ДРОГАТА ПАТУВАЛА ПРЕКУ ОХРИДСКО ЕЗЕРО: Разбиена меѓународна група за шверц на марихуана

Единицата за недозволена трговија во координација со Јавниот обвинител од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција и СВР Охрид ги лиши од слобода лицата К.Х. (48) од Струга и С.А. (34) од Скопје, идентификувани како членови на меѓународната криминална група“, се вели во соопштението од МВР Во координација со надлежните одделенија од Романија, Албанија и Грција за борба против нарко-бандите, единицата за недозволена трговија при МВР успеа да пресретне и да разбие повеќечлена група која се занимавала со шверцување на дрога од Албанија кон Македонија , а со намера истата да биде препродадена на странскиот пазар. Во рамки на спроведената истрага, на територијата на Македонија во изминатиот период биле реализирани два случаи на недозволена трговија со марихуана, во кои биле пријавени четири лица македонски државјани. „По обезбедени докази од претходно реализиран случај во рамки на оваа истрага, Единицата за недозволена трговија во координација со Јавниот обвинител од ОЈО за гонење на организиран ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Италијанската поморска полиција пресече меѓународен канал на дрога преку кој се шверцувале големи количини марихуана од Албанија во Италија. Во акцијата на италијанската полиција насловена „Балкан“ според италијанските и албанските медиуми се уапсени поголемиот број членови на оваа меѓународна шверцерска мрежа. Од вкупно 61 лице, 37 се албански државјани, а дваесет и четворицата се државјани на Италија. Како водичи на оваа меѓународна нарко група се означени албанските државијани Гентијан и Фатјон Хоџа , Ерсон Жука и Ричард Калемај. Група била следена од 2012 година. Инаку, последните две години од Албанија во Италија се шверцувани повеќе илјади тони дрога. Loading...
| | веќе видена | слични
3 копии

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја известува јавноста дека во континуираната борба со организираниот криминал, во содејство со Одделот за организиран криминал при Министерството за внатрешни работи на Република Македонија пресече уште еден канал на недозволена трговија на наркотична дрога и сузби уште една криминална група составена од албански и македонски државјани, која се занимава со неовластено набавување и продажба на наркотична дрога марихуана. Дрогата беше пренесувана преку водите на Охридското Езеро, од Република Албанија во Република Македонија. Отворена е истрага за кривично дело Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори при што е одземена наркотична дрога марихуана во количина од 39 килограми. Истрагата се води за четири члена група од која двајца македонски државјани. Tие се изведени пред надлежен судија на претходна постапка кој им определи мерка притвор во траење од по 30 дена. Двајцата ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против 53-годишно лице од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. Пријавениот во март годинава набавил наркотична дрога марихуна и по претходен договор и негови инструкции со веќе кривично пријавен 54-годишен жител на Струмица за одреден паричен надомест отишол во Скопје, се сретнал со 45-годишен скопјанец, и ја преземал дрогата со цел да ја преподаде. На враќање кон Струмица со меѓуградски автобус, тој бил легитимиран и претресен од страна на полициски службеници. Притоа, била откриена најлонска ќеса во којашто имало осум пакувања со марихуана во вкупна тежина од еден килограм и седумстотини грама. На пријавениот охриѓанец, кој е член на организирана криминална група и во моментов е недостапен на органите на прогон, од страна на Судија на претходна постапка му е изречена мерка притвор во траење од 30 дена. извор:OhridNews
| | веќе видена | слични
3 копии

Полицијата го уапси 48. годишниот К.Х. од Струга, во акција за сузбивање на меѓународна организирана криминална група инволвирана во недозволена трговија со дрога. Единицата за недозволена трговија во координација со Јавниот обвинител од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција и СВР од Охрид, покрај К.Х., од слобода го лиши и 34. годишниот С.А. од Скопје. Против двајцата, како и против двајца албански државјани, С.А.Д. (43) и А.Ќ. (44) до ОЈО за гонење на организиран криминал е поднесена кривична пријава за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори’“. Врз основа на спроведената истрага утврдено е дека К.Х. заедно со С.А. во февруари годинава организирале набавка на 38,955 килограми марихуана од непознати лица од Албанија, по што К.Х. заедно со двајца албански државјани С.А.Д. и А.Ќ., двајцата од Поградец, Република Албанија, организирале истата да биде пренесена од Албанија во Македонија по водите на Охридското Езеро. ...
| | веќе видена | слични

Полицијата поднела кривична пријава против Н.П. (53) од Охрид, познат дилер на дрога и член на криминална група, осомничен дека набавил и му продал околу 1,7 килограм марихуана на струмичанец. Охриѓанецот, кој е во бегство и по кого засилено се трага, е осомничен за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги. Судија на претходна постапка му одредил притвор од 30 дена. Истрагата утврдила дека дилерот во март годинава ја купил марихуаната од скопјанецот С.Т.(45). Тој се договорил со Е.П.Е (54) од Струмица, да оди во Скопје и да ја земе од С.Т. Откако струмичанецот ја зел дрогата, се качил во меѓуградски автобус кој патувал за Струмица. Полицијата го сопрела автобусот, а по извршениот претрес кај струмичанецот била пронајдена кеса со осум паковки со марихуана во тежина од 1,7 килограм марихуана.
| | веќе видена | слични

Полицијата разби шверцерска нарко група која од Албанија во Македонија успеала да внесе 40 тони марихуана. Како што стои во соопштението на МВР групата составена од двајца македонски и двајца албански државјани во февруари годинава преку водите на Охридското Езеро со моторен чамец прошверцувала огромна количина Марихуана во Македонија. Имено, осомничените марихуаната ја купиле од селото Поградец а еден од албанските државјани бил задолжен со чамец да ја префрли во Македонија во струшкото село Калишта. Таму осомничените ја препакувале марихуаната со намера да ја продаваат. Поднесени се кривични пријави против 4 лица на возраст од 34 до 48 години, а во средата уапсени се и двајцата осомничени македонски државјани кои ќе одговараат за недозволено производство и трговија со дрога. Од МВР велат дека акцијата е реализирана во соработка со полициите на Албанија и Грција.
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за внатрешни работи (МВР) реализираше два случаи на недозволена трговија со марихуана, во кои се пријавени четворица македонски джавјани. Акциите се реализирани од страна на Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Единица за недозволена трговија при МВР во соработка со надлежните служби за борба против дрога на Албанија и Грција, а во координација со СЕЛЕК Центарот од Букурешт, Романија којшто во изминатиот период преземаше низа мерки и активности за сузбивање на меѓународна организирана криминална група инволвирана во недозволена трговија со дрога. Како што соопшти МВР, по обезбедени докази од претходно реализиран случај во рамки на оваа истрага, вчера Единицата за недозволена трговија во координација со Јавниот обвинител од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција и СВР Охрид ги лиши од слобода лицата К.Х. (48) од Струга и С.А. (34) од Скопје, идентификувани како членови на меѓународната криминална група. Против двајцата, како и против двајца албански државјани ...
| | веќе видена | слични

МВР нема милост за дилерите на марихуана и во нова акција уапси две лица од Македонија кои вршеле набавка од Албанија и потоа преку Охридското езеро ја шверцувале дрогата. „По обезбедени докази од претходно реализиран случај во рамки на оваа истрага, во среда Единицата за недозволена трговија во координација со Јавниот обвинител од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција и СВР Охрид ги лиши од слобода лицата К.Х. (48) од Струга и С.А. (34) од Скопје, идентификувани како членови на меѓународната криминална група. Против двајцата, како и против двајца албански државјани С.А.Д. (43) и А.Ќ. (44) до ОЈО за гонење на организиран криминал е поднесена кривична пријава за сторено кривично дело -“неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори’’ предвидено и казниво по член 215 став 3 од Кривичниот законик на Р.Македонија“, се вели во соопштението од МВР. Врз основа на спроведена истрага утврдено е дека К.Х. заедно со С.А. во февруари годинава организирале ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција соопшти дека во координирана акција со Одделот за организиран криминал при Министерството за внатрешни работи на Република Македонија пресечен е уште еден канал на недозволена трговија на наркотична дрога и сузби уште една криминална група составена од албански и македонски државјани, која се занимава со неовластено набавување и продажба на наркотична дрога марихуана. Дрогата била пренесувана преку водите на Охридското Езеро, од Република Албанија во Република Македонија. Отворена е истрага за кривично дело Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и одземена е наркотична дрога марихуана во количина од 39 килограми. Истрагата се води за четири члена група од која двајца македонски државјани. Во текот на вчерашниот ден се изведени пред надлежен судија на претходна постапка кој им определи мерка притвор во траење од по 30 дена. Двајцата албански државјани се во бегство.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Договорот за името ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, според очекувањата на упатените. Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис порача дека иако ...
сите 428 | | | веќе видена

Водици беше прославен насекаде низ земјите каде што живеат православни Македонци, првпат годинава и во Данска Православните верници и Македонската православна ...
сите 365 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша, има богато искуство кога се работи за изборот на мажи.  Во средината деведесеттите години, Јелена беше во врска со еден од водачите на ...
сите 227 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 347 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 68 | | | веќе видена

Доколку се прашувате колку ќе чини телефонот на преклопување на Samsung и кога точно ќе биде најавен, корејските медиуми денес ги споделија овие информации... ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДРОГАТА ПАТУВАЛА ПРЕКУ ОХРИДСКО ЕЗЕРО: Разбиена меѓународна група за шверц на марихуана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: