Последна шанса за Македонија


2 копии

Националистите во Скопје и Атина сѐ уште можат да го торпедираат договорот. Ова е историска шанса, ништо повеќе, но и ништо помалку од тоа, коментира весникот „Стандард“. Австрискиот весник „Стандард“ по потпишувањето на договорот за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција, го објавува коментарот на Паул Лендваи, под наслов „Македонија: Последна шанса“. Во него се вели: „Буре барут, јаболко на раздорот, осарник - Македонија во сите крвави конфликти на Балканот имала централна улога. 'Македонското прашање' долго било симбол за 'нерешливоста' на националните тензии меѓу Србија, Бугарија и Грција. Поделбата на македонскиот простор на три дела по Балканските војни во 1912/13 на грчка Егејска Македонија (50 проценти), српска Вардарска Македонија (37 проценти) и мала бугарска Пиринска Македонија (13 проценти) - предизвика стремежи за србизација и бугаризација во две светски војни. Протести во Скопје против договорот за решавање на спорот за името Признавањето на македонска нација со статус на ...
| | веќе видена | слични

„Покер во ЕУ за новото име на Македонија“. Вака грчки Катимерини, го почнува текстот во кој се вели дека наредните 48 часа ќе пресудат дали премиерот Зоран Заев ќе ги убеди своите сонародници да излезат да гласаат на референдум. Во меѓувреме, додава весникот, германскиот Бундестаг, реши да ја поддржи можната кандидатура на Македонија за прегпвори со ЕУ, истакнувајќи дека тоа треба да се направи во строги услови. „Македонија и Албанија веруваат во иднина во ЕУ“, вели насловот на грчка „ТА НЕА“. АВисоката претставничка на ЕУ за надворешни работи, Федерика Могерини, напредокот на Западен Балкан го оцени како „импресивен“, додава весникот. Во изданието „ЕФИМЕРИДА“, се вели дека „Граѓаните реагираа околу договорот за новото име на Македонија“, и дека „Реакцијата за потпишаниот договор меѓу Атина и Скопје, не запираат. ЕФИМЕРИДА најавива и нов протест за одбрана на името Македонија во Солун“. „Северна Македонија: Што губат, а што добиваат од договорот?“, се прашува во анализата изданието СТАР. Текстот цитира ...
| | веќе видена | слични

Името „Република Северна Македонија“ не го одобрува речиси една третина или 31 процент од 1.889 учесници во анкетата на бугарскиот портал „Днес.бг“, бидејќи според нив тоа може да биде основа за евентуални идни територијални претензии кон нивната земја. Новото име за западниот сосед, пак, безусловно го поддржуваат 17 отсто од анкетираните, а други 20 отсто го прифаќаат, но само со изрични гаранции од македонската страна дека таа нема да има територијални амбиции кон Бугарија. Ставот на 12 проценти од учесниците во ова истражување на јавното мислење е дека Бугарија не треба да се меша во поглед на името на соседот, зотшо тоа е прашање меѓу Грција и Македонија, па исправно е двете земји да се договорат за името. Секој петти или 19 отсто смета дека Бугарија не ни може да има какво и да влијание за ова прашање, имајќи го предвид меѓународниот притисок за брзо надминување на овој спор.
| | веќе видена | слични

Претставници на грчката влада ќе допатуваат денеска во Солун на митингот замислен како поддршка на СИРИЗА и насловен „Македонско: Придобивките од договорот и перспективите на Балканот“ . „Додека владата сé уште ги предизвикува прасположението на јавноста, тврдејќи дека постигнала добар договор за Македонците“, граѓаните на северна Грција – „вријат“ изразувајќи го секојдневно својот гнев секој ден за договорот, пишува порталот „In.gr“. Анкетите го одразуваат незадоволството од владата на СИРИЗА-АНЕЛ, а според последното истражување во сите провинции на источна, централна и западна „Македонија“ за името „Северна Македонија“ покажува дека 86 од испитаниците го отфрлаат договорот, а на „Независни Грци“(АНЕЛ) им се заканува исчезнување од политичката сцена поради „верноста“ кон СИРИЗА. Вчера во центарот на Солун се одржа протестен митинг против договорот од Преспа на кој демонстрантите бараа одбрана на„ хеленизмот на Македонија“. Членовите на „Движењето шепот“ ги повикаа граѓаните „да ги земат нивните свирчиња“ ...
| | веќе видена | слични

Грците ма северот од земјата, односно во регионот на грчка „Македонија“, и вечерва, со голем протест во Солун го изразуваат незадоволството од договорот Ципрас-Заев. Тие најпрво се собраа на плоштадот пред „Белата кула“ по што е предвиден марш пред американскиот конзулат во Солун и ,како што јавуваат грчки медиуми, пред канцелариите на пјРМ, на СИРИЗА и на „Независни Грци“ (АНЕЛ). Митингот во Солун доаѓа по десетицте одржани во помалите градови кои во изминативе денови. Додека гневот кај граѓаните расте, владата не ги слуша, пишува порталот „In.gr“. Протестот доаѓа само ден ден по најновата анкета која претставува „срам за СИРИЗАНЕЛ“ коалицијата, пишва порталот. Истражувањето, спроведено во сите префектури на источна, централна и западна Македонија за името „Северна Македонија“, покажува дека 86 проценти од испитаниците го отфрлаат договорот. Дури , 83 проценти сметаат дека прашањето не е решено, туку договорот го оптоварува и ги влошува работите. Запрашани со кој од деловите на договорот најмногу не се ...
| | веќе видена | слични

Резултатите од анкетата спроведена во сите префектури на источна, централна и западна Македонија (грчка „Македонија“ или Северна Грција – н.з.) околу името „Северна Македонија“, покажуваат дека 86 проценти од испитаниците се против постигнатиот договор. Дека се работи за лош договор сметаат 86 отсто од испитаниците, наспроти 12 отсто кои сметаат дека договорот е добар, пишува „Та Неа“. Во истата анкета, 83 проценти сметаат дека прашањето не е решено, туку договорот го оптоварува и го влошува работите. Запрашан со кој од деловите на договорот најмногу не се согласуваат, мнозинството од испитаниците (71 отсто) велат дека им пречи на сето она што го дала владата: името „Северна Македонија“, „македонска етничка припадност“ и „македонски“ јазик, додека само 7 отсто од анкетираните кои велат дека не им пречи. Конечно, 87 од испитаните (грчки –н.з.)„Македонци“, веруваат дека Грција му дала на Скопје повеќе од она што го добива, во споредба со само 2 отсто кои веруваат дека придобивките се повеќе од загубата.
| | веќе видена | слични

Илија Тодев од Македонски научен институт од Софија вели дека „не е многу сигурен“ оти во Македонија ќе признаат дека македонската нација е „болшевичка измислица“. „За Бугарија е важно дали на својот пат кон НАТО и ЕУ, а и како евентуален нивен член, Република Македонија ќе се однесува коректно кон минатото. Дали тие ќе признаат дека за македонска нација може да се зборува само од 1944 година, ќе признаат ли дека идејата за таква нација ѝ припаѓа на Коминтерната – таа е еден болшевички, комунистички изум. Ќе признаат ли дека во името на таа лажна македонска нација се извршени насилства, криминал, пролеана е крв… Не сум многу сигурен“, изјави Тодев за бугарското радио Дарик. Оценувајќи ја како правилен чекор поддршката од Бугарија за евроинтеграцијата на Македонија, историчарот нагласува дека Бугарска академија за науки (БАН) и Институт за национална историја (ИНИ) од Скопје веќе работат на заеднички проекти и „даваат пример за тоа како досегашните разлики можат да бидат надминати“. „Ако во Република ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Првите промени веќе се направени по потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција за името, откако Би-би-си на својата мапа земјава веќе ја означи како Северна Македонија. Би-Би-Си во својата репортажа посветена на договорот за името што го постигнаа Заев и Ципрас, го промени името на Македонија на својата мапа. Претходно на мапата името на земјата беше означено како Македонија, а откако беше потпишан договорот британскиот јавен сервис ја означи земјата како Северна Македонија. На мапата исто така е означен и регионот Македонија во Грција.
| | веќе видена | слични

Даниел Вачков, директор на Институтот за историски истражувања при Бугарската академија на науките и член на бугарскиот дел од Комисијата која треба да ги усогласува заедничката историја на Македонија и Бугарија во учебниците, вели дека името „Северна Македонија“ крие опасности од извесни претензии. Во емисија на БТВ, Вачков вели дека „Македонија никогаш не била поделена на Северна и на Јужна, туку на Вардарска, Пиринска и Егејска” . Тој затоа смета дека „извесно дека Пиринска Македонија географски се вклучува во идејата за Северна Македонија“. Но доцент Вачков вели дека името и не е толку опасно колку што се некои други аспекти. „Одамна во нивните (македонски) учебници е застапена една апсурдна теза, апсолутно неточна, со која растат поколенија. Во нив пишува дека Македонија била поделена меѓу балканските држави после балканските војни и дека Македонците во Пиринска Македонија биле потчинети и врз нив била извршена денационализација. Децата учат дека нивните браќа во Пиринска Македонија се репресирани од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Уште не ратификуван договорот со Грција, со кој беше усвоено името „Северна Македонија”, веќе ги донесува првите промени, пишува грчка „Ефимирида”, а пренесува република.мк Весникот пишува дека британскиот сервис Би-Би-Си, во претставување на договорот Ципрас-Заев „веќе го смени името на Скопје на мапата во Северна Македонија и дека тоа не се однесува на географскиот регион Македонија. Сервисот донесува две мапи, а првата е со име Македонија како што е земјава призната од голем број земји во светот и на како БЈРМ како што е призната земјата во ОН, пишува „Ефимирида”.мапата” во Северна Македонија и дека тоа не се однесува на географскиот регион Македонија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 388 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Последна шанса за Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: