2 копии

Утре /03.07.2017 година, понеделник/ во 10:30 часот, на улица 16 Македонска бригада (кај ресторан Дојрана), градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски ќе изврши увид во градежните работи на атмосферска канализација.
| | веќе видена | слични

Утре /10.07.2017 година, понеделник/, во 10:30 часот, на крстосницата помеѓу бул. Србија и ул. Христо Татарчев (поранешна последна автобуска станица број 24 и пункт на ЈП „Улици и патишта“ ), градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски ќе изврши увид во градежните работи на проектот за продолжување на булевар Србија.
| | веќе видена | слични
6 копии

Новиот дел од булеварот „Христијан Тодровски Карпош“ се гради на потегот од крстосницата со булеварот „Босна и Херцеговина“ до крстосницата со улицата „Натанаил Кучевишки“ во должина од 1.000 метри. - Ова е првиот новопроектиран булевар којшто се реализира на територијата на Скопје по подолг период, додека преостанатите беа проширување на постојните улици. Новиот булевар ќе биде со вкупна ширина од 40 метри, ќе има 6 сообраќајни ленти од по 3,5 метри, а ќе има и велосипедски патеки од двете страни на булеварот со ширина од 2,5 метри. По должината на булеварот ќе има пешачки патеки од двете страни со променлива ширина, како и средишно зеленило. На новиот булевар ќе биде поставено и ново улично осветлување, односно ќе се постават 76 столба во висина од 10 метри, а ќе биде поставена и нова хоризонтална и вертикална сигнализација – кажа градоначалникот Трајановски. Реализацијата на овој проект тече според предвидената динамика, а денеска започна асфалтирањето на една делницата на овој булевар. Градоначалникот ...
| | веќе видена | слични

Ќерамидница ќе добие нова атмосферска канализација на улицата 513, која води кон скопскиот саем во општината Гази Баба. Како што велат од градот, со ова ќе се реши горливиот проблем што го имале жителите на оваа населба. Атмосферска канализација се гради од „Дојрана“ до реката Вардар и од поранешен „Пролетер“ до реката Вардар. - Оваа атмосферска канализација се прави затоа што имаме две црни точки или две критични точки што се јавуваат при обилни дождови, односно едната е кај „Дојрана“, а другата е на булеварот Александар Македонски, меѓу „Континентал“ и семафорите кај Автокоманда. Должината на овој зафат е 550 метри, а рокот за изградба е 60 дена. Инвеститор на проектот е ЈП „Водовод и канализација“ и за неговата реализација се издвоени околу 25 милиони денари. На терен работат екипите на „Бауер БГ“ - изјави градоначалникот Коце Трајановски.Градот исто така ги информира граѓаните дека додека траат градежните зафати ќе има променет сообраќаен режим што треба да го почитуваат.
| | веќе видена | слични

Скопскиот градоначалник Коце Трајановски денеска изврши увид во градежните работи на првата бфаза од проектот за пробивање на булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ во Бутел. За реализација на првата фаза на овој капитален проект, Град Скопје издвои 160 милиони денари или околу 2,6 милиони евра,
| | веќе видена | слични
5 копии

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски и директорот на ЈП „Улици и патишта" Синиша Ивановски извршија увид во градежните работи на првата фаза од капиталниот проект за продолжување и изградба на булеварот „Христијан Тодоровски-Карпош" во општина Бутел Новиот дел од булеварот „Христијан Тодоровски-Карпош" се гради на потегот од крстосницата со булеварот „Босна и Херцеговина" до крстосницата со улицата „Натанаил Кучевишки" во должина од 1.000 метри. Булеварот ќе биде со вкупна ширина од 40 метри, ќе има 6 сообраќајни ленти од по 3,5 метри, а ќе има и велосипедски патеки од двете страни со ширина од 2,5 метри. По должината на булеварот ќе има пешачки патеки од двете страни со променлива ширина, како и средишно зеленило.Ќе биде поставено ново улично осветлување, 76 столба во висина од 10 метри, а ќе биде поставена и нова хоризонтална и вертикална сигнализација. Трајановски очекува градежните работи на овој проект да бидат завршени во текот на оваа година. - Новопроектираниот булевар „Христијан ...
| | веќе видена | слични

Американската вселенска агенција (НАСА), вчера прослави една година од пристигнувањето на вселенското летало Џуно, на Јупитер, пренесуваат медиумите од САД. Во текот на изминатава година, Џуно неуморно собираше податоци и го набљудуваше гасниот џин, каде што пристигна на 4 јули 2016 година, откако го заврши своето речиси петгодишно патување.За да се сфати подобро тежината на задачата на Џуно, треба да се напомене дека сондата има строго елиптична орбита околу Јупитер. Поради огромната гравитациска сила на планетата, орбитата трае 53,5 дена. За време на мисијата, Џуно се доближува до Јупитер на растојание од 3.400 километри, додека неговата најголема оддалеченост е осум милиони километри.Информациите што ги собира Џуно се од огромна важност за истражувањето на Јупитер, овозможувајќи добивање на фотографии и видеа од планетата, кои беа објавени во мај годинава. Покрај општите карактеристики на планетата, леталото ја истражува и бурата на површината на планетата, како и јадрото на Јупитер.Бурата е општопознат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денес /05.07.2017 година, среда/, во 12:30 часот, на крстосницата помеѓу бул. Христијан Тодоровски Карпош и ул. Босна и Херцеговија, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски ќе изврши увид во градежните работи на првата фаза од проектот за пробивање на бул. Христијан Тодоровски Карпош во Бутел.
| | веќе видена | слични

Реконструкција на локална улица во населеното место Пиперево и изградба на нова улица во населеното место Нова Маала се дел од тековните градежни активности во општина Василево. Како што соопштуваат локалните власти, во Пиперево се реконструира улицата која од центарот на селото води кон црквата со должина од околу 250 метри и ширина од шест метри. Улицата е со атмосферска и фекална канализација која веќе е поставена. - Она што следува во наредниот период е поставување ивичници на подземна електрична инсталација за потребите на уличното осветлување, бекатонски патеки од двете страни на улицата и асфалтирање, изјави градоначалникот Ванчо Стојанов. Паралелно се одвиваат и градежните активности на улицата во населеното место Нова Маала. Оваа улица почнува од спојот со постојната асфалтирана улица и е во должина од 398 метри, ширина четири метри, бекатонски патеки од по половина метар и канал за прифаќање на атмосферските води по целата должина на улицата. Во моментот се изведуваат градежните активности на ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски, извршија увид во градежните работи на новата атмосферска канализација што се гради по дел од улицата број 513 во населбата Ќерамидница, што води кон Скопски саем, во општината Гази БабаГрадоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски, извршија увид во градежните работи на новата атмосферска канализација што се гради по дел од улицата број 513 во населбата Ќерамидница, што води кон Скопски саем, во општината Гази Баба.-Денеска присуствуваме на почетокот на изградбата на атмосферска канализација од Дојрана до реката Вардар и од поранешен Пролетер до реката Вардар. Оваа атмосферска каализација се прави затоа што имаме две црни точки или две критични точки што се јавуваат при обилни дождови, односно едната е кај Дојрана, а другата е на булеварот Александар Македонски меѓу Континенрал и семафорите кај Автокоманда. Со изградбата на овој атмосферски ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Овде се гледа веднаш дека затаија институциите во овој случај, мислам дека не е постапено по стандардите како што треба. Прво, каде исчезнал метил акрилатот ...
сите 235 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 139 | | | веќе видена

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница, едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб на ...
сите 69 | | | веќе видена

Вчера на улицата „Ванчо Прќе“ во Штип, мотоцикл управуван од 47-годишен штипјанец, удри во паркирано патничко моторно возило со штипски регистарски ознаки, по ...
сите 192 | | | веќе видена

Нема да се создаде голема коалиција порачаа шпанските социјалисти и конзервативци, иако на парламентарните избори ниту една партија не доби доволен број ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Покана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: