УХМР: Се зголемува нивото на Охридското Езеро

14 копии

Нивото на Охридското Езеро е два сантиметра над дозволениот минимум, а значително е намален водостојот на реката Црн Дрим кај Ложани, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Оттаму нагласуваат дека просечниот водостој за февруари на Црн Дрим е 123 сантиметри, а вчера изнесувал 20 сантимтери. Големо намалување на водостојот има и реката Сатеска каде вчера биле измерени два сантиметри, а вообичаено за овој период од годината е 16 сантиметри. Пониски нивоа се иземерени и на Вардар кај Демир Капија, Пчиња кај Катланово, Крива Река кај Крива Паланка, додека повисоки од просечните се на Вардар кај Јегуновце, Треска кај Македонски Брод и Брегалница кај Штип.
| | веќе видена | слични

По силните реакции во јавноста и затворањето на портите кај Струга, нивото на Охридското Езеро полека се нормализира. Според информациите на Управата за хидрометеоролошки работи, деновиве таа е на околу два сантиметра над дозволениот минимум. Тоа резултираше со значително намален водостој на реката Црни Дрим кај Ложани. – Просечниот водостој за февруари на реката Црн Дрим е 123 сантиметри, а деновиве е околу 20 сантиметри. Големо намалување на водостојот има и реката Сатеска, каде што на почетокот на оваа недела биле измерени два сантиметра, а вообичаено за овој период од годината е околу 16 сантиметри, информираат од УХМР. (Крај) извор: ОхридПрес
| | веќе видена | слични

Оттаму нагласуваат дека просечниот водостој за февруари на Црн Дрим е 123 сантиметри, а вчера изнесувал 20 сантимтери. Големо намалување на водостојот има и реката Сатеска каде вчера биле измерени два сантиметри, а вообичаено за овој период од годината е 16 сантиметри. Пониски нивоа се иземерени и на Вардар кај Демир Капија, Пчиња кај Катланово, Крива Река кај Крива Паланка, додека повисоки од просечните се на Вардар кај Јегуновце, Треска кај Македонски Брод и Брегалница кај Штип. /МИА
| | веќе видена | слични

Останато

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 9 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 19 | | | веќе видена

По коментарите на јавноста за неговиот настап во песната на кампањата „Излези за европска Македонија“, музичарот и новинар Сашо Гигов – Гиш вели дека секој има ...
сите 27 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

УХМР: Се зголемува нивото на Охридското Езеро

Од:
До кого (е-маил):
Порака: