Австралиската полиција истражува дали киднаперот од Мелбурн е терорист


Австралиската полиција истражува дали вчерашната заложничка драма во Брајтон, предградие на Мелбурн, во која полицијата уби еден човек, а друг беше пронајден мртов, е поврзана со тероризам. Тројца полицајци добија прострелни рани во крвавата драма. „Хералд сан“ пренесе дека напаѓачот ~ бил познат на антитерористичката полиција. Првин одекнала експлозијата, по што пристигнала полицијата. На местото имало и пукотници, а потоа полицијата во фоајето на зградата пронашла тело на еден маж. Некој маж се јавил во „Kанал 7“ и велел „Ова е за ИД“ и „Ова е за Ал каеда“, а во позадината се слушало како жена вреска. Од полицијата потврдија дека истражуваат дали инцидентот е поврзан со тероризам. Заменик-комесарот Ендрју Kрисп изјави дека полицијата немала никаква комуникација со напаѓачот во текот на двочасовната драма. Жената што била заробена, а која била на возраст меѓу 20 и 30 години, им кажала дека е заробена и оти еден маж е мртов. Тројца полицајци добиле прострелни рани кога напаѓачот отворил оган над полицијата. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Сите полицајци мора да умрат“ се зборовите на Брендон Мормон, 22-годишно лице кое што со својот автомобил се залетал во полицајци на една од најпрометните улици во Вашингтон. За среќа во нападот тој не успеал да ги убие полицајците, двајца од нив повредил, а исто така повредил една вработена жена во компанија за одржување на патиштата која што се нашла на местото на несреќата. Сега Мормон се наоѓа во затвор и го очекува постапка за обид за убиство на полицајци. „Одлучил намерно да ги прегази полицајците“, изјави минатиот викенд обвинителот Џон М. Тимер, додека пак адвокатот на 22-годишниот Мормон тврдел дека неговиот клиент бил под дејство на дрога и алкохол и немало докази дека тоа го сторил намерно. Имено, било утврдено дека тој непосредно пред нападот консумирал марихуана. Сепак, досието на Мормон било прилично големо, па американските медиуми откриваат дека тој претходно бил осудуван за обид за убиство, незаконско поседување на оружје и многу сообраќајни инциденти. Инаку, како што пренесува "The ...
| | веќе видена | слични

Осомничениот терорист кој уби еден маж и зеде како заложник една жена во Мелбурн е идентификуван како Јакуб Kајре. Полицијата го третира случајот како терористички чин, а терористичката Исламска држава презеде одговорност за нападот, пренесува „Хералд сан“. Властите предупредија дека ИД често презема одговорност за вакви акти, но дека нема докази дека Kајре дејствувал по порака примена од странство. - Овој терористички напад извршен од страна на познат криминалец, маж кој неодамна бил пуштен на условно, е шокантен, кукавички криминал - истакна австралискиот премиер Малколм Турбул. Австралиските медиуми пренесуваат дека Kајре ~ бил познат на антитерористичката полиција и бил на условна слобода. Судските документи откриваат дека Kајре во Австралија пристигнал преку кениски бегалски камп заедно со баба му и дедо му и имал отежнати односи со родителите кои се доселиле подоцна. Тој не завршил училиште и бил наркоман и алкохоличар. Според австралиските власти, Kајре бил криминалец и осомничен терорист со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Едно лице е убиено, а тројца полицајци се ранети во напад, кој австралиските власти го квалификуваа како терористички. Најпрво се слушнала експлозија во населба во Мелбурн, а кога пристигнале безбедносните сили пронашле едно мртво тело, додека напаѓачот држел една жена како заложник. По претсрелката тој бил убиен а жената била ослободена без да биде повредена. Напаѓачот е идентификуван како 29-годишниот Австралиец со потекло од Сомалија, Јакуб Кајре, кој и бил познат на полицијата за претходни криминални дела. Во 2009-та година тој бил ослободен од обвиненијата дека планирал да изврши напад на касарна во Сиднеј, но потоа бил осуден за други злосторства. Неодамна бил условно ослободен од затвор, а премиерот Малколм Трнбул јавно запраша по кој основ бил пуштен познат насилник со криминално досие и џихадистички врски во минатото.
| | веќе видена | слични

Австралиската полиција соопшти денеска на својот налог на Твитер дека заложничката криза во Мелбурн е решена и оти е убиен човек, кој ја држел жената против нејзина волја во еден стан. Весникот „Аустрелијан“ пишува дека во пукотницата во текот на заложничката криза во прегдрадие во Брајтон загинаа две лица, а двајца полицајци се повредени. Најпрво се слушнала експлозија по што е повикана полицијата. Потоа се слушнале и пукотници, а кога полицијата стигнала на лице место во фоајето на зградата пронашла тело на маж. Канал Седум објави претходно дека неидентификуван маж ја повикал станицата и оти наводно рекол: „Ова е за Исламска држава, ова е за Ал Каеда“. Во позадината се слушнала вознемирена жена. Засега нема официјална потврда за автентичноста на повикот.
| | веќе видена | слични

Непознат маж отворил оган врз полицајците во шведската престолнина Стокхолм. Напаѓачот бил во автомобил и почнал да пука, објавија локалните медиуми. Во моментов информациите кои пристигаат се контроверзна. Според други податоци, униформираните полицајци биле оние кои отвориле оган. Инцидентот се случил во јужниот дел на градот. Полицајците стрелале во самоодбрана. Податоците за настрадани се уште нема.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 424 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 308 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 169 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 271 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 214 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 364 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 215 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Австралиската полиција истражува дали киднаперот од Мелбурн е терорист

Од:
До кого (е-маил):
Порака: