мерки и активностиСо посебниот план за физичко и сообраќајно обезбедување, МВР активностите ќе ги спроведува во три фази - пред почетокот, за време и по завршувањето на натпреварот. Воедно формиран е оперативен штаб кој ќе ги следи и координира спроведувањето на мерките и активностите на сите служби преку мониторинг центарот.Екипата на „Партизан“ и дел од српските медиуми, по пристигнувањет заминале со полициска придружба во хотелите каде престојуваат.На граничните премини ќе со Република Србија ќе биде засилена контролата, а согласно претходно договореното нема да им биде дозволен влез на навивачки групи на гостинскиот тим кои носат обележја на клубот или немаат карти за натпреварот, Пред влезовите на трибините ќе бидат поставени два филтри, за успешно спроведување на безбеденото влегување на публиката, а претресот ...
| | веќе видена | слични

Изготвен е посебен план за физичко и сообраќајно обезбедување, а мерките и активностите ќе се одвиваат во три фази - пред почетокот, за време и по завршувањето на натпреварот. Како што информира МВР, формиран е оперативен штаб кој ќе биде задолжен за следење и координирање на мерките и активностите на сите служби преку мониторинг центарот. По пристигнувањето на екипата на „Партизан“ и дел од претставниците на српските медиуми на аеродромот „Александар Велики“, вчера тие заминале со полициска придружба во хотелите каде престојуваат. - Македонската гранична полиција денеска во координација со граничната полиција на Република Србија ќе има засилена контрола на заедничките гранични премини. Согласно претходниот договор, односно како и при првиот натпревар меѓу двете екипи во Белград, нема да им биде дозволен влез на навивачки групи на гостинскиот тим кои носат обележја на клубот или немаат карти за натпреварот, соопшти МВР. Оттаму информираат дека се формирани три безбедносни прстени од кои првиот го опфаќа ...
| | веќе видена | слични

Одлуката на УЕФА, стравот од инциденти и забраната за продажба на влезници, вечерва ќе ја остават националната арена полупразна. Околу 10.000 навивачи и исто толку влјубеници во фудбалот, раководството на Шкендија очекува да ги бодрат нивните фудбалери. Јужната и западна трибина ќе останат празни, на запад требало да бидат навивачите на Партизан, но не доаѓаат, сиболично клубот од Тетово одлучил столчињата да останат празни. На само неколку часа пред реванш натпреварот, двата клуба под раководство на УЕФА ги имаа последните подготовки. Партизан и Шкендија не очекуваат инциденти. Без разлика на ветувањата на клубовите, МВР ги превзема сите мерки за заштита. Подготвени се на се и велат ќе работат како за секој натпревар со висок ризик. Освен на трибините, полицијата ќе биде и околу стадионот, ќе внимаваат на безбедноста и низ центарот на Скопје. Освен македонската, на теренот ќе има и српски полицајци. Одлучиле заеднички да внимаваат на безбедноста. И сообраќајот околу националната арена ќе биде под посебен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Засилени безбедносни мерки превзема полицијата пред вечерашниот фудбалски натпревар меѓу Шкендија и Партизан на Националната арена „Филип Втори Македонски“ во Скопје, јавува „Маккфакс“. Засилени контроли, во координација со српските власти, денеска се спроведува на граничните премини со Србија, при што, според претходно договореното, нема да им биде дозволен влез во земјава на навивачки групи на Партизан што носат обележја на тимот или немаат карти за натпреварот. Околу стадионот се формирани три безбедносни прстени со цел спречување на евентуални инциденти. На влезовите на стадионот ќе биде поставена двојна контрола. Покрај проверката на влезниците, ќе се спроведува контрола со цел да се спречи внесување на тврди предмети кои може да бидат фрлени кон теренот. На сообраќајниците околу стадионот ќе биде воведен посебен сообраќаен режим, а засилени полициски патроли ќе бидат присутни на влезовите на главниот град во Ченто и Сарај. Од МВР апелираат навивачите и публиката да се однесуваат коректно. Секој обид за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 190 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 40 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 208 | | | веќе видена

Душко Тошиќ фудбалерот и сопруг на Јелена Карлеуша, ја изневерувал српската пејачка со манекенката Софија Милошевиќ. Како што пренесуваат српските медиуми, ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МВР: Посебни безбедносни мерки за фудбалскиот надпревар “Шкендија“ – “Партизан“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: