Утре /10.07.2017 година, понеделник/, во 10:30 часот, на крстосницата помеѓу бул. Србија и ул. Христо Татарчев (поранешна последна автобуска станица број 24 и пункт на ЈП „Улици и патишта“ ), градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски ќе изврши увид во градежните работи на проектот за продолжување на булевар Србија.
| | веќе видена | слични

Утре /17.07.2017 година, недела/ во 11 часот, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски ќе присуствува на почетокот на реконструкцијата на главната улица во н.м. Глумово во Општина Сарај.
| | веќе видена | слични

Утре /16.07.2017 година, недела/ во 12 часот, во канцеларијата за состаноци на градоначалникот на Град Скопје /бул. Илинден 82, барака 4/ градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и повеќе сопственици на угостителски објекти ќе одржат прес-конференција за забавата летна програма.
| | веќе видена | слични

Во населеното место Сингелиќ во Скопје почна изградбана атмосферска канализација и нова водоводна мрежа на улицата број 28. На почетокот на градбата присуствуваат градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски. Станува збор за проект во чија реализација учествуваат Градот Скопје, Општина Гази Баба и ЈП „Водовод и канализација“. Општината ќе го изврши ископот, а монтажата и поставувањето на водоводот и атмосферската канализација ќе го изврши ЈП „Водовод и канализација“. По завршување на изградбата на амосферската и водоводната мрежа, ќе се изврши санација на улицата 28 со средствата што Градот Скопје ги издвои за санација на оштетената инфраструктура во сите населени места кои претрпеа штети за време на поплавите минатиот август.
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски, денеска /14.07.2017 година, петок/ присуствуваа на почетокот на градежните работи за изградба на атмосферска канализација и нова водоводна мрежа на улицата број 28 во населеното место Сингелиќ. Станува збор за проект во чија реализација учествуваат Градот Скопје, Општина Гази Баба и ЈП „Водовод и канализација“. Општината ќе го изврши ископот, а монтажата и поставувањето на водоводот и атмосферската канализација ќе го изврши ЈП „Водовод и канализација“. По завршување на изградбата на амосферската и водоводната мрежа, ќе се изврши санација на улицата 28 со средствата коишто Градот Скопје ги издвои за санација на оштетената инфраструктура во сите населени места кои претрпеа штети за време на поплавите минатиот август.
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и директорот на ЈП „Улици и патишта“, Синиша Ивановски, денеска /05.07.2017 година, среда/ извршија увид во градежните работи на првата фаза од капиталниот проект за продолжување и изградба на булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ во општина Бутел. Новиот дел од булеварот „Христијан Тодровски Карпош“ се гради на потегот од крстосницата со булеварот „Босна и Херцеговина“ до крстосницата со улицата „Натанаил Кучевишки“ во должина од 1.000 метри. - Ова е првиот новопроектиран булевар којшто се реализира на територијата на Скопје по подолг период, додека преостанатите беа проширување на постојните улици. Новиот булевар ќе биде со вкупна ширина од 40 метри, ќе има 6 сообраќајни ленти од по 3,5 метри, а ќе има и велосипедски патеки од двете страни на булеварот со ширина од 2,5 метри. По должината на булеварот ќе има пешачки патеки од двете страни со променлива ширина, како и средишно зеленило. На новиот булевар ќе биде поставено и ново улично осветлување, ...
| | веќе видена | слични

Утре /13.07.2017 година, четврток/ во 11 часот, во „Соул кичен бар“ (Soul Kitchen Bar) (ГТЦ - Кеј 13 Ноември) градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски ќе оствари средба со повеќе сопственици на угостителски објекти.
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, како и градоначалничката на општината Гази Баба, Билјана Беличанец-Алексиќ, извршија увид во градежните работи на пробивањето на булеварот Србија. Со овој проект се врши проширување и реконструкција на булеварот Србија, од кружниот тек кај Цементарницата до улицата Христо Татарчев, а на крајот од овој булевар ќе се изгради нов кружен тек меѓу булеварот Србија, улицата Христо Татарчев и поголем број улици и краци. - Ова е втора фаза на проширување на булеварот Србија што се одвива овие осум години, претходно овој булевар се прошири од крстосницата со бул. Јане Сандански и Видое Смилевски-Бато во Аеродром до кружниот тек, кај цементарницата. Сега, во оваа втора фаза, булеварот Србија се проширува на потег со должина од 868 метри, каде што ќе се добијат четири сообраќајни ленти. Со ова конечно булеварот Србија ќе биде завршен и изграден по целата негова должина. Покрај проширувањето на коловозот и новиот кружен тек, со градежните работи се врши и реконструкција на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Градоначалниците на Град Скопје и општина Кисела Вода, Коце Трајановски и Билјана Беличанец Алексиќ, извршија увид во градежните работи на пробивањето на булеварот Србија до улицата Христо Татарчев и изградбата на нов кружен тек Проширувањето и реконструкција на булеварот „Србија" од кружниот тек кај Цементарницата до улицата „Христо Татарчев" и изградбата на нови кружен тек е во завршна фаза. Како што соопшти Град Скопје, на крајот од булеварот е предвидено изградба на нов кружен тек меѓу булеварот „Србија", улицата „Христо Татарчев" и поголем број улици и краци. Увид во градежните работи на пробивањето извршија градоначалнкот на Град Скопје Коце Трајановски и општина Кисела Вода Билјана Беличанец Алексиќ. Градоначалникот Трајановски изјави дека во втората фаза булеварот „Србија" се проширува на потег со должина од 868 метри, каде ќе се добијат четири сообраќајни ленти. - Со ова, конечно булеварот „Србија" ќе биде завршен и изграден во целата негова должина. Покрај проширувањето на коловозот и новиот кружен ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Булеварот Србија наскоро ќе биде завршен и изграден по целата негова должина, најави денеска скопскиот градоначалник Коце Трајановски, кој изврши увид во градежните работи на пробивањето на булеварот Србија до улицата „Христо Татарчев“ и изградбата на нов кружен тек. „Покрај проширувањето на коловозот и новиот кружен тек, со градежните работи се врши и реконструкција на повеќе улици кои влегуваат во новиот кружен тек, се градат пешачки и велосипедски патеки, се поставува ново улично осветлување, а во тек е изградбата на целосно нова атмосферска канализација. На терен се работи интензивно и изградбата се одвива според предвидената динамика и сите работи ќе завршат во предвидениот рок “, најави градоначалникот Коце Трајановски. Градоначалничката на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец-Алексиќ, изјави дека со реализацијата на овој проект ќе се зголеми безбедноста во сообраќајот бидејќи на местото на коешто се гради новиот кружен се создаваше сообраќаен метеж. „Сакам да напоменам и дека паралелно со овие ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Прогнозира ли професорката Тања Каракамишева, неуспех на претседателските избори за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска? Имено, таа на својот твитер ...
сите 174 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 197 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Покана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: