Тетово; Наместо ревитализација, организација на Културно лето

Општина Тетово се уште не ги објавува податоци за тоа колку пари биле потрошени за Тетовско Културнио лето. Еуген Бушпепа, Шкумбин Исмаили, Флака Крелани и Ледри Вулај беа интерпретаторите кои настапија на плоштадот и на „улицата на чадорите“. Ангажманот на пејачите, но и изведбата на улицата на чадорите ја чинеа општината илјадници евра, а во исто време, не се дава ниту денар за осветлување на студентската населба, не се гради станицата за претовар на смет, а ниту патот кон Тетовска Бања. Можеби не сите, но со дел од средствата што биле дадени за концертите, како што велат граѓаните, ќе се реализирал барем еден од проектите на кои се чека долги години. Тие бараат приоритет за градоначалничката да бидат проблемите со кои се соочуваат а не забавните активности. “Ова не е воопшто праведно, невработеноста, проблемите не ја интересираат општината. Уништените улици. Тетово има потреби, а видете на што се трошат нашите пари” “Не знам што да кажам. Ова воопшто не е во ред. Не е добро затоа што од каде да се свртиш ...
| | веќе видена | слични

За општините засега не важи укинувањето на рекламните кампањи во медиумите што го направи Владата. Општините Гостивар, Тетово, Кавадарци и Куманово исплатиле средства кон повеќе медиуми во 2017 и 2018 година, покажуваат податоците што ги добивме преку барање за слободен пристап до информации. Испративме барања за информации за проверка на буџетите и нивните исплати кон медиумите до пет општини во земјата, две водени од градоначалници на СДСМ (Струмица и Куманово), една од градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ (Кавадарци), една од ДУИ (Тетово) и една од Алијансата за Албанците (Гостивар). Од овие општини, единствено Струмица одговори дека нема предвидено пари за доделување на приватни медиуми за 2017 и 2018 година. Општините ги прашавме колку пари за лани и годинава имаат предвидено за доделување на приватни медиуми и колку од парите биле реализирани, како и за што конкретно биле наменети овие средства. Прашавме и кои медиуми и по колку финансиски средства добиле, како и врз основа на кои критериуми биле доделувани ...
| | веќе видена | слични

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 684 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тетово; Наместо ревитализација, организација на Културно лето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: