Трибина - `Rocken'roll-от како soundtrack за новото Министерство за култура`


Во Џебното кино на Младинскиот Културен Центар во Скопје утре во 17 часот ќе се одржи трибина насловена "Rocken'roll-от како soundtrack за новото Министерство за култура". Модератор на трибината е Тошо Филиповски а е во организација на Центарот за архивирање на македонската музика. На трибината покрај министерот за култура Роберт Алаѓозовски ќе учествуваат Џабир Дерала од НВО " Цивил", Виолета Симјановска, професор на University Of Arts - Helsinki, Др. Јулијана Папазова, професор на Факултет за Музичка Уметност, Влатко Стефановски, музичар,Петар Младеновски, музичар, Петрит Сарачини, музичар. Теми на дебатата се реално ли е да е очекуваме сериозно свртување на курсот на Министерство за култура од досегашниот турбо фолк маниризам, положбата на рок музиката како јавна потреба со исклучителна долга традиција и неоспорен квалитет, во идната стратегија на Министерството за Култура, потоа инсистирање на подобрување на положбата на рок музичарите и нивниот статус во општеството низ постоечките или нови програми на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Министерството за култура појаснува дека минатата недела објавило повик до националните институции да ги достават нацрт - програмите за нивната работа за 2018 година, кој се однесува исклучиво на националните установи, кои се финансираат преку Министерството. Со соопштението, посочуваат од Министерството, се повикуваат националните установи од културата да достават нацрт - програми за 2018-та. Од Министерството наведуваат дека повикот не е конкурс за финансирање на проекти од национален интерес од областа на културата за 2018-та. - Имено, се работи за законска обврска, пропишана според член 70 став 1 од Законот за култура, според кој директорите на националните установи во јуни во тековната година до Министерството за култура ги доставуваат нацрт - годишните програми на националните установи за наредната година. Според истиот член од Законот за култура (став 2 и 4), во повикот до националните установи објавен минатиот петок од страна на Министерството за нацрт - годишната програма, тие се информираат за ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Скопје, 13 јуни 2017 (МИА) - ВМРО-ДПМНЕ бара од министерот за култура Роберт Алаѓозовски да соопшти дали и кога ќе преземе мерки за санација на објектот во кој е сместено Министерството за култура. Пратеникот Крсте Јовановски го обвини за негрижа кон културното наследство зашто изјавил дека нема да се санира фасадата на Министерството на кое стојат боите од Шарената револуција и побара министерот да ја преиспита одлуката. - Зградата во која е сместено Министерството за култура е објект кој датира од 30-тите години на минатиот век, со третман на заштитено значајно културно наследство, кое како такво државата има обврска да го одржува во форма каква што била во моментот на прогласување за објект кој е значајно културно наследство, рече Јовановски на прес-конференција, додавајќи дека непостапувањето и негрижата за културно наследство е кривично дело. Пратеникот додаде дека државата води кривично судски процес против сторителите, а Министерството за култура во постапка побарува штета за санирање на објектот во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од Министерството за култура објаснуваат дека повикот не е конкурс за финансирање на проекти од национален интерес за следната година, туку се работи за законска обврска. Од Министерството очекуваат да ги добијат првичните верзии на програмите, кои ќе ги изразуваат, пред се, предлозите на директорите и менаџерските тимови и дека ќе добијат увид во нивните визии, амбиции, планови, но и програмски преференции и рутини. Оттаму додаваат дека при утврдени сериозни неправилности во работењето на установата, можно е да следи промена на раководниот кадар Министерството за култура минатата недела објави повик до националните институции од културата (кои се финансираат преку Министерството) да ги достават нацрт-програмите за нивната работа за 2018 година. Од Министерството објаснуваат дека повикот не е конкурс за финансирање на проекти од национален интерес од областа на културата за следната година, туку се работи за законска обврска, пропишана според член 70 став 1 од Законот за култура. Според овој Закон ...
| | веќе видена | слични

– Зградата во која е сместено Министерството за култура е објект кој датира од 30-тите години на минатиот век, со третман на заштитено значајно културно наследство, кое како такво државата има обврска да го одржува во форма каква што била во моментот на прогласување за објект кој е значајно културно наследство, рече Јовановски на прес-конференција, додавајќи дека непостапувањето и негрижата за културно наследство е кривично дело. Пратеникот додаде дека државата води кривично судски процес против сторителите, а Министерството за култура во постапка побарува штета за санирање на објектот во износ од околу 500.000 денари, сума која, рече тој, е потребна за санирање на објектот врз основа на официјална проценка на Бирото за судски вештачења. – Ова значи дека министерот Алаѓозовски свесно со оваа негова изјава сака да најави и повлекување на побарувањето за штета кое го има Министерството за култура за санација на објектот. Тоа само по себе е кривично дело согласно член 353 од Кривичниот законик на Република ...
| | веќе видена | слични

Националните установи треба да ги достават нивните предлози до крајот на овој месец. Бидејќи времето за пополнувањето на апликацијата во законски утврдениот рок е релативно кусо, од министерството очекуваат дека првична верзија на програмата, ќе ги изразува, предлозите на директорите и менаџерските тимови во националните установи. Согласно законот, министерот во наредниот период, ќе формира комисии од еминентни авторитети во своите области, чии имиња, наспроти досегашната  пракса,  ќе и бидат соопштени  на јавноста. Овие комисии ќе ги разгледаат нацрт – програмите, а потоа, врз основа на нивните предлози, министерот ќе донесе решенија за утврдување на предлог - програмите на установите во рок од 45 дена од донесување на буџетот на РМ. Во претстојниот период, ќе следува темелно преиспитување на работата на досегашните раководства на националните установи, врз основа на извештаите што како нивна законска обврска треба да ги достават на почетокот на месец јули. При утврдени сериозни неправилности во работењето ...
| | веќе видена | слични

Револтот и вриежот што се создадоа по петочната објава на годишниот конкурс на Министерството за култура, кај уметниците што треба да конкурираат со свои проекти до националните институции, според министерот за култура, Роберт Алаѓозоски, е непотребен бидејќи станува збор за погрешно толкување на нештата. Имено, уметниците што треба да конкурираат, како што дознава Макфакс, негодуваа бидејќи ќе треба да ги пријавуваат своите проекти за поддршка пред институции чии директори, како што велат, „се знае дека играа по партиска логика и нема никаква промена, доколку и досега им ги одбивале проектите, тиа пак да конкурираат“. Но, на денешниот брифинг на министерот за култура тој смирува: „Погрешно е протолкувана објавата на годинешниот конкурс. Секако дека не смее да има административна задршка на тековните активности во Министерството за култура, и следствено на тоа ги запазуваме роковите. Овој конкурс е за националните институции, а не за поединците. И молам за трпение бидејќи во наредните три месеци ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски има намера да ја обедини рокенрол заедницата На трибината насловена како „Рокенролот како саундтрак за новото Министерство за култура“, учествуваа голем број истакнати уметници меѓу кои: Влатко Стефановски, Пеце Младеновски, Петрит Сарачини, Тошо Филиповски и Џабир Дерала. Овие уметници остро го нападнаа изоставувањето на рокенролот од нашата култура и форсирањето на турбофолкот. Според нив, рокенролот е непријател на секоја диктатура, па затоа и бил отстранет од нашата култура. Токму поради тоа, многу од нашите истакнати „рокери“ биле исфрлени од сцената. Најдобриот македонски гитарист, Влатко Стефановски излезе со свој предлог, да секој уметник кој има издадено авторски труд, да биде награден, со тоа што би се ослободил од данок. Пеце Младеновски, пак остро ги нападна честите посети на српските турбофолкери, Карлеуша, Цеца и Аца Лукас. Како што и самиот изјави: „Честите настапи на некакви Карлеуши, Аца Лукас, Цеца, се недозволиви. Точно е дека се масовно посетени, ...
| | веќе видена | слични

Истакнати музичари, новинари, професори и консументи на рокенрол културата од Македонија учествуваа на трибина насловена „Рокенролот како саундтрак за новото министерство за култура“. Во дебатата учествуваше и новиот министер за култура Роберт Алаѓозовски, а за проблемите што ги мачат „рокерите“ разговараше и гитаристот Влатко Стефановски, Пеце Младеновски, Петрит Сарачини, Тошо Филиповски и Џабир Дерала. Учесниците во дебатата истакнаа дека рокенролот е непријател на секоја диктатура, па затоа тој максимално беше отстранет од сите институционални рамки и многумина уметници беа исфрлени од сцената, а исто така посочија дека новото Министерство за култура треба да се избори за подобар статус на уметниците, стимулирање на музичките рокенрол изданија и заштитата на авторските права. Гитаристот Влатко Стефановски вели дека, секој уметник што самиот објавил песна, насликал слика или направил каков било уметнички производ треба да биде ослободен од данок. - Државата треба да има мерки за стимулирање на уметноста и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Пејачот Шабан Шаулиќ ќе биде закопан во петок, на 22-ри февруари, во алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград, пренесуваат српските медиуми. ...
сите 196 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трибина - `Rocken'roll-от како soundtrack за новото Министерство за култура`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: