Тревор Ариза со 4-годишен договор во Рокетс, Марвин Вилијамс се сели во Шарлот

Тревор Ариза со 4-годишен договор во Рокетс, Марвин Вилијамс се сели во Шарлот Тревор Ариза се сели во Хјустон Рокетс , каде што со новиот договор ќе заработи околу 32 милиони долари во наредниве 4 сезони. По одличната сезона со Вашингтон Визардс , Ариза привлече многу интерес во маркетот за слободни играчи и иако тој не беше првиот избор на Рокетс, сепак тие се одлучија токму тој да биде замената за Чендлер Парсонс, доколку не ја изедначат понудата од Далас Маверикс за него. Хјустон агресивно тргна по Кармело Ентони, а веднаш потоа и по Крис Бош, но не успеа да постигне договор со ниту еден од двајцата. Притоа се ослободија и од Џереми Лин и Омер Ашик преку трејдови за да направат повеќе простор во финансиите. Неговата 10-та сезона во НБА лигата всушност беше и најдобра. На 29-години, Ариза бележеше 14.4 поени, 6.2 скока и 2.5 асистенции по натпревар, предводејќи ја одбраната на младиот тим на Визардс. Ова ќе биде втора одисеја на Ариза со Рокетс, откако во сезоната 2009/10 тој бележеше најдобри во ...
| | веќе видена | слични

Пол Пирс ги напушти Бруклин Нетс и ќе ја продолжи кариерата во тимот на Вашингтон Визардс. 36-годишното крило помина една сезона кај “мрежите”, а пред тоа во текот на 15 години ги бранеше боите на Бостон Селтикс. 201-сантиметри високиот ветеран ќе потпише договор за 1 +1 година со тимот од главниот град, а по крајот на сезоната 2014/2015 тој самиот ќе избере дали да остане во Вашингтон. Неговата плата ќе биде 5.5 милиони долари на сезона. Пирс ја обелодени веста на својот профил во социјалната мрежа Твитер, каде напиша “Обама, Џон Вол, доаѓам!”. Пирс, кој е поранешен кошаркар на Канзас, е шампион на НБА од 2008 година, има десет учества во натпреварот на ѕвездите, а неговите просечни индикатори во 1.177 натпревари од регуларната сезона се 21,3 поени, 5,9 скока, 3,8 асистенции и 1,4 одземени топки.
| | веќе видена | слични

Ветеранот Пол Пирс го напушти тимот на Бруклин Нетс и потпиша двегодишен договор со екипата на Вашингтон Визардс. Ветеранот, кој има 37 години, следната сезона ќе заработи 5,3 милиони долари, а во втората година од договорот има опција да си замине од тимот. Зделката сѐ уште официјално не е потврдена, но Џон Вол веќе му посака добредојде на Пол Пирс на својот „Твитер“-профил. Искусниот кошаркар по 15 сезони минати во дресот на Бостон Селтикс, минатото лето премина во редовите на Бруклин и имаше најслаб просек во својата кариера со 13,5 поени по натпревар. Во Вашингтон, Пирс се надева на нов почеток и би требало да биде подршка за младите ѕвезди Џон Вол и Бредли Бил.
| | веќе видена | слични

Пол Пирс се согласува да потпише две-годишен договор со Визардс 36-годишниот Пол Пирс се упатува Североисточна дивизија, каде што ќе потпише две-годишен договор, вреден 11 милиони долари со Вашингтон Визардс Според Марк Стеин од ESPN, во договорот на Пирс ќе стои опција за продолжување на договорот по првата сезона, што значи дека доколку сака – тој може да излезе од договорот по следнава сезона, во која ќе заработи 5.3 милиони долари. Вистинските конкуренти за доведување на Пирс во нивните редови беа Лос Анџелес Клиперс и поранешниот тренер на Пирс Док Риверс, но сепак на крајот Пирс се одлучи за главниот град во САД. Пред да изрази било какви желби за својата иднина, Пол Пирс јасно кажа дека од било кој тим бара да му се понуди договор во кој што ќе заработи барем 9-10 милиони долари за една сезона. Таа сума веќе падна на 5 милиони долари по сезона во договорот со Визардс. Иако популарниот “ The Truth” не е веќе оној стар играч кој што беше, имаше блескави моменти во текот на минатата сезона со Бруклин ...
| | веќе видена | слични

Пол Пирс ја одби понудата за продолжување на соработката со Бруклин нетс, па во следните две сезони ќе го носи дресот на Вашингтон визардс. Искусниот крилен кошаркар беше поврзуван со уште неколку НБА-екипи, но на крајот ја прифати понудата на визардси вредна десет милиони евра. Тој во октомври ќе наполни 37 години, но очигледно не размислува за пензија, бидејќи во текот на преговорите со сите клубови инсистираше да му биде понуден двогодишен договор. Вашингтон беше еден од ретките тимови што се согласи на таква опција, па затоа Пирс ги избра токму визардси. Долгогодишниот ас на Бостон селтикс во Вашингтон ќе го замени Тревор Ариза, кој реши својата кариера да ја продолжи во Хјустон рокетс. Сериозен интерес за Ариза покажа и вицешампионот Мајами, но тој сепак ја избра понудата на „ракетите“, вредна 32 милиони долари за четиригодишна соработка.
| | веќе видена | слични

На НБА трансфер пазарот е бурно,па секој ден има нови информациите за тоа кој каде ќе ја продолжи својата кариера. Последната главна вест што ни доаѓа од САД е преселбата на Пол Пирс во редовите на Вашингтон Визардс. Ветеранот лани по 15 сезони минати во Бостон се пресели во Бруклин Нетс и во Њујорк, за сега негова следна дестианција биде Вашингтон. Тој се екипата од американската престолнина ќе потпише двегодишен договор вреден околу 10 милиони долари. Популарниот „The Truth“ во Нетс ја одигра најлошата сезона во неговата кариера притоа постигнувајќи по 13,5 по натпревар. Од друга страна пак Визардси останаа без Тревор Ариза кој ја прифати понудата на Хјустон и потпиша четиригодишен договор вреден 32 милиони долари.
| | веќе видена | слични

Досегашниот кошаркар на Бруклин Нетс, Пол Пирс договори двегодишна соработка со Вашингтон Визардс. Пирс би требало да го замени Тревор Ариза, кој во саботата потпиша четиригодишен договор со Хјустон Рокетс вреден 32 милиони долари. Триесет и шестгодишниот кошаркар по само една година ги напушти Нетси, а во првата година во Вашингтон ќе инкасира 5,3 милиони долари, додека втората година од договорот му е опцијална. Членот на познатиот шампионски тим на Бостон Селтикс има десет настапи на Ол стар натпреварите, а во минатата сезона просечно постигнуваше по 13,5 поени, 4,6 скока и две асистенции по натпревар.
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 88 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тревор Ариза со 4-годишен договор во Рокетс, Марвин Вилијамс се сели во Шарлот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: