Адеми: Време е за вистински одлуки за зачувување на ЕУ перспективите


Македонија поради политичката криза првпат после 20 години напредок се соочува со опасност да назадува во евроинтеграциите. Време е за правилни одлуки од политичарите во насока на задржување на евроинтеграцискиот пат, но и подготвеност од ЕУ за носење одлуки за проширување. Ова го истакна вицепремиерот за евроинтеграции Арбр Адеми во воведното излагање на студентскиот натпревар во ораторство на тема "Ја познавам ли доволно ЕУ?" организиран од Европското движење во Република Македонија, Филозофскиот факултет, Фондацијата Конрад Аденауер и Делегацијата на ЕУ во Македонија. - Силно сум разочаран дека Република Македонија 9 Мај - Денот на Европа првпат го слави во вакви тешки кризни политички околности. И кога за првпат после 20 години напредок е на работ на бездната односно во опасност да назадува во процесот на евроинтеграциите. Затоа нема друга алтернатива, сега е време за правилни одлуки и дела со цел да ја зачуваме нашата и иднината на нашите следни генерации, а тоа сте вие идните европејци и идните членови ...
| | веќе видена | слични

Интеграцијата во Европската унија останува клучен стратешки приоритет на Македонија, бидејќи земјава нема друга алтернатива, порача вицепремиерот за евроинтграции Арбр Адеми. На појадокот со амбасадорите по повод денот на Европа, Адеми посочи дека е важно вратата на унијата да остане отворена, но неопходно е да се стави крај на политичката криза и да се формира Влада која ќе биде посветена на реформскиот процес. РМ заедно со земјите од регионот и припаѓа на ЕУ и сите треба да работиме заедно кон оваа цел. Без оглед на тежината на предизвиците со кои се соочуваме за Македонија, ЕУ интеграциите се клучен стратешки приоритет и нема друга алтернатива, порача вицепремиерот Адеми. Само целосната интеграција на земјите од Западен Балкан ќе биде доказ за успехот на европската идеја, која се роди пред 60 години со единствена цел да го одржи мирот на европскиот континент, сметаат дел од амбасадорите на земјите членки на ЕУ. ЕУ е избор за граѓаните на Европа, за земјите аспиранти и нивните граѓани. Живееме во време на ...
| | веќе видена | слични

На денот на Европа 9 мај амбасадорите упатија порака во која му порачаа на шефот на државата да покаже државнички став. Францускиот амбасадор рече дека претседателот Иванов е одговорен државник кој е сигурен дека и ќе делува на тој начин. „Тој е шеф на државата и работите се во негови раце, тој е одговорен државник, и сигурен сум дека така ќе делува“, истакна Кристијан Тимоние. Евроамбасадорот Самуел Жбогар пак истакна дека денес кога ЕУ одбележува 60 роденден исправена е пред низа предизвици, но и избори. – ЕУ е избор за граѓаните на Европа, за земјите аспиранти и нивните граѓани. Живееме во време на промени и на предизвици. Секоја наша земја членка, секоја земја од Западен Балкан како идна членка како ЕУ и самата и граѓаните на Европа треба да решат како ќе се справат со овие промени и предизвици при изборот треба да се водиме од лекциите од историјата, рече Жбогар. Вицепремиерот за евроинтеграции Арбр Адеми кој беше домаќин на ЕУ појадокот што традиционално Секретаријатот за европски прашања го организира ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дел од преставниците на меѓународната заедница во земјава веруваат дека претседателот Иванов при одлуката дали да го додели мандатот на парламентарното мнозинство ќе постапи државнички. „Тој е шеф на државата и работите се во негови раце, тој е одговорен државник, и сигурен сум дека така ќе делува“ – вели Кристијан Тимоние, амбасадор на Република Франција. Вицепремиерот за европски интеграции Арбр Адеми повика на брзо формирање на реформска влада во Македонија. Адеми сепак додаде дека овогодишната прослава на денот на Европа во Македонија е засенета од нападот врз собранието. „Настаните до Собранието ја одбележуваат оваа прослава Дивиот и неконтролиран напад врз Парламентот е напад врз демократијата и тоа ги прекрши основните демократки принципи и ги загрози животите на пратениците. Силно го осудувам овој напад, уништувачки и спротивен на нашиот разум и тој ќе остави длабока трага.“ – изјави Арбр Адеми, вицепремиер за европски интеграции. Евроамбасадорот Жбогар во својот говор порача, додека Европската унија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Амбасадорот на Франција во Македонија, Кристијан Тимоние го повика денеска претседателот Ѓорге Иванов да се однесува одговорно во однос на мандатот за формирање на новата влада, јавува „Алсат-м“. На Денот на Европа, Тимоние го истакна големиот интерес на Франција, Македонија да се врати на својот пат кон интеграцијата во ЕУ и што побрзо да стане полноправна членка. „Тој е шеф на државата и работите се во негови раце. Тој е одговорен државник, а јас сум убеден дека ќе го стори тоа. За нас е многу важно да ја видиме Македонија да се врати на вистинскиот пат, тоа е патот на европската интеграција. Има многу работа, но може да видиме дека има уште ентузијазам и знаете дека тоа е многу важно затоа што Македонија има важна улога за стабилноста на Балканот и интеграцијата на Балканот ќе биде доказ за успехот на европската идеја“, изјави Кристијан Тимоние, амбасадор на Франција.
| | веќе видена | слични

„Во носењето одлуки треба да се водиме од лекциите од нашата историја и од нашите водачи визионери“. Оваа порака ја упати евроамбасадорот Самуел Жбогар по повод Денот на Европа, надоврзувајќи се на актуелната состојба во Македонија. Тој рече дека, земјите членки, но и тие што се аспиранти за влез во унијата се наоѓаат пред многу предизвици, но и решенија. Францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние рече дека за Европската Унија важно е Македонија да се врати на европскиот пат. Според него, одлуката за доделување на мандат за формирање влада, е во рацете на претседателот Иванов и како што вели, тој е одговорен државник кој ќе дејствува на вистинскиот начин. Вицепремиерот за евроинтеграции, Арбер Адеми рече дека време е да се стави крај на политичката криза и земјата да тргне по вистинскиот пат, а тоа е патот кон ЕУ. Во текот на денешниот ден, Делегација на ЕУ во Скопје во партнерство со многу организации, амбасади и општини, организираше над 30 настани ширум земјата чија цел е доближување на евроинтегративниот ...
| | веќе видена | слични

„Земјава минува низ историски моменти и мора да се стави крај на кризата- ние како политичари имаме должност да го направиме тоа“- вицепремиерот Арбр Адеми од традиционланиот појадок на Денот на Европа. „Потребно е што поскоро да се избере реформски ориентирана влада која веднаш треба да се соочи со многуте предизвици и да обезбеди институционални капацитети за реформскиот процес. Тоа не е лесно, но е остварливо. Република Македонија заедно со земјите од регионот и припаѓа на ЕУ и сите треба да работиме заедно кон оваа цел. Без оглед на тежината на предизвиците со кои се соочуваме за Македонија, ЕУ интеграциите се клучен стратешки приоритет и нема друга алтернатива“, нагласи Адеми. Евроамбасадорот Самуел Жбогар истакна дека денес кога ЕУ одбележува 60-ти роденден исправена е пред низа предизвици, но и избори. „ЕУ е избор за граѓаните на Европа, за земјите аспиранти и нивните граѓани. Живееме во време на промени и на предизвици. Секоја наша земја членка, секоја земја од Западен Балкан како идна членка како ЕУ ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Македонија минува низ историски моменти кои бараат историски одлуки, не какви било, туку вистинските. Време е да ставиме крај на маѓепсаниот круг на кризата и да се насочиме во спротивен правец. Македонија минува низ историски моменти кои бараат историски одлуки, не какви било, туку вистинските. Време е да ставиме крај на маѓепсаниот круг на кризата и да се насочиме во спротивен правец. Наша должност како политичари е да го направиме тоа. Ова го изјави вицепремиерот за евроинтеграции Арбр Адеми кој беше домаќин на ЕУ појадокот што традиционално Секретаријатот за европски прашања го организира по повод 9 Мај - Денот на Европа. Адеми нагласи дека е потребно што поскоро да се избере реформски ориентирана влада која веднаш треба да се соочи со многуте предизвици и да обезбеди институционални капацитети за реформскиот процес. Тоа не е лесно, но е остварливо, додаде вицепремиерот Адеми, а во таа насока рече, важно е вратата на ЕУ да остане отворена. - РМ заедно со земјите од регионот и припаѓа на ЕУ и сите треба ...
| | веќе видена | слични

За Европската унија е важно Македонија да се врати на европскиот пат, порача амбасадорот на Франција во Македонија Кристијан Тимоние, по работниот појадок на амбасдорите од земјите-членки на ЕУ во Македонија, што традиционално го организираше Секретаријатот за европски прашања по повод 9 Мај – Денот на Европа. Во однос на доделувањето на мандатот за формирање влада, Тимоние истакна дека одлуката е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов. – Тој е одговорен државник и јас сум целосно убеден дека тој ќе дејствува така. Претстои многу работа, но можеме да видиме дека се уште постои ентузијазам. Тоа е многу важно бидејќи Македонија игра витална улога за стабилноста на Балканот. Интеграцијата на Балканот ќе биде потврда за успехот на ЕУ, изјави Тимоние. Вицепремиерот за евроинтеграции Арбр Адеми, во воведниот говор истакна дека Македонија минува низ историски моменти кои бараат историски одлуки, не какви било, туку вистинските. Адеми порача дека е време и должност на политичарите да стават крај на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија минува низ историски моменти кои бараат вистински одлуки. Време е да излеземе од кризата, изјави вицепремиерот за евроинтеграции Адеми на одбележувањето на Денот на Европа во Клубот на пратениците. Да се водиме од лекциите на историјата што се однесува и на идните членки на Унијата, рече евроамбасадорот Жбогар. Македонија да се врати на европскиот пат, оценува францускиот амбасадор Тимоние. „Потребно е што поскоро да се избере реформски ориентирана влада која веднаш треба да се соочи со многуте предизвици и да обезбеди институционални капацитети за реформскиот процес. Тоа не е лесно, но е остварливо. Република Македонија заедно со земјите од регионот и припаѓа на ЕУ и сите треба да работиме заедно кон оваа цел. Без оглед на тежината на предизвиците со кои се соочуваме, за Македонија, ЕУ интеграциите се клучен стратешки приоритет и нема друга алтернатива“, рече вицепремиерот за евроинтеграции, Арбр Адеми. Евроамбасадорот Самуел Жбогар истакна дека денес кога ЕУ одбележува 60 роденден исправена е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 388 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша рано утрово ( понеделник, 21 јануари, 2019) се врати во Белград, со ќерките Атина и Ника. Јелена на аеродромот Никола Тесла пристигнала во ...
сите 234 | | | веќе видена

Скопските општини не ги почитуваат препораките на градската администрација. И покрај екстремното загадување дозволуваат на терен се уште да траат градежните ...
сите 219 | | | веќе видена

Во среда во 10 часот по локално време во грчкиот Парламент ќе почне расправата за ратификација на Договорот од Преспа, додека негова ратификација треба да има ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Адеми: Време е за вистински одлуки за зачувување на ЕУ перспективите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: