Кругман: Шансите на Грција да остане во евро зоната се 50:50

Пол Кругман добитник на Нобеловата награда за економија во 2008 година, се сомнева во успехот на финансискиот план за спасување на Грција. Тој со оцена дека шансите на земјата за останување во евро зоната биле 50:50. На вчерашниот економски форум во Швајцарија, Кругман рекол дека Грција со монструозно жртвување во следните пет години ќе го подигне својот долг од 115 на 140 отсто општествен производ. “Од некои причини треба да се поверува дека до 2015 година Грција повторно ќе има пристап до финансиските пазари и дека се ќе биде во ред. Не сфаќам како тоа ќе успее“, кажал академикот од Универзитетот Принстон. Според него земјите членки во евро зоната не се во состојба да замислат излегување од групата земји кои го користат еврото, бидејќи тоа ќе предизвикало паника во банките. “Но, што ако тоа сепак се случи? Би рекол дека во случајот на Грција такво нешто да се случи, шансите се 50:50, дека државата на крајот сепак ќе биде исфрлена од евро зоната“, истакнал професорот Кругман, пренесува “Блиц“. Во мај ...
| | веќе видена | слични

Грција се соочува со голем ризик, од околу 50 отсто, да биде исфрлена од еврозоната, предупреди американскиот економист и добитник на Нобелова награда Пол Кругман Тој изразил сомневање дека навистина ќе профункционира планот за спасување на земјата, во висина од 110 милијарди, кој Атина го договори со Европската Унија и со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). - Тоа што Грција ќе успее да го стори во наредните пет години, преку големото штедење, е да го зголеми својот долг од 115 на 140 отсто од бруто-домашниот производ - нагласил Кругман. Според него, членките на еврозоната не може да го напуштат еврото, бидејќи тоа би предизвикало масовно бегство на банките. - Но што ако и покрај тоа дојде до бегство на банките, како што беше случајот со должничката криза на Аргентина во 2001 година, кога банките беа принудени да прекинат со работа - нагласил Кругман, јави Б92.
| | веќе видена | слични

Шансите Грција да излезе од еврозоната изнесуваат 50 спрема 50, прогнозира Пол Кругман, добитник на Нобелова награда за економија во 2008 година, објави грчкиот дневен весник „Вима“. Американскиот економист истакнува дека и покрај големите буџетски мерки за штедење на Грција на крајот од нејзиното финансирање од ЕУ и од ММФ, државниот долг на земјата ќе се искачи на 140 проценти од БДП. „Сепак, Грција ќе успее повторно да добие пристап до финансиските пазари. Не можам да разберам како ќе може да се случи тоа“, смета Кругман. „Би кажал дека шансите Грција да излезе од еврозоната се на половина“, вели професорот на факултетот „Принстон“. (МИА)
| | веќе видена | слични
5 копии

Пол Кругман, добитникот на Нобеловата награда за економија и академик на Универзитетот Принстон, изразува сомневање за успех на финансискиот план за спасување на Грција и оценува дека шансите да остане во еврозоната се пола-пола. „Грција со голема пожртвуваност во наредните пет години ќе го подигне својот долг од 115 на 140 отсто на брутодомашниот производ (БДП)“, рече Кругман на економскиот форум во Швајцарија. Тој додава дека „од некоја причина треба да веруваме дека од 2015 година Грција повторно ќе има пристап до финансискиот пазар и дека се ќе биде во ред“, а не сфаќам како тоа ќе успее“. Според Кругман земјите во еврозоната не се во состојба да замислат истапување од групата на држави, кои што го користат еврото, затоа што тоа ќе предизвика паника во банките. „Но, што ако сепак се случи тоа? Би рекол дека во случајот со Грција, шансите за такво нешто се 50:50 и дека Грција на крајот ќе биде исфрлена од еврозоната“, вели Кругман. Грција плаќа голема цена поради прекумерното трошење, па Владата беше ...
| | веќе видена | слични

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 684 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кругман: Шансите на Грција да остане во евро зоната се 50:50

Од:
До кого (е-маил):
Порака: