Полициите од регионот имаат полза од воведувањето на стандардите и практиките на ЕУ

Земјите разменуваат искуства за начините на остварување на целите на полициите во заедниците. Хрватската полиција ја користи работата на полицијата во заедниците за да ја зголеми ефикасноста во намалувањето на криминалот и опслужувањето на граѓаните. [Нада Божиќ/SETimes] Балканските полициски сили ги воведуваат нормите и практиките на ЕУ во својата работа, што води до поодговорни и потранспарентни полициски сили, велат експертите. Зголемувањето на оперативниот капацитет со помалку персонал претставува предизвик со кој се соочува Балканот, рече Питер Стано, портпарол на комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе. „Сите земји во регионот имаат двојно поголем број полицајци на 100.000 жители од просекот на ЕУ, а сепак сметаат дека немаат доволен број“, рече Стано за SETimes . Стано додаде дека земјите мора да го решат прашањето со воведување современи техники на управување, организациска рационализација и со јакнење на соработката и координацијата. „Исто така, потребен е пристап што ќе биде во поголема мера ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полициите од регионот имаат полза од воведувањето на стандардите и практиките на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: