Поигрување со лудилото

Што велат за нас што сме поети? Никогаш не слушнале за нас. Не знаеле дека сеуште постоиме. Зарем навистина? Постоиме. Дали сме стварни? Тоа е големо прашање. Еве што велат за нас: Во ништо не сме вклучени. Толку сме маргинални што не можеме да бидеме озбилно сфатени. Толку сме арогантни што мислиме дека се бавиме со нешто епохално. Се лажеме дека со пишување песни можеме да смениме историја. Нашите книги се купуваат само на распродажба. Тоа што го пишуваме е неразбирливо, матно, нечитливо, досадно, предолго, самодопадливо. Декадентно. Сме ја фетишизирале декаденцијата. Непрестајно мислиме на секс. Легнуваме во ниедно време. Главите ни се полни со пајажина. Ние сме жив доказ за штетноста на мастурбацијата. Не можеме да пишуваме без вештачки стимуланси ‒ дрога или алкохол. Немаме никаква самодисциплина. Примери за траен и ендемски недостиг на волја, типично за нашево време. Неспособни за големи дела. Поетските форми се довршени. Ништо не нè чека освен лудило и смрт. Сме си го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поигрување со лудилото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: