На Европа и се заканува трајна висока невработеност

3 копии

Најлошата последица од рецесијата за Европа е што некои појави би можеле да останат трајни, предупреди лево ориентираниот британски Институт за истражување на јавните политики (Institute for Public Policy Research – IPPR). Во најновиот извештај, Институтот предупредува на високата стапка на невработеност во Европа и наведува дека многи е веројатно овој феномен да стане постојан односно “длабоко вознемирувачки“, јави БиБиСи. Стапката на невработеност во Европа достигна 19 отсто, додека стапката на подвработеност е пет отсто, пренесува Банка.хр. Стапката на повработеност е мерка на пазарот на трудот, кој покажува колку ефикасно работната сила се користи во однос на вештините, искуството и желбата за работа. Вработените чија работа влегува во стапката на подвработеност ги вклучува високо образованите работници, кои вршат слабо платена работа и работниците кои работат со скратено работено време, а би сакале да работат со полно работно време. Во однос на стапката на невработеност, разликата е во тоа што се ...
| | веќе видена | слични

Квалификувана наместо помошна работна сила. Оваа промена на статусот би можела да стане реалност за странците во Германија. Фирмата „Рандшад“ се занимава со изнајмување и посредување во наоѓањето потребна работна сила во Германија. Околу 50.000 работници во Германија се со договор во оваа фирма, а околу 45% од нив се помошни работници. Фирмата нема преглед за дипломите кои ги поседуваат нивните работници. Работите се промениле во поново време. Сега, на првиот разговор во фирмата се дискутира за квалификациите и компетенциите кои ги имаат пријавените кандидати. Доколку постои можноста, кандидатите ги собираат сите документи и започнува процесот за признавање на дипломата, а фирмата ги покрива сите трошоци. Ова не е единствената фирма која ги поддржува работниците во овој процес. Тука е и фирмата „Horst bus elektrotehnik gmbh“ од Хамбург, која веќе го платила процесот на признавање на дипломите за тројца работници од Велика Британија, Полска и Бугарија. Признавањето на дипломата се исплати Во еден извештај на ...
| | веќе видена | слични

Во најновиот извештај, Институтот предупредува на високата стапка на невработеност во Европа и наведува дека многи е веројатно овој феномен да стане постојан односно “длабоко вознемирувачки“, јави БиБиСи. Стапката на невработеност во Европа достигна 19 отсто, додека стапката на подвработеност е пет отсто, пренесува Банка.хр. Стапката на повработеност е мерка на пазарот на трудот, кој покажува колку ефикасно работната сила се користи во однос на вештините, искуството и желбата за работа. Вработените чија работа влегува во стапката на подвработеност ги вклучува високо образованите работници, кои вршат слабо платена работа и работниците кои работат со скратено работено време, а би сакале да работат со полно работно време. Во однос на стапката на невработеност, разликата е во тоа што се работи за луѓе кои работат, но не со полн капацитет. Официјалната стапка на невработеност во 28 земји-членки на Европската унија, според податоците за септември изнесува 9,3 отсто, што е благ пад во однос на 9,4 отсто во август. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со 10 гласа за, 5 против и ниту еден воздржан, Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот зборот Република Македонија да се смени со Република Северна ...
сите 403 | | | веќе видена

„Груевски купува денови на слобода“ – со ваков наслов Независен ја објаснува ситуацијата околу правните игри на адвокатскиот тим на Груевски за да го ...
сите 312 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, денеска одржа прес конференција на која рече дека несреќниот случај во кој животот го загуби 17-годишно девојче ...
сите 133 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 127 | | | веќе видена

Владата донесе одлука за носење законски измени за справувањето со кучињата скитници. Како што ни рече вчера владиниот портпарол Миле Бошњаковски, законските ...
сите 68 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во своето гостување во емисијата Само Вистина на Канал 5 коментирајќи го замрзнувањето на имотот на ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На Европа и се заканува трајна висока невработеност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: