Тевдовски: Годинава ќе ја користиме еврообврзницата, а в година ќе се задолжуваме на домашниот пазар


Со 209 милиони евра, пари од ланската еврообврзница, кои сега се на девизната сметка на буџетот, новата Влада ќе ги плати старите долгови за 2017 година. За тие што достасуваат од јануари в година ќе се позајмуваат нови пари, потврди Драган Тевдовски, министерот за финансии. На средбата со новинарите вчера рече дека задолжувањето најверојатно ќе биде на домашниот пазар, од банките и другите финансиски институции преку издавање државни записи за да биде поевтино, односно со пониски камати. Инаку потврди дека почнала постапката за ребаланс на годинашниот буџет. Нема конкретни најави какво ќе биде буџетското прекројување, но рече дека ќе се прават напори да се обезбедат пари со кои ќе се субвенционира зголемување на минималната плата до 12.000 денари, но и укинување на партиципацијата за болничкото лекување, па и финансирањето на МРТ, односно можноста за укинување на радиодифузната такса. - На девизната сметка во буџетот има 209 милиони евра и тие пари горе-долу ќе бидат доволни за сервисирање на обврските по ...
| | веќе видена | слични

Со поголеми плати до повисок економски раст. Главна цел на новата Влада ќе биде прво да се зголеми минималната плата на 12 илјади денари, што би претстваувало еден стумуил и за останатите индустрии да го следат трендот и да ги покачат платите на вработениte. Ако стартот на година почна со нула % раст, Тевдовски е оптимист дека крајот сепак, ќе биде добар Од една страна се трошок за фирмите, но од друга страна се и потрошувачка во економијата и ќе биде добро за фирмите. Затоа една од првите серија мерки за постигнување на тоа е минималната плата, која ќе прави притисок платите да растат, изјави Драган Тевдовски, министер за финансии За поголем економски раст на земјите од Балканот експертите препорачуваат - владите прво да се насочат кон пазарот на труд, односно да понудат активни мерки и политики со кои би се намалила невработеноста. Процент, кој се уште е висок, во споредба со земјите од Унијата. Имате 3 пати погоелма стапка на невработеноста кај високообразовниот кадар во земјите на Балканатот, ...
| | веќе видена | слични

Во Македонија започнува раздвижување на економијата и фирмите влегуваат во економска активност, по долг период на стагнација, оптимист министерот за финансии Драган Тевдовски. Во Македонија започнува раздвижување на економијата и фирмите влегуваат во економска активност, по долг период на стагнација, оптимист министерот за финансии Драган Тевдовски. За земјава, вели, основната идеја е дека е потребен модел што ќе придонесе платите да растат на мнозинството граѓани, бидејќи тоа е основа за подигнување на животниот стандард на сите кои живеат од својот труд, а немаат дополнителни приходи. - Министерството за финансии пушта поврат на ДДВ без никаков застој со цел економските агенти да имаат повеќе приливи да ги откочат плаќањата за да се раздвижат состојбите. Знаеме што правиме и ќе обезбедиме развој на македонската економија, рече Тевдовски. На прашањето како со раст на платите ќе дојде до раст на економијата, Тевдовски рече дека идејата е да се направи притисок - платите да почнат да растат, зашто тие од една ...
| | веќе видена | слични

Платите да растат, но не само за поединци, туку за мнозинството граѓани, само така ќе се зголеми животниот стандард. Врвни професори и претставници на невладиниот сектор се собраа денес да одберат најдобар начин како Македонија и другите земји од Западен Балкан, долги години разорувани од војни и конфликти, да го намалат јазот со европските држави во економскиот раст. Просечните плати во Македонија се најниски во регионот, тоа мора да се промени, вели министерот Тевдовски. „Во Македонија платите досега беа многу ниски, најниски во регионот, што не е во ред. Идејата е да се направи притисок дека платите треба да растат, бидејќи тоа не е само трошок за фирмите, туку од друга страсна ќе ја зголеми потрошувачката, што е добро за економијата и за фирмите. Имаме серија мерки, меѓу кои првата е зголемување на минималната плата, што ќе направи почетен притисок платите да растат“, вели Тевдовски. Странските експерти советуваат фокусирана индустриска политика, квалитетно образование и администрација, сериозни мерки на ...
| | веќе видена | слични

Земјите на Западниот Балкан многу доцнат зад земјите од Централна и од Источна Европа во однос на економскиот раст. Причините се разновидни, но освен политичката нестабилност која е најважен фактор за бавниот економски раст, експертите сметаат дека се потребни нови економски политики кои ќе овозможат обнова на економскиот раст и намалување во јазот во однос на развиените земји. „Има многу политики кои владите на земјите од регионот треба да ги применуваат, ред се од областа на пазарот на трудот. Македонија е една од земјите кои имаат висока стапка на невработеност, односно многу ниска стапка на вработеност. Сите се под линијата од 50%, а во Европа се тежнее да се дојде до стапка на вработеност од 75% до 2020-та“, вели Милица Увалиќ, професор на Универзитетот во Перуџа, Италија. Увалиќ препорачува посериозни активни мерки за вработување, како и подобрување во областа на посредување при вработување, како и на подготвеноста на службите во агенциите за вработување. Стапката на невработеност на новдипломирани ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Експертска дебата за пречките за економски развој во Југоисточна Европа со цел идентификување на најдобрите политики за обновување на растот и побрзо приближување на регионот кон развиените земји, се одржа денеска во Скопје.Трибината „Економски модел: Кон кохерентна политика за раст во ЈИЕ" е во организација на фондацијата „Фридрих Еберт".Според Милан Живковиќ од „Фридрих Еберт" фондацијата има за функција да овозможи соработка меѓу прогресивните партнери и помогне во креирањето нови концепти, стратегии и програми кои ќе водат кон заедничко и кохезивно општество.- Инклузивните политики не се однесуваат само на мала група граѓани, тие се однесуваат на сите граѓани во Македонија без разлика за кого гласале и во тоа се состои инклузивноста. Мнозинството не смее да одлучува само за политиките кои одговараат на мнозинството, туку треба да одлучуваат за доброто на сите граѓани во Македонија. Тоа единствено може да се направи со вклучување на експертската фела, граѓанското општество и сите индивидуи кои може да ...
| | веќе видена | слични

Војните, конфликтите и политичките кризи имаа разорно дејство врз економијата на земјите од Западен Балкан. Професорката на универзитот во Перуџа, Милица Увалиќ со став – побрз раст и развој може да се постигне само преку долгорочни и фокусирани економски политики. Намалување на невработеноста, квалитетно образование, ефикасна администрација, индустриска политика, но пред сè политичка стабилност, вели Увалиќ. „Главна пречка за побрз економски развој на сите земји е политичката нестабилност. Тоа еднакво се однесува и на Македонија. Македонија имаше граѓанска војна дури во 2001 година, но Македонија имаше лоши последици од политичката нестабилност во целиот регион. Затоа не привлече многу повеќе директни инвестиции. Мислам дека политичката стабилност е фактор број еден за сите земји од регионот побрзо да се развиваат.“ – вели Милица Увалиќ, универзитетски професор Според министерот за финансии Драган Тевдовски, основа за поттикнување на економскиот раст во Македонија е зголемување на просечната плата, која е ...
| | веќе видена | слични

Министерот за финансии Драган Тевдовски, заедно со својот економски тим продолжува со серијата на средби со претставници на дипломатскиот кор, како и на домашните и странските финансиски институции, па денеска оствари средба со амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Македонија Џес Бејли. Министерството за финансии соопшти дека амбасадорот упатил честитки до Тевдовски за новата функција, министер за финансии, која, како што се наведува, е една од најодговорните во државата. Тевдовски истакнал дека активно ќе работат на реформи што ќе значат подобро управување на јавните финансии во Македонија, кои ќе резултираат со зголемување на економскиот раст и подобрување на животниот стандард на граѓаните. На средбата соговорниците размениле мислења и за глобалните предизвици.
| | веќе видена | слични
7 копии

Министерот за финансии, д-р Драган Тевдовски, заедно со својот економски тим, оствари средба со амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Македонија, Џес Бејли. Амбасадорот упати честитки до Тевдовски за новата функција, министер за финансии, која е една од најодговорните во државата. Тевдовски истакна дека активно ќе работат на реформи што ќе значат подобро управување на јавните финансии во Македонија, кои ќе резултираат со зголемување на економскиот раст и подобрување на животниот стандард на граѓаните. На средбата соговорниците разменија мислења и за глобалните предизвици.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Киријакос Мицотакис, претседателот на најголемата опозициска партија во Грција „Нова Демократија“ денеска истакна дека во текот на протестите кои вчера беа ...
сите 322 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 367 | | | веќе видена

Договорот за името ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, според очекувањата на упатените. Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис порача дека иако ...
сите 95 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша, има богато искуство кога се работи за изборот на мажи.  Во средината деведесеттите години, Јелена беше во врска со еден од водачите на ...
сите 226 | | | веќе видена

Лидерот на „Независни Грци“ Панос Каменос, во интервју за грчата телевизија „Скај“, истакна дека договорот од Преспа е невалиден затоа што на него го нема ...
сите 78 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 344 | | | веќе видена

 Интервентни мерки против загадувањето на воздухот генерално се почитуваат на целата територија на општина Аеродром, покажува вонредниот надзор градилиштата, ...
сите 196 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тевдовски: Годинава ќе ја користиме еврообврзницата, а в година ќе се задолжуваме на домашниот пазар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: