Полициите од регионот имаат полза од воведувањето на стандардите и практиките на ЕУ

Земјите разменуваат искуства за начините на остварување на целите на полициите во заедниците. Хрватската полиција ја користи работата на полицијата во заедниците за да ја зголеми ефикасноста во намалувањето на криминалот и опслужувањето на граѓаните. [Нада Божиќ/SETimes] Балканските полициски сили ги воведуваат нормите и практиките на ЕУ во својата работа, што води до поодговорни и потранспарентни полициски сили, велат експертите. Зголемувањето на оперативниот капацитет со помалку персонал претставува предизвик со кој се соочува Балканот, рече Питер Стано, портпарол на комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе. „Сите земји во регионот имаат двојно поголем број полицајци на 100.000 жители од просекот на ЕУ, а сепак сметаат дека немаат доволен број“, рече Стано за SETimes . Стано додаде дека земјите мора да го решат прашањето со воведување современи техники на управување, организациска рационализација и со јакнење на соработката и координацијата. „Исто така, потребен е пристап што ќе биде во поголема мера ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 138 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македобија утрово беше отворена дводневна регионална конференција за дијалог на високо ниво за политичкото учество на младите и ...
сите 21 | | | веќе видена

Своите очекувања во пресрет на следниот дуел во ЛШ ги сподели тренерот на македонскиот шампион Роберто Гарсија и левото руско крило Тимур Дибиров. Тренерот на ...
сите 136 | | | веќе видена

Албански државјанин со лажна италијанска лична карта се обидел да излезе од Македонија.Како што соопшти МВР, вчера во 17:50 часот на граничниот премин „Свети ...
сите 90 | | | веќе видена

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат ...
сите 75 | | | веќе видена

Градоначалникот Јован Стојаноски и секретарот Игор Бежоски, денес имаа работна средба со Џеват Кицара, Директор на Институтот за стандардизација и ...
сите 21 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полициите од регионот имаат полза од воведувањето на стандардите и практиките на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: