Поигрување со лудилото

Што велат за нас што сме поети? Никогаш не слушнале за нас. Не знаеле дека сеуште постоиме. Зарем навистина? Постоиме. Дали сме стварни? Тоа е големо прашање. Еве што велат за нас: Во ништо не сме вклучени. Толку сме маргинални што не можеме да бидеме озбилно сфатени. Толку сме арогантни што мислиме дека се бавиме со нешто епохално. Се лажеме дека со пишување песни можеме да смениме историја. Нашите книги се купуваат само на распродажба. Тоа што го пишуваме е неразбирливо, матно, нечитливо, досадно, предолго, самодопадливо. Декадентно. Сме ја фетишизирале декаденцијата. Непрестајно мислиме на секс. Легнуваме во ниедно време. Главите ни се полни со пајажина. Ние сме жив доказ за штетноста на мастурбацијата. Не можеме да пишуваме без вештачки стимуланси ‒ дрога или алкохол. Немаме никаква самодисциплина. Примери за траен и ендемски недостиг на волја, типично за нашево време. Неспособни за големи дела. Поетските форми се довршени. Ништо не нè чека освен лудило и смрт. Сме си го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поигрување со лудилото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: