ЕХФ тврди: Крај за Лазаров на ЕП


На твитер профилот на европската ракометна федерација беше објавена информација која нема да ги израдува фановите на македонската репрезентација.ЕХФ тврди дека натпреварот со Шпанија беше последен за нашиот капитен на ЕП. Лазаров замина на дополнителни прегледи во Загрњб и мала е веројатноста дека ќе настапи на следните одлучувачки дуели со Чешка и Данска утре и задутре.
| | веќе видена | слични

И покрај тоа што ги загубивме сите шанси за висок пласман, македонските ракометари играат одличен меч против Данска, резултатот на полувремето е нерешен 12:12.Македонските ракометари покажуваат убаво лице против Данска, во составот го немаме Кире Лазаров, но оние кои се на теренот играат сериозен ракомет кој покажува дека имаме иднина и без капитенот.Филип Кузмановски покажува дека требаше да добие минутажа и против Чешка, а одлична партија на голот има и Митревски кои впечаток е дека можеше да брани во финишот од вчерашниот меч кога не му одеше на Борко.Најефикасен во првото полувреме е Дејан Манасков со четири постигнати голови, Кузмановски има три, Талески два погодоци. Митревски има шест одбрани.Ристе Ѓорѓиевски,специјално од Вараждин за МКД
| | веќе видена | слични
6 копии

Македонските ракометари денеска во Вараждин против селекцијата на Данска го играат својот последен натпревар од главната фаза на Европското првенство. Со вчерашниот пораз од Чешка ги загубивме шансите за полуфинале, па селекторот Раул Гонзалес денеска целосно ќе го ослободи од обврските капитенот Кире Лазаров, на чие место, според информациите, ќе игра Гоце Ојлески, кој ќе дебитира на овогодишниот континентален собир. Инаку, репрезентацијата на Данска веќе има обезбедено полуфинале, а против нас ќе игра за првото место во групата. Нашиот капитен ја повреди задната ложа во почетните минути од дуелот со Шпанија во неделата, па имаше многу прашања околу неговиот настап за вчерашната пресметка со Чешка за на крајот Лазаров да се најде во составот. Сепак, тој не можеше да помогне од игра и изведуваше само пенали. Денешниот натпревар со данските рекометари е закажан за 18 часот и 15 минути, а во рамки од истата група ќе играат Германија и Шпанија, односно Словенија против Чешка.
| | веќе видена | слични
4 копии

Без капитенот Кире Лазаров македонската ракометна репрезентација ќе биде на вечерашниот дуел со Данска, последен од втората групна фаза на Европското првенство во Хрватска. На местото на Лазаров кој има повреда на задната ложа од бутниот мускул на десната нога, во тимот влегува Гоце Ојлески. Лазаров се повреди во неделата на средбата со Шпанија, а вчера против Чешка влегуваше само да изведе седмерци. Натпреварот Македонија – Данска се игра денеска со почеток во 18:15 часот.
| | веќе видена | слични

Стартот од соништата што македонските ракометари го имаа во првата фаза на европскиот шампионат во хрватска, се претвори во кошмар по поразот од чешка по кој и дефинитивно исчезнаа шансите за висок пласман. Ако поразот од Шпанија се сметаше за планиран, иако амбициите и тогаш беа високи, Чесите ни зададоа тежок удар со кој и дефинитивно не вратија во реалноста и не оставија на дното на табелата. Рака на срце, Македонија играше без капитенот Кирил Лазаров без кого тимот не е истиот, односно комплетно се менува целата тактика и концепт на играта. Македонскиот национален тим вечерва со данска ќе го одигра последниот меч на шампионатот по што се врака во Скопје. Ако се суди според разочарувањето во нашиот тим по синоќешниот пораз, Данска сега е двојно посилен фаворит од вообичаеното, особено што токму против нас ќе бара пласман во полуфиналето и борбата за медал. Доколку Македонија го претрпи и третиот пораз во низа тогаш најверојатно ќе го заземе 12-то место што можеби е разочарувачки ако се земе предвид што до ...
| | веќе видена | слични

Капитенот на македонската репрезентација, Кире Лазаров ќе отсуствува околу еден месец од ракометните терени поради повредата која ја доби на мечот со Шпанија. Лазаров синоќа беше во составот на Македонија, мечот со Чешка го преседе на клупата, но ги изведуваше пеналите. Капитенот нема да биде во составот за денешниот дуел со Данска, а ќе треба да паузура околу еден месец.Според резултатите на магнетната резонанца пред два дена во Загреб, десниот бек на македонската репрезентација ќе биде 2-4 недели во целосно мирување, а потоа ќе започне со тренинзи на рекуперација во својот клуб Нант.Македонија денеска против Данска го игра последниот натпревар од втората фаза на Европското првенство, со победа се уште ќе имаме шанси за третата позиција во групата, но тие се сведени само не теорија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Лазаров се повреди на натпреварот со Шпанија, во неделата и беше неизвесно дали воопшто ќе може да стапне на терен до крајот на шампионатот. Откако го загуби дуелот со Чешка, а со него и шансите за полуфинале, Македонија нема многу резултатски мотиви за играње, па затоа Кире Лазаров нема да ризикува, информира порталот Спорт1. Селекторот Раул Гонзалес ја искористи последната замена на Европското првенство да го извади Кире Лазаров од составот. Капитенот нема да биде меѓу 16-те за денешниот натпревар со Данска, а на негово место шанса ќе добие Гоце Ојлески. -Лазаров се повреди на натпреварот со Шпанија, во неделата и беше неизвесно дали воопшто ќе може да стапне на терен до крајот на шампионатот. Сепак, по два дена во Загреб на прегледи и третмани, синоќа излезе против Чешка, сам околку да ги изведува пеналите, потсетува порталот. Ојлески првпат ќе добие шанса и многу веројатно е дека ќе го почне вечерашниов меч, за да го одмени досега единственото лево крило во наата репрезентација, Дејан Манасков. Мечот ...
| | веќе видена | слични

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров, како што е познато, синоќа не настапи на мечот против Чешка поради повреда. Тој влезе во игра во три наврати, но само да изведе пенал. Јасно е дека тој ќе го пропушти и дуелот со Данска, откако селекторот Раул Гонзалез одлучи на негово место во тимот да го стави Гоце Ојлески. Кире Лазаров се повреди на мечот со Шпанија, а познати се и деталите околу незгодата која го одалечи од терените во најважните натпревари за нашата репрезентација на ова ЕП. Лазаров ќе мора да паузира помеѓу три и четири недели поради повреда на задната ложа. Резултатите од испитувањата во Загреб покажуваат дека нашиот капитен има руптура, односно делумно скинат мускул на задната ложа на десната нога, поради што ќе мора да мирува речиси еден месец. Тој ќе биде принуден комплетно да мирува во следниот период.
| | веќе видена | слични
3 копии

Откако го загуби дуелот со Чешка, а со него и шансите за полуфинале, Македонија нема многу резултатски мотиви за играње, па затоа Кире Лазаров нема да ризикува, информира порталот Спорт1. Селекторот Раул Гонзалес ја искористи последната замена на Европското првенство да го извади Кире Лазаров од составот. Капитенот нема да биде меѓу 16-те за денешниот натпревар со Данска, а на негово место шанса ќе добие Гоце Ојлески. -Лазаров се повреди на натпреварот со Шпанија, во неделата и беше неизвесно дали воопшто ќе може да стапне на терен до крајот на шампионатот. Сепак, по два дена во Загреб на прегледи и третмани, синоќа излезе против Чешка, сам околку да ги изведува пеналите, потсетува порталот. Ојлески првпат ќе добие шанса и многу веројатно е дека ќе го почне вечерашниов меч, за да го одмени досега единственото лево крило во наата репрезентација, Дејан Манасков. Мечот Данска – Македонија се игра од 18.15 часот.
| | веќе видена | слични

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров ќе мирува следниот месец, откако деталните резултати покажаа оштетување на десниот мускул. Лазаров се повреди на мечот со Шпанија на стартот од главната фаза на ЕП, но и повреден тој беше во составот за дуелот со Чешка и ги шутираше пеналите. Десниот бек ќе го пропушти вечерашниот дуел со Данска, а неговото место ќе го заземе Гоце Ојлески. На терените македонскиот репрезентативец ќе се врати кон крајот на месец февруари.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕХФ тврди: Крај за Лазаров на ЕП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: