Новогодишните празници и храната

Новата Година се ближи, а со неа и многу празнични денови кои се неизоставно поврзани со куќа преполна со добра храна и слатки, полнење на чиниите по втор, па и по трет пат, поголема количина на алкохол. Празничното расположение и вековната традиција за прејадување задолжително резултираат со прејадување, што го оптеретува телото со вишок на енергија (калории), и сето тоа под изговор дека почнуваме со диета веднаш после празниците. И самите знаете колку е тешко да им се одолее на новогодишните слатки залачиња (кои секогаш ги има во изобилие) и како прославувањето на новата година обично се претвора во долготрајно седење и конзумирање на големи количини на храна која е масна и слатка, а да не ги споменуваме неумерените количини на алкохолни пијалоци. Во секој случај, таквото прејадување или пребрзо јадење создава напнатост во системот за варење, поради што се пореметува процесот на варење на храната и се зголемува притисокот во желудникот. Овој притисок го отвара долниот мускул на хранопроводникот, што ...
| | веќе видена | слични

10 штетни ефекти од прескокнување појадок Веројатно сите сте ја чуле онаа изрека дека појадокот е најважниот оброк на денот. Но, колкумина од вас го следат ова? Во обид да го намалиме внесот на нето-калории и да ја исполниме целта да бидеме слаби, голем дел од нас имаат тенденција да го прескокнуваат појадокот. Не постои несогласување дека ова ќе даде резултати, но само привремени. Значи, зошто е лошо? Кои се ефектите од прескокнување на појадокот? Лошо за срцето: Според една студија, мажите кои прескокнуваат појадок имаат околу 27% повеќе шанси за срцев удар, во споредба со оние кои јадат наутро. Пропуштањето здрав појадок го зголемува ризикот од срцев удар. Луѓето кои избегнуваат појадок, исто така имаат зголемена подложност кон хипертензија, што доведува до затнување на артериите. Ова, од друга страна, ги става на зголемен ризик од развој на хронични кардиоваскуларни здравствени состојби, вклучувајќи го и мозочниот удар. Повисок ризик од дијабетес тип 2: Факултетот за јавно здравје на Универзитетот ...
| | веќе видена | слични

Постои мислење дека оревите содржат многу маснотии, но едно ново истражување би можело да го промени тоа. Имено, храната богата со незаситени масти, какви што се наоѓаат токму во оревите, има исто или слично влијание на губењето на тежината како и диетата без маснотии. Истражување на докторката Шерил Рок, од Универзитетот во Калифорнија, дошло до заклучок дека храната која содржи ореви позитивно влијае на нивото на холестерол во организмот. „Едно од изненадувачките откритија во ова истражување, е тоа дека, и покрај тоа што оревите се богати со масти и имаат доста калории, диетите богати со ореви по бројот на изгубени килограми би можеле да се изедначат со диетите со намалено внесување на маснотии“, вели Рос. „Земајќи ги во предвид резултатите до кои дојдовме, како и претходното проучување на влијанието на оревите на здравјето на срцето и тежината, можеме слободно да констатираме дека рака ореви дневно би била од голема корист“, додаде таа. Докторката Рок набљудувала група од 245 дебели жени, кои учествувале ...
| | веќе видена | слични

Списанието „Lancet“ ги објави резултатите од истражувањето кое вклучило 135.000 возрасни лица од различни страни на светот, кое тврди дека луѓето кои ги исфрлиле мастите од исхраната живеат покусо од оние кои конзумираат кашкавал, сирења, путер и месо. Додека до неодамна тезите беа дека заситените масти влијаат на зголемувањето на нивото на холестерол, сега се актуелни сосема спротивни тези поткрепени со факти и докази. Потврдено е дека луѓето кои ги исфрлиле мастите, исхраната ја базирале главно на јагленохидрати сметајќи дека е поздрава. Но, ваквата исхрана – тврди новото истражување – е всушност најнездрава исхрана. Резултатите од истражувањето на канадските научници се претставени на Европските здруженија на кардиолози, научен настан кој се одржал во Барселона. „Веќе со децении насоките за здрава исхрана се фокусираат на намалување на мастите и заситените масни киселини, но на организмот му требаат масти, тие содржат витални киселини кои имаат важна улога во организмот. Кога внесот на масти значително ...
| | веќе видена | слични

Доколку сте загрижени дека божикните пости ќе ви го исцрпат организмот, тогаш се грижите без причина. Уште повеќе, постот може да има добро влијание врз вашето тело. Хормон за раст Концентрацијата на хормонот за раст во крвта може, благодарение на ваквиот начин на исхрана да се зголеми и до неколку пати. А на сите им е познато дека колку е поголемо нивото на овој хормон, толку е поголема веројатноста дека ќе согориме уште повеќе масти и дека мускулите ќе пораснат уште побрзо. Детоксификација на организмот Доколку досега не сте постеле, размислете за оваа опција, затоа што на овој начин ќе го исчистите својот организам од токсини. Од време на време на нашиот организам му е потребен одмор од производите богати со масти. Трик за… долговечност? Постојат стотици студии што покажуваат дека животните што се хранат со помал број калории живеат подолго, изјави за WebMD Џоел Фурман, автор на книгата „Јади за да живееш: Револуционерен план за пост и контролирано слабеење“. Овие истражувања се спроведени на голем број ...
| | веќе видена | слични

Како да го подобрите квалитетот на млекото Совет број 1 е одморот. Обидете се колку можете повеќе да одмарате. Уморот е непријател на млекото. Кога вашето бебе одмара, обидете се и вие да преспиете. Не се обидувајте да завршите премногу обврски и избегнувајте премногу гужва. Така ќе си го обезбедите квалитетот на млекото. Веројатно дека нема да ви биде потребна некоја поголема промена во вообичаената здрава исхрана. Една од прекрасните особини на мајчиното млеко е што е совршена храна за бебето, дури и кога исхраната на мајката не е совршена. Сепак имајте во предвид дека ако не внесувате доволно храна или ако јадете еднолична храна, тоа може да се одрази врз квалитетот и квантитетот на вашето млеко. Дали е потребно да внесувате повеќе калории додека доите? Да, доењето бара поголем внес на калории. Обично се потребни дополнителни 400-500 калории дневно. Многу доилки чувстуваат засилен глад заради зголемената потреба од храна. Не е потребно да броите калории, вашето тело ќе ви каже дека е гладно. Добро е да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од оној момент кога ќе ги отворите очите во првите утрински часови, со мали чекори можете да започнете да согорувате калории. Како што пишува “Run Healthy Lifestyle”, согорувањето на калориите не значи дека треба да гладувате или да ги одложувате оброците, туку само да ја промените утринската рутина, со цел да ги елиминирате вишокот килограми. Во продолжение ви претставуваме пет совети кои на почетокот можеби ќе ви бидат обврска, но подоцна ќе прераснат во навика. Трчајте Потребно е да се истакне дека нема потреба од преголем напор, ниту повеќечасовно вежбање. Доволно е да почнете да трчате околу вашето место на живеење или да вежбате на опремата која ја имате дома. Оваа навика во утринските часови ќе ви помогне да го забрзате метаболизмот. Интензивирајте го тренингот Поединечни студии покажуваат дека доволно е да се вежба само две и пол минути, но со висок интензитет, со што се согоруваат повеќе од 200 калории. Вежби за мускули Најдобар начин да се потрошат калориите во текот на целиот ден е да го забрзате ...
| | веќе видена | слични

Ако сакате да ослабете, но секогаш мора да грицкате нешто, време е во вашата исхрана да воведете една намирница. Секако, во прашање се јаткасти плодови, поточно ореви. Многу мислат дека оревите содржат многу маснотии, но најновото истражување покажа други резултати. Истражувањето го спроведи универзитетот во Калифорнија и се утврди дека оревите се тајно оружје за отстранување на маснотите од стомакот. Доктор Керил Рок одлучил да стави 245 жени на три различни диети. Една диета вклучувала храна која содржи помалку маснотии, а повеќе јаглехидрати, додека другата била ориентирана на храна која содржи помалку јаглехидрати, а повеќе масти и на крај диета која вклучува консумација на ореви. A post shared by J. (@karolinaaa_234) on Dec 28, 2017 at 4:06am PST Заклучокот е следен: „Иако оревите се богати со масти и калории, диетата на која се консумирани се покажала еднакво успешна и се утврдило дека жените кои биле на таа диете јаделе помалку маснотии“. Наскоро детално ќе се проучува влијанието на оревот врз телото, ...
| | веќе видена | слични

Симнувањето на празничните килограми не мора да биде невозможна мисија. Доволно е да си зацртате две едноставни цели – да го намалите внесувањето на јагленохидратите и да пиете повеќе вода. Празничните колачи и обилните оброци на кои им се препуштаме во текот на Нова година и Божик секогаш одново ни предизвикуваат гризење на совеста поради прејадувањето, но и страв од празничните килограми од кои никако не можеме да се ослободиме. Еве неколку вистини и лаги за тоа колку всушност новогодишните и божикните празници влијаат врз нашата тежина… МИТ: Повеќето луѓе значително се здебелуваат за Нова година и Божик Истражувањето кое е спроведено оваа година на еден универзитет во Тексас, во текот на шест недели (од крајот на ноември до Нова година) ја следело измената на тежината на 48 мажи и 100 жени на возраст од 18 до 65 години. На почетокот и на крајот на истражувањето научниците ја измериле тежината на испитаниците и процентот на маснотии во нивното тело. Просечно, испитаниците добиле 680 грама (мажите околу ...
| | веќе видена | слични

Некои луѓе едноставно не можат да заспијат „на празен стомак“, односно да си легнат пред да грицнат нешто. За среќа, некои видови храна се дозволени пред спиење, пред сѐ бидејќи не дебелеат и не го оптоваруваат желудникот. Сепак, нутриционистите препорачуваат ова да не ви биде изговор и да го ограничите времето на внесување храна на најмалку два часа пред спиење. Од листата на дозволена храна, почнуваме со моцарела. Во едно топче има нешто помалку од 100 калории, 6 грама протеини и само еден грам јаглехидрати. Со моцарела сирењето ќе внесете и калциум и витамин D, а најдобро од сѐ е што шансите да се прејадете се минимални, ако земете мало пакување од неколку топчиња. Ако не поднесувате млечни производи, половина шака бадеми или ореви ќе ви бидат од голема помош. Содржат доста здрави масти, протеини, витамин Е, селен и магнезиум и ќе ве заситат брзо. Вашиот избор за ужинка пред спиење главно треба да содржи протеини, а да одбегнувате храна богата со јаглехидрати.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рашела Мизрахи, која вчера рано наутро беше разрешена од министерка за труд и социјална политика, и беше постојано мета на антисемитски напади од лица блиски ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 169 | | | веќе видена

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ го обезбедила последниот глас што недостигаше за донесување на Законот за јавно обвинителство, кој денеска беше усвоен со ...
сите 183 | | | веќе видена

Претседателот на Европски совет Шарл Мишел вечерва организира неформална вечера за лидерите од Европската Унија и од Западен Балкан. Според него состанокот е ...
сите 596 | | | веќе видена

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите. ...
сите 325 | | | веќе видена

Вардар одигра перфектен меч против Мотор Запорожје и го обезбеди пласманот во осминафиналето на Лигата на шампионите, но за таа брилијатна партија дојдоа и ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новогодишните празници и храната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: