Унгарската полиција употреби солзавец и водени топови против бегалците (Видео +Фото)


3 копии

Унгарската полиција употреби солзавец и водени топови против бегалците кои се пробиле преку бодликавата жица на граничниот премин со Србија. Полицијата се обидела да ја контролира толпата, која фрлала пластични шишиња, камења и парчиња бетон кон нив. Унгарската полиција за Ројтерс рече дека неколку „агресивни“ луѓе успеале да се пробијат на граничниот премин. Инцидентот се случил на преминот меѓу унгарскиот град Реске и Хоргош во Србија, една од главните погранични премини кон ЕУ. Неколку луѓе добиле итна медицинска помош од српските амбулантни возила. Повеќето настрадале од солзавецот, но наводно една жена почнала да се пораѓа за време на судирот, а на едно момче му била раскрвавена ногата.
| | веќе видена | слични

И покрај сите несреќи и проблеми кои им се случиле на бегалците, децата сепак наоѓаат простор за игра, па дури и на границата меѓу Србија и Унгарија. Веќе со денови неколку стотици мигранти чекаат на границата меѓу Србија и Унгарија, со надеж дека ќе може да продолжат понатаму. Пред неколку дена избиле нереди, кога унгарската полиција употребила солзавец, водени топови и пендреци при судирот со бегалците, кои протестирале бидејќи не им бил дозволен влез во земјата. Ситуацијата сега се смирила, но во целиот тој метеж забележана и била и една среќна и убава сцена. Two of the young Syrian sisters have moved up to play at the #Serbia #Hungary border fence at #Horgos @5_News pic.twitter.com/ha0SPZatNe — Peter Lane (@peterlane5news) September 15, 2015 Три преслатки девојчиња, исто облечени, си играле на границата. Не обрнувале внимание на тоа што се случува околу нив.
| | веќе видена | слични

Снимки направени со помош на дрон,го покажуваат хаосот со бегалците на границата меѓу Србија и Унгарија. Тие го снимиле моментот во кој бегалците беа одвратени со солзавец од полицијата вчера. Кадрите ги покажуваат и размерите на ѕидот, создаден да ги држи надвор од границите на Унгарија. Видеото, снимен од “Меил Онлајн”,ги покажува облаците од солзавец и спреј фрлен од унгарската полиција, за време на судирот со бегалците. Снимките даваат поглед од птичја перспектива на ситуацијата на 175-километарската бариера по унгарската граница, наречена новата железна завеса, подигната со решение на унгарскиот премиер Виктор Орбан, за да не се дозволи на бегалците да влезат во земјата. Унгарија ја затвори границата со Србија пред неколку дена. Од тогаш тензиите почна да ескалираат. Импровизиран камп со околу 3.000 луѓе вчера се организира пред новата ѕид до Хорош во Србија, покажуваат податоците на Агенцијата на ОН за бегалци. Некои од нив заминаа кон западната граница на Србија со Хрватска, кадрите пак ги покажуваат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во судирот меѓу унгарската полиција и бегалците, кој настана вчера на српско-унгарската граница, беше повредено едномесечно бебе. Во немирите, бебето било испрскано со солзавец од полицијата, информираат од органицијата ,,Да ги заштитиме бебињата”. “Вчера ова мало бебе од еден месец, исто така било испрскано со солзавец од страна на унгарската полиција! Нашите лекари му пружија помош… и денес сме таму! Се надеваме на помирен ден”, пишува на Фејбук страната на организацијата. Полицијата со водени топови и солзавец ги спречувала мигрантите да влезат во земјата. Тие пак, враќаа со камења по полицајците. Во толпата има и жени и деца, кои бегајќи од солзавецот и водените топови паѓаа и се онесвестуваа.
| | веќе видена | слични

Ситуацијата на српско-унгарската граница вчера ескалираше. На меѓуграничниот простор дојде до судир помеѓу полицијата и бегалците кои се обидуваа да ја поминат границата. Беспилотно возило го снимил инцидентот во моментот кога унгарската полиција ги нападнала бегалците. Конфликтот настанал кога група мигранти ја пробиле оградата и се обиделе да влезат во земјата, но биле пречекани од вооружени специјални сили. Полицијата со водени топови и солзавец ги спречувала мигрантите да влезат во земјата. Тие пак, враќаа со камења по полицајците. Во толпата има и жени и деца, кои бегајќи од солзавецот и водените топови паѓаа и се онесвестуваа. Според проценките на УНХЦР, во тој момент имало околу 3.000 луѓе, а денес има значително помалку, бидејќи по затворањето на унгарската граница во понеделникот голем дел заминале кон Хрватска,
| | веќе видена | слични
2 копии

Видеото е направено од дрон над границата на Србија и Унгарија во моментот кога унгарската полиција се судри со мигрантите. Видеото е направено од дрон над границата на Србија и Унгарија во моментот кога унгарската полиција се судри со мигрантите.Инаку на видеото се гледа како група на унгарски полицајци тргнуваат во напад на мигрантите со солзавец и со водени топови.Погледнете што се случува во нашиот регион:
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на ОН жестоко го осуди третманот на унгарската влада кон бегалците на нејзината јужна граница тврдејќи дека употребата на солзавец, пепер-спреј и водни топови врз луѓето што бегаат од војната и проблемите е неприфатливо, пренесува британски „Телеграф“. Унгарија ја шокира меѓународната заедница во средата кога употреби солзавец и водни топови врз толпата фрустрирани бегалци кои за кус период го пробија граничниот премин во знак на протест кога беа спречени да преминат од Србија во Унгарија. Бан Kи-мун изрази несогласување со бруталната постапка на унгарската полиција кон бегалците на унгарско-српската граница. - Бев шокиран кога видов како се третирани овие бегалци и имигранти. Тоа не е прифатливо бидејќи тие се луѓе што бегаат од насилството и прогонот и ние мора да понудиме внимателно лидерство .Ваквата постапка е апсолутно неприфатлива - изјави Бан Kи-мун. Унгарските специјалци нападнаа во средата неколку стотици бегалци за кои се тврди дека се обиделе илегално да влезат во Унгарија на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Стотина бегалци кои синоќа се обидоа да ја минат границата меѓу Србија и Унгарија ја пробиле жичаната ограда, а унгарската полиција употребила солзавец и водени топови за да ги сопре. Повредени се српски новинари и деца. Србија ја осуди реакцијата на унгарската полиција истакнувајќи дека тоа е направено на територија на Србија и дека Унгарија нема право да го прави тоа. При уривањето на оградата на преминот Хоргош 2 настанал вистински хаос. Според неофицијални информации, повредени се околу 300 луѓе меѓу кои и српскиот министер Александар Вулин. Унгарската полиција кон бегалците истрелала солзавци, а тие возвратиле со пластични чаши и други предмети. Полицијата потоа употребила водени топови, при што настрадал и српскиот министер. Во интервенцијата повредени се и неколку деца, а многу луѓе побарале лекарска помош. Унгарската полиција и претходно отворено се закани дека ќе примени сила, доколку бегалците се обидат да минат на унгарска територија. Меѓу повредените се и дел од новинарската екипа на РТС. Повреди ...
| | веќе видена | слични

Откако Унгарија за затвори границата со Србија, настанаа тензии меѓу унгарската полиција и луѓето бегалци кои се обидуваат да влезат во Европската унија. Неколку стотици мигранти се судрија со полициските сили, кои одговорија со водени топови и со пендреци. Иако границата е затворена, повеќе групи се обидуваат да влезат во Унгарија со надеж дека ќе стигнат до други европски држави, пишува Mashable. Дел од бегалците, се обидоа да стигнат до своите дестинации преку други патишта заобиколувајќи ја Унгарија. Европската унија се уште дебатира за тоа како да се справи со кризата и се постојаниот прилив на мигранти и бегалци. Откако Унгарија за затвори границата со Србија, настанаа тензии меѓу унгарската полиција и луѓето бегалци кои се обидуваат да влезат во Европската унија...
| | веќе видена | слични
3 копии

Страшни, хаотични и трагични снимки од Унгарско – Српската граница, на влезот на Европската Унија. Ова е ЕУ, која на Македонија и држи лекции за хуманост кон бегалците и хуманост кон децата? Унгарската полиција употреби солзавец и водени топови против бегалците кои се пробиле преку бодликавата жица на граничниот премин со Србија. Полицијата се обидела да ја контролира толпата, која фрлала пластични шишиња, камења и парчиња бетон кон нив. Унгарската полиција за Ројтерс рече дека неколку „агресивни" луѓе успеале да се пробијат на граничниот премин. Инцидентот се случил на преминот меѓу унгарскиот град Реске и Хоргош во Србија, една од главните погранични премини кон ЕУ. Неколку луѓе добиле итна медицинска помош од српските амбулантни возила. Повеќето настрадале од солзавецот, но наводно една жена почнала да се пораѓа за време на судирот, а на едно момче му била раскрвавена ногата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 255 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 163 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Не стивнуваат реакциите за Тамара Тодевска и нашата делегација во Израел во европската но и меѓународната јавност по вчерашниот евровизиски настап. Голем број ...
сите 68 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Унгарската полиција употреби солзавец и водени топови против бегалците (Видео +Фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: