Гадафи: Не ви давам ништо, нема да ме победите!

Меѓународната коалиција, во операцијата со име „Зората на Одисеј“, изутрината го продолжи бомбардирањето на главниот либиски град Триполи. Во операцијата се вклучија и три американски „стелт“ авиони, кои фрлија 40 бомби на либијските воени аеродроми. САД потврдија дека операцијата на западните земји е успешна, и оти воспоставиле зона на забрането летање. Според првите официјални податоци, по првиот напад на Алијансата, кога беа истрелани 112 томахавки, загинале 90 луѓе, а 150 се повредени. Гадафи во аудио порака и се обрати на Алијансата. Воздушните напади на Либија ги нарече терористички чин и „нов хитлеризам“. На Западот му порача да се подготви за долга борба во која неговите сили ќе победат. - Нема да им го дадеме богатството на нашите деца, или нашата нафта на Американците, Британците, Французите или на која било христијанска земја која ќе биде против нас. Нема да им дозволиме да уживаат во нашата нафта. Треба да знаат дека ќе се бориме на фронт поголем од две илјади километри. Никогаш нема да не ...
| | веќе видена | слични

Американскиот командант кој е одговорен за нападите во Либија изјави дека во денешните ракетни напади во Либија биле погодени 20 од 22-те цели кој биле планирани. Западните земји ја отпочнаа операцијата „Одисеја Зора“ или како што некои медиуми ја нарекуваат „Зората на Одисеј“, со цел да обезбедат доследно почитување на наредбата за затворање на воздушниот простор над северноафриканската земја, како и да ги спречат силите лојални на лидерот Моамер Гадафи кои ги напаѓаа цивилите и приврзаниците на опозицијата. Првата фаза од операцијата САД ја проценија како успешна. Пред странскиот напад, кој го иницираше Франција, биле убиени повеќе од 90 лица во градот Бенгази во источниот дел на земјата, центар на бунтовниците, јавија медиумите повикувајки се на болнички извори. Владата на Либија, пак, соопшти дека над 48 лица загинале а 150 биле повредени од почетокот на странската интервенција. Гадафи најави „долга војна“ против, како што ја нарече „колонистичката агресија“.
| | веќе видена | слични
5 копии

Прекинати се воздушните напади на главниот град на Либија Триполи и Бенгази, јавува агенцијата Франс прес. Британските ловци бомбардери од типот „торнадо“ го прекинаа новиот бран воздушни напади на Либија. Жителите на Бенгази кои побегнаа од градот поради нападот на силите на водачот Гадафи почнаа да се враќаат во тој град. Десетина изгорени воени возила и тенкови се наоѓаат на стратешки важниот пат на истокот на Либија, кој води до бунтовниците во Бенгази, јавува Ројтерс. Во меѓувреме, жителите на градот Мисрата наведуваат дека силите лојални на Гадафи продолжуваат да го обиколуваат градот и поставиле снајпери на крововите на зградите.
| | веќе видена | слични

Либија утринава зазори со „Одисејата Зора“, како што сојузничките сили ја насловија својата операција против режимот на Гадафи. Три невидливи американски бомбардери Б-2 и британски ловци – торнадо, ја продолжија акцијата. Околу 40 бомби завршија врз неколку либиски воени бази во главниот град Триполи. Првата фаза од воздушните напади е успешна, оцени американскиот генералштаб. - Целта на овие почетни операции се следното - прво, да ги спречиме понатамошните напади на силите на режимот врз либиските граѓани и врз опозицијата, особено во Бенгази, а второ - да го намалиме капацитетот на режимот да се спротивстави на зоната за забрана на летови, изјави Вилијам Гортни, вицеадмирал на САД. Во синоќешното и денешното бомбардирање неофицијално загинаа 48-мина Либијци, а околу 150 се повредени. Освен повремените напади на сојузничките сили, во моментов во Либија е релативно мирно. Нема нарушување на воздушниот простор, ниту судири во Бенгази меѓу про и анти владините сили. Но, тоа не значи дека Гадафи се предал. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бројкот загинати во судирите во областа во која се се наоѓаат упориштата на либиските бунтовници од петокот надминале 90 лица, јавува AFP повикувајќи се на извештаите од локални медицински изворi Информации за бројот загинати во периодот од петок вечер до крајот саботата, мкога припадниците на анти-владините сили се обидуваа да го спречат пробивот во градот сили на либиските владини сили на земјата, како и на евентуални цивилни жртви, се уште не се соопштени. Во неделата, лидерот на Либиската револуција од пред четири децении, полковникот Моамер ел-Гадафи увери дека жителите на Бенгази биле револтирани од нападите на западните коалициски сили. Според него, „Бенгази не им дозволува на предавници да го следат курсот на Франција, Велика Британија и САД.“ Гадафи изрази уверување дека наскоро и луѓето од овој втор по големина град во земјата ќе излезат на улиците под зеленото знаме на Либија, воведено во времето на неговиот режим со кое беше се замената претходната тробојка којашто сега ја користат ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната коалиција, во операцијата со име „Зората на Одисеј“, изутрината го продолжија бомбардирањето на Либија, од воздух и од море, како и главниот град Триполи. По кратко време, бомбардирањето е прекинато и засега е мирно. Жителите кои вчера почнаа да бегаат од Бенгази, поради жестоките престрелки од силите на Гадафи, почнаа да се враќаат. Во меѓувреме, жителите на градот Мисрата велат дека силите на Гадафи продолжуваат да го опколуваат градот, кој е под контрола на бунтовниците, и дека поставиле снајпери на крововите од зградите во центарот. Според првите официјални податоци, по првиот напад на Алијансата, кога се испалени 112 томахавки, загинале 90 луѓе, а 150 се повредени. Гадафи и се обрати на Алијансата, по пат на државната телевизија, но овојпат тој не се појави, туку се слушаше само неговиот глас. Воздушните напади на Либија ги нарече терористички чин и „нов хитлеризам“. На Западот му порача да се подготви за долга борба во која неговите сили ќе победат. - Либиjскиот народ сега е вооружен ...
| | веќе видена | слични

Либиската национална телевизија покажа снимки од неименуван владин функционер во посета на повредени во болница кои како што тврдат биле повредени во ракетниот напад на сојузничките сили. Либиската телевизија тврди дека во првиот бран напади се убиени 48 цивили, а 150 се повредени, од кои поголемиот дел се деца, но извештајот не може да биде потврден од независни извори. Меѓународниот Црвен крст изрази длабока загриженост за безбедноста на цивилите и ги повика сите страни стриктно да го почитуваат законите и принципите на меѓународното хуманитарно право, правејќи разлика меѓу војниците и цивилите и побараа дозвола за пристап на хуманитарни организации. САД, Велика Британија, Франција и Италија претходно ги нападнаа копнените и воздушните сили на Гадафи со крстосувачки ракети и авионски напади, започнувајќи ја најголемата меѓународна воена интервенција по војната во Ирак, како поддршка на бунтовниците кои бараат повлекување од власта на либискиот лидер. Американската војска лансираше 110 крстосувачки ракети ...
| | веќе видена | слични

Воените напади на западните сили врз Либија се насочени врз главниот град Триполи и седиштето на опозицијата, градот Бенгази. Очевидци тврдат дека има напади и експлозии во двата града. Во спроведувањето на резолуцијата на ОН засега се вклучени Франција, Велика Британија, САД, Канада и Италија, а во меѓувреме и емиратот Катар најави подготвеност за акција. НАТО денеска треба да соопшти дали ќе земе воено учество во нападите врз Либија, или ќе остане само на давање логистичка поддршка. Според либиската државна телевизија, во акцијата на Западот загинале 48 лица, додека 150 се повредени. Гадафи го нарече нападот „крстоносна војна“ и најави вооружување на цивилите.
| | веќе видена | слични

Очевидци тврдат дека има напади и експлозии во двата града. Во спроведувањето на резолуцијата на ОН засега се вклучени Франција, Велика Британија, САД, Канада и Италија, а во меѓувреме и емиратот Катар најави подготвеност за акција. Воените напади на западните сили врз Либија се насочени врз главниот град Триполи и седиштето на опозицијата, градот Бенгази, јави Дојче Веле на македонски јазик. НАТО денеска треба да соопшти дали ќе земе воено учество во нападите врз Либија, или ќе остане само на давање логистичка поддршка. Според либиската државна телевизија, во акцијата на Западот загинале 48 лица, додека 150 се повредени. Гадафи го нарече нападот „крстоносна војна“ и најави вооружување на цивилите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Американски и Британски воени бордови и подморници истрелаа повеќе од 110 проектили од типот ‘Томахавк’ врз 20 либиски воени цели за да ја неутрализираат противвоздушната одбрана на Гадафи. Либиската државна телевизија објави дека либиските воени сили успеале да урнат еден француски авион, што беше демантирано од француската војска. Меѓународните сили извршиле напади врз воздухопловната база во близина на главниот град Триполи, градот Сирт и воената база во близина на Мисрата. Либиската агенција ‘Јана’, јавува дека цел на нападите биле цивилни квартови во Триполи, Мисрата, Зуар и Бенгази, а телевизијата во Либија објави дека е погодена болница во близината на Триполи. Според Пентагон во акцијата учествуваат пет земји - САД, Франција, Велика Британија, Канада и Италија. Нивната цел е онеспособување на противвоздушната одбрана на Гадафи. Акцијата ја започна француското воено воздухопловство во подрачјето околу Бенгази, кога беа уништени четири либиски тенка и едно оклопно возило. Меѓународниот Црвен крст ги ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иако Законот за амнестија изработен од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и владината коалиција беше изгласан со консензус од 95 гласа за и ниту еден ...
сите 186 | | | веќе видена

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во ...
сите 103 | | | веќе видена

Патникот Јунајдин Рустемовски од Прилеп, еден од 32 преживеани патници во сообраќајната несреќа кај Лесковац, вели дека шоферот во полна брзина заобиколувал ...
сите 329 | | | веќе видена

Определбата за имплементација на Преспанскиот договор во Скопје и во Атина со приближувањето на процесот на уставните измени во Македонија кон нивниот финиш се ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гадафи: Не ви давам ништо, нема да ме победите!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: