Шансите Грција да остане во еврозоната се 50:50

2 копии

Пол Кругман, добитникот на Нобеловата награда за економија и академик на Универзитетот Принстон, изразува сомневање за успех на финансискиот план за спасување на Грција и оценува дека шансите да остане во еврозоната се пола-пола. „Грција со голема пожртвуваност во наредните пет години ќе го подигне својот долг од 115 на 140 отсто на брутодомашниот производ (БДП)“, рече Кругман на економскиот форум во Швајцарија. Тој додава дека „од некоја причина треба да веруваме дека од 2015 година Грција повторно ќе има пристап до финансискиот пазар и дека се ќе биде во ред“, а не сфаќам како тоа ќе успее“. Според Кругман земјите во еврозоната не се во состојба да замислат истапување од групата на држави, кои што го користат еврото, затоа што тоа ќе предизвика паника во банките. „Но, што ако сепак се случи тоа? Би рекол дека во случајот со Грција, шансите за такво нешто се 50:50 и дека Грција на крајот ќе биде исфрлена од еврозоната“, вели Кругман. Грција плаќа голема цена поради прекумерното трошење, па Владата ...
| | веќе видена | слични

Грција се соочува со голем ризик, од околу 50 отсто, да биде исфрлена од еврозоната, предупреди американскиот економист и добитник на Нобелова награда Пол Кругман Тој изразил сомневање дека навистина ќе профункционира планот за спасување на земјата, во висина од 110 милијарди, кој Атина го договори со Европската Унија и со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). - Тоа што Грција ќе успее да го стори во наредните пет години, преку големото штедење, е да го зголеми својот долг од 115 на 140 отсто од бруто-домашниот производ - нагласил Кругман. Според него, членките на еврозоната не може да го напуштат еврото, бидејќи тоа би предизвикало масовно бегство на банките. - Но што ако и покрај тоа дојде до бегство на банките, како што беше случајот со должничката криза на Аргентина во 2001 година, кога банките беа принудени да прекинат со работа - нагласил Кругман, јави Б92.
| | веќе видена | слични

Шансите Грција да излезе од еврозоната изнесуваат 50 спрема 50, прогнозира Пол Кругман, добитник на Нобелова награда за економија во 2008 година, објави грчкиот дневен весник „Вима“. Американскиот економист истакнува дека и покрај големите буџетски мерки за штедење на Грција на крајот од нејзиното финансирање од ЕУ и од ММФ, државниот долг на земјата ќе се искачи на 140 проценти од БДП. „Сепак, Грција ќе успее повторно да добие пристап до финансиските пазари. Не можам да разберам како ќе може да се случи тоа“, смета Кругман. „Би кажал дека шансите Грција да излезе од еврозоната се на половина“, вели професорот на факултетот „Принстон“. (МИА)
| | веќе видена | слични

Останато

Истрагата за случајот „Империја“ застана по донесувањето на начелното правно мислење и затоа е потребно што побрзо донесување на Законот за јавно ...
сите 509 | | | веќе видена

Тоа што апсењето на Катица Јанева е речиси 2 месеца задоцнето отвара уште поголем сомнеж дека Зоран Заев е спремен да жртвува било кој само да си ја спаси ...
сите 178 | | | веќе видена

„Катица Јанева и Зоран Заев се едно исто. Сведоци сме како јавноста го затега обрачот околу Зоран Заев, а тој во очај ги пушта низ вода сите околу него само за ...
сите 382 | | | веќе видена

По вчерашната пресконференција на јавните обвинители Јовески и Рускоска на која беше објаснето дека во милионскиот скандал „Рекет“ Катица Јанева била приведена ...
сите 160 | | | веќе видена

Судијката Даниела Алексовска Стојановска, го одложи првото рочиште за предметот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Причина за ...
сите 43 | | | веќе видена

Откако и официјално беше предложена од страна на Заев за нова министерска за финансии, Нина Ангеловска на „Фејсбук“ објави статус во кој вели дека со гордост ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шансите Грција да остане во еврозоната се 50:50

Од:
До кого (е-маил):
Порака: