Пол Пирс се согласува да потпише две-годишен договор со Визардс

Пол Пирс се согласува да потпише две-годишен договор со Визардс 36-годишниот Пол Пирс се упатува Североисточна дивизија, каде што ќе потпише две-годишен договор, вреден 11 милиони долари со Вашингтон Визардс Според Марк Стеин од ESPN, во договорот на Пирс ќе стои опција за продолжување на договорот по првата сезона, што значи дека доколку сака – тој може да излезе од договорот по следнава сезона, во која ќе заработи 5.3 милиони долари. Вистинските конкуренти за доведување на Пирс во нивните редови беа Лос Анџелес Клиперс и поранешниот тренер на Пирс Док Риверс, но сепак на крајот Пирс се одлучи за главниот град во САД. Пред да изрази било какви желби за својата иднина, Пол Пирс јасно кажа дека од било кој тим бара да му се понуди договор во кој што ќе заработи барем 9-10 милиони долари за една сезона. Таа сума веќе падна на 5 милиони долари по сезона во договорот со Визардс. Иако популарниот “ The Truth” не е веќе оној стар играч кој што беше, имаше блескави моменти во текот на минатата сезона со Бруклин ...
| | веќе видена | слични

Пол Пирс ги напушти Бруклин Нетс и ќе ја продолжи кариерата во тимот на Вашингтон Визардс. 36-годишното крило помина една сезона кај “мрежите”, а пред тоа во текот на 15 години ги бранеше боите на Бостон Селтикс. 201-сантиметри високиот ветеран ќе потпише договор за 1 +1 година со тимот од главниот град, а по крајот на сезоната 2014/2015 тој самиот ќе избере дали да остане во Вашингтон. Неговата плата ќе биде 5.5 милиони долари на сезона. Пирс ја обелодени веста на својот профил во социјалната мрежа Твитер, каде напиша “Обама, Џон Вол, доаѓам!”. Пирс, кој е поранешен кошаркар на Канзас, е шампион на НБА од 2008 година, има десет учества во натпреварот на ѕвездите, а неговите просечни индикатори во 1.177 натпревари од регуларната сезона се 21,3 поени, 5,9 скока, 3,8 асистенции и 1,4 одземени топки.
| | веќе видена | слични

Ветеранот Пол Пирс го напушти тимот на Бруклин Нетс и потпиша двегодишен договор со екипата на Вашингтон Визардс. Ветеранот, кој има 37 години, следната сезона ќе заработи 5,3 милиони долари, а во втората година од договорот има опција да си замине од тимот. Зделката сѐ уште официјално не е потврдена, но Џон Вол веќе му посака добредојде на Пол Пирс на својот „Твитер“-профил. Искусниот кошаркар по 15 сезони минати во дресот на Бостон Селтикс, минатото лето премина во редовите на Бруклин и имаше најслаб просек во својата кариера со 13,5 поени по натпревар. Во Вашингтон, Пирс се надева на нов почеток и би требало да биде подршка за младите ѕвезди Џон Вол и Бредли Бил.
| | веќе видена | слични

Досегашниот кошаркар на Бруклин Нетс, Пол Пирс договори двегодишна соработка со Вашингтон Визардс. Пирс би требало да го замени Тревор Ариза, кој во саботата потпиша четиригодишен договор со Хјустон Рокетс вреден 32 милиони долари. Триесет и шестгодишниот кошаркар по само една година ги напушти Нетси, а во првата година во Вашингтон ќе инкасира 5,3 милиони долари, додека втората година од договорот му е опцијална. Членот на познатиот шампионски тим на Бостон Селтикс има десет настапи на Ол стар натпреварите, а во минатата сезона просечно постигнуваше по 13,5 поени, 4,6 скока и две асистенции по натпревар.
| | веќе видена | слични

Останато

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 176 | | | веќе видена

Премиерот, Зоран Заев, не гледа одговорност кај МВР за бегството на Груевски. Тој вели дека Министерството за внатрешни работи постапи според законот. ...
сите 324 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 196 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 157 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 156 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 92 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пол Пирс се согласува да потпише две-годишен договор со Визардс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: